Nopeusvalvontakameratolppien kieltäminen tieosuuksilla, missä ei ole kevyttä liikennettä
Me allekirjoittaneet edellytämme, että eduskunta ryhtyy toimiin ja valmistelee lakiesityksen, jossa kielletään kiinteiden nopeusvalvontakameroiden käyttö tieosuuksilla, missä ei ole kevyttä liikennettä.
Suomi on tutkitusti maailman liikenneturvallisimpia maita (International sos. 2019) ja suomalaisten lainkuuliaisuus on myös maailman kärkipäätä (Transparency International 2018). Suomessa nopeusvalvontamittarit on asennettu pääsääntöisesti sinne, missä kansalainen yleensä tahattomuuttaan syyllistyy liikennerikkomukseen. Nopeusvalvontakamerat ovat valtiolle suuri yksittäinen tulonlähde ja niiden vaikutus liikenneturvallisuuteen tieosuuksilla, missä ei ole kevyttä liikennettä, on olematon (Trafin tutkimus 6/2018). Trafin tutkimuksen lopputulos oli selkeä. Jos liikenneturvallisuutta halutaan parantaa, niin kameratolpat pitäisi poistaa.
Sen lisäksi, että kameratolpat tutkitusti aiheuttavat liikenneturvallisuuden vaarantamista, niin kameratolpat aiheuttavat myös liikenteestä johtuvien hiilidioksidipäästöjen merkittävää nousua. Suomen kokonaispäästöt ovat vuodessa (2019) 52,8 hiilidioksidiekvivalenttitonnia (milj. t CO2-ekv) (Tilastokeskus kasvihuonepäätöt 2019) ja siitä liikenteen osuus noin 20 % (VTT, lipasto). Liikenteen ilmastovaikutukset ovat noin 90 % tieliikenteestä. Jos Suomessa poistettaisiin kiinteät nopeusvalvontakamerat tieosuuksilta, joissa ei ole kevyttä liikennettä, niin sujuvan liikenteen johdosta liikennepäästöjen vuosittainen vähentyminen olisi merkittävää ja liikenneturvallisuus parempaa.
Tuukka Saimèn Ota yhteyttä adressin tekijään
Hallitse allekirjoituksiasi
Etkö ole saanut vahvistussähköpostia vai haluatko poistaa allekirjoituksesi?
Hallitse allekirjoituksiasiJaa tämä adressi
Auta tätä adressia saamaan lisää allekirjoituksia.
Maksullinen mainonta
| Kirjaudu sisään hallinnoidaksesi adressiasi. |
Ei tuulivoimaloita Seitsemisen kansallispuiston rajalle
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Israel boikottiin Euroviisuissa 2026!
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
VETOOMUS ALEKSANTERIN TEATTERIN LAAJENNUSOSAN NYKYISEN TOIMINNAN SÄILYTTÄMISEN PUOLESTA
Vaadimme muutosta Suomen Israel-politiikkaan YK:ssa
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Maantien 468 peruskorjaus
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pelastetaan Galleria Forum Box – Turvataan taiteen tulevaisuus Helsingissä vuoteen 2030 asti!
1976 Luotu: 17.10.2025
VETOOMUS ALEKSANTERIN TEATTERIN LAAJENNUSOSAN NYKYISEN TOIMINNAN SÄILYTTÄMISEN PUOLESTA
2015 Luotu: 15.10.2025
Konneveden terveysasema on säilytettävä!
588 Luotu: 22.10.2025
Kaltialan virkarikoksesta on suoritettava kattava esitutkinta
404 Luotu: 19.10.2025
Adressi Pyynikin vanhojen mäntyjen puolesta – Älkää kaatako historiaa!
394 Luotu: 22.10.2025
Vetoomus Suomussalmen Syväjärvenkankaan ja Pitämänkankaan metsien puolesta
1625 Luotu: 11.10.2025
Juankosken Iivolan palvelukeskuksen asukaspaikkojen säilyttäminen
944 Luotu: 13.10.2025
Korpilahdelle sote-palvelupiste
261 Luotu: 23.10.2025
Säästetään Haukkalan lähteen metsä luonnontilaisena
679 Luotu: 15.10.2025
Tikkakosken terveysaseman lakkauttaminen
655 Luotu: 14.10.2025
VETOOMUS Suomen ja Venäjän hyvien naapurisuhteiden palauttamiseksi / PETITION för återupprättandet av god grannsämja / ОБРАЩЕНИЕ о восстановлении добрососедских отношений / PETITION for restoring good
2738 Luotu: 05.10.2025
Kuusankosken uimahallin säilyttäminen
165 Luotu: 21.10.2025
ADRESSI Ympäristölupa tai 3 km suojaetäisyys Kiuruveden tuulivoimaloille
122 Luotu: 20.10.2025
Vastusta Ääneniemen ranta-alueen vireillä olevaa kaavaa (Äänekoski)
317 Luotu: 05.10.2025
Adressi Satumetsän päiväkodin säilyttämiseksi
102 Luotu: 20.10.2025
Israel boikottiin Euroviisuissa 2026!
6465 Luotu: 22.09.2025
PERUTAAN LEIKKAUKSET KAIKISTA KÖYHIMMILLE – NÄPIT IRTI TOIMEENTULOTUESTA
4464 Luotu: 22.09.2025
Yle Radio 1 muutokset peruttava
140 Luotu: 14.10.2025
Eteläisen alueen koulu tulee rakentaa esityksen 2b mukaisesti Niittylahden koulun paikalle ja varhaiskasvatusyksiköt Niittylahdenrantaan ja Reijolan yhteisötalon taakse
54 Luotu: 24.10.2025
EI siirretä Ounaskosken leirintäaluetta - se on osa meitä, ei kaavamuutokselle!
791 Luotu: 04.10.2025