Jatkoaikaa Klemetskogin koulukiinteistölle!
Allekirjoitukset, joissa on kommentti mukana
#1
Hyväkuntoinen koulu, joka kannattaa säilyttää kunnan omistuksessa. Koulua voi käyttää väistötilana uudempien koulujen remonttien aikana. Päättäjien kannattaa tutustua kouluun ihan paikan päällä, eikä pelkästään eaityslistoista.Matti Alanko (Tuusula, 03.07.2025)
#2
Tämä ainutlaatuinen ja sympaattinen kiinteistö- ja pihakokonaisuus kannattaa säilyttää kunnan omistuksessa lukuisten tätä vahvasti puoltavien syiden takia.Carolina Nyman (Tuusula, 03.07.2025)
#3
Vanhan ja arvokkaan koulukiinteistön jatkokäyttöä on paitsi kulttuuriteko, myös vastuullista ja kestävää. Lapsille tarjottava luonnonläheinen toiminta, joka parantaa lasten mielen hyvinvointia, on investointi tulevaisuuteen. Hyvä, monipuoliseen toimintaan soveltuva koulukiinteistö mahdollistaa tulevaisuudessa uudenlaista yhteistyötä esim. matkailun, museotoimen, kulttuuritoimen ja liikuntatoimen kesken. Hankkeisiin voi hakea rahoitusta esim Sitralta, säätiöiltä ja Uudenmaan liiton maaseuturahastosta.Minnami Lamminpää (Tuusula, 03.07.2025)
#5
Jatkokäyttö on selvitettävä ennen myyntiä.Liisa Kirves (Tuusula, 03.07.2025)
#12
Myös Tuusulassa toimiva Harrastajateatteri MikäMikä olisi ollut valmis vuokraamaan ja pitämään kunnossa rakennukset, mutta vuokra oli todella törkeän kohtuuton!Mervi Kuutti (Tuusula, 03.07.2025)
#20
Klemetskog skolasta saadaan ainutlaatuinen monen toimijan luonto- ja hyvinvointikeskus, mistä tulevat sukupolvet tulevat kiittämään viisaita päättäjiä.Mikko Lamminpää (Tuusula, 03.07.2025)
#36
Upea, monipuolinen kokonaisuus josta syytä pitää kiinni. Väistötiloina, koulujen luokkaretkille, leirikouluille jne. Tälläisista paikoista voi enää haaveilla muutamien vuosikymmenien päästä.Mirka Kovalainen (Tuusula, 03.07.2025)
#44
Uusi ylisuuria investointeja ei saada kannattaviksi/tarpeeiiliksi/peiteltyä sulkemalla/myymällä tarpeellisia kiinteistöjäPentti Mattila (Tuusula, 04.07.2025)
#51
Ei myyntiin kulttuurihistoriallista vaan hyötykäyttöön kuntalaisilleTerho Tiilikainen (Tuusula, 04.07.2025)
#58
Koulu on merkittävä osa Tuusulan paikallista historiaa ja identiteettiä. Kauniit rakennukset ja avara pihapiiri luonnon keskellä mahdollistavat toimivaa yhteistyötä esimerkiksi matkailun, museo- ja kulttuuritoimen ja liikuntatoimen kesken.Mila Lehtonen (Tuusula, 04.07.2025)
#73
Klemetskogin koulu on arvokas niin Ruotsinkylän kuin koko eteläisen Tuusulan asukkaiden käyttöön, kuten Carolina edellä kirjoittaa aloitteen saatetekstissä. Tuusulan on vaalittava kyliä koko Tuusulan alueella.Marko Ceder (Tuusula, 04.07.2025)
#102
Lasten kannalta tärkeää että koulu säilytettäänVilho Salakka (Helsinki, 05.07.2025)
#103
Tärkeä että pieni koulu lapsille säilytetään.Leena Salakka (Helsinki, 05.07.2025)
#109
Klemetskogin koulu on iso osa Ruotsinkylän ja koko Tuusulan historiaa, ja koulu tarinoineen on säilytettävä niin tulevia kyläläisiä kuin tulevia kuntalaisiakin varten.Kävin itse kylän suomenkielistä kansakoulua ja kuljin koulumatkoillani Klemetskogin koulun ohi.
Kirsi Hindström (Järvenpää, 07.07.2025)
#123
Tein seuraavan aloitteen Linjamäen koulun puolesta. Säilytetään molemmat kulttuurin, yhteisöllisyyden ja leirikoulujen tiloina kunnan omistuksessa.Aloite 12.5.2025
Linjamäen koulu kulttuurin ja yhteisöllisyyden tilana ja samalla opetuksen resurssina
Linjamäen koulu lakkautettiin kyläläisten ja vanhempien hartaista toiveista huolimatta. Oppilaat siirrettiin Ruukin kouluun moderniin oppimisympäristöön, jossa ekaluokkalaiset opiskelevat yli 70 oppilaan suurryhmissä, joka jaetaan pienemmiksi ryhmiksi lukujärjestyksen mukaan. Koulu on ollut vuodesta 2020 tyhjillään.
Strategiassa puhutaan palveluverkosta ja kunnan veto- ja pitovoimasta. Keskeinen osa siinä on myös kylien elinvoimaisina pitäminen. Kulttuuri, liikunta ja nuorisopalvelut ovat kunnan ydintehtäviä varsinaisen opetustoimen ohella. Kun vallitseva suuntaus on ollut palvelujen keskittäminen, mikä tarkoittaa pitkiä matkoja useinkin pohjoistuusulalaisille, tasapuolisuuden ja yhdenvertaisuuden nimissä myös Etelä-Tuusulasta voi tehdä matkoja Pohjoiseen. Jospa yksi solmu kulttuurin verkosta sijaitsisi Linjamäen perinteikkäällä kyläkoululla.
Linjamäen koulu on vanha idyllinen rakennus, joka on remontoitu 2000- luvulla. Se on hyvin hyvässä kunnossa, sisältä tyylikäs, kodikas ja moderni yksityiskohdiltaan ja sisäpinnoiltaan
Ehdotamme, että koulurakennus otetaan käyttöön kulttuuri-, harrastus- ja tapahtumatilana. Tilassa voitaisiin järjestää esimerkiksi jumppa- ja joogaryhmiä, teatteriesityksiä sekä nuorisotoimintaa. Se palvelisi kyläläisiä ja muita kuntalaisia monipuolisena yhteisötilana.
Meidän festivaali järjesti konsertin toissa kesänä koulullamme, ja tila oli hyvin inspiroiva ja sopiva erittäin onnistuneille konserteille, ja varmaankin kiinnostusta on myös jatkossa toimia tiloissa.
Kellokosken koulun oppilasmäärä vaihtelee voimakkaasti sen mukaan, miten uusia asuntoalueita rakennetaan. Ensi syksyn esikoulu, ykkönen ja kakkonen hyvin epävirallisten ja vahvistamattomien tietojen mukaan olisivat noin 40, 60 ja 80 näille ikäluokille. Koska uusia alueita on rakenteilla ja toivon mukaan saadaan rakennettua, on tärkeää, että Linjamäen koulu säilyisi reservitilana, mahdollistamaan myös varautumisen erityisopetuksen, maahanmuuttajien ja pienryhmien tarpeisiin.
Koulu olisi myös erityisen sopiva leirikoulun järjestämiseen, koska se sijaitsee luonnon lähellä Ancylus-järven rantakalliomuodostelmien vieressä ja vain muutaman kilometrin päässä upeasta, jylhästä Keravanjoen kanjonista ja hiihtoretken päässä Ullamäen kalliolta. Niihin voisivat Tuusulan koululaiset suunnata luonto-opetukseen koulu tukikohtanaan.
Linjamäen koulu on rakennettu vuonna 1917, ja se on näkyvästi ja kauniisti osa kyläidentiteettiä. Sen ainutlaatuisuuden toivoisi säilyvän kylää ja Tuusulan maaseutua elävöittämässä. Luomalla tilasta kulttuuri- ja yhteisötila voitaisiin vahvistaa kylää ja lisätä sen veto- ja pitovoimaa täydennysrakentamisen ja julkisen liikenteen parantamisen rinnalla. Linjamäen koulu tulee ottaa pois myytävien kiinteistöjen listalta.
Koska Tuusulassa on muitakin lakkautettuja kyläkouluja, ehdotan että ne kaikki voitaisiin saada osaksi Tuusulan kulttuurin, liikunnan ja yhteisötilojen verkkoa.
Eeva-Liisa Nieminen
Eeva-Liisa Nieminen (NUPPULINNA, 07.07.2025)
#125
Kiitos ja tack!Monica Avellan (Tuusula, 07.07.2025)
#129
Klemetskogskolan pitää ehdottomasti säilyttää kunnan omistuksessa ja ottaa aktiiviseen käyttöön vapaa-ajanviettoa, luontoretkeilyä, majoitustoimintaa tms. ajatellen!!Tiina Haapalainen (Nuppulinna, Tuusula, 07.07.2025)
#144
Varför skall allt gammalt förstöras och säljas bort? Klemetskogs skolan hör till Tusby. Huset är i bra skick och kunde användas till mycket annat.Leila Tapanila (Tuusula, 08.07.2025)
#155
Tässäpä tilat liian kalliiksi käyneelle neitoperhon päiväkodille.Janica Manninen (Tuusula, 08.07.2025)
#157
Aivan ihana koulumiljöö, eikä sisäilmassakaan ongelmia! Älkää luopuko!Anne Haatainen (Joensuu, 08.07.2025)
#167
En ole nähnyt päätöstä, jossa tämä on suunniteltu myytävän. Luulen, että myyntiä on ajateltu siksi, että tämän remontointi- ja muut ylläpitokustannukset nousevat siihen hintaluokkaan, ettei kunnalla ole mahdollisuutta hoitaa kiinteistöä. Jos tästä kuitenkin tehtäisiin julkinen kysely, mitä kaikkea toimintaa tässä voisi järjestää ja kartoitettaisiin mahdollisuudet toiminnan ylläpitämiseksi/ rahoittamiseksi. Myös harrasteseurat tarvitsevat käyttötiloja, kokoustilana toimisi, yms. Onko Tuusulalla koordinaattoria, joka hoitaisi kyseisen selvityksen?Ilana Johansson (Tuusula, 09.07.2025)
#169
Tämä koulu tulisi erittäin tarpeellisena partiolaisten ja muiden nuorten ja aikuisten harrastekäyttöön.Jonna Tiainen (Tuusula, 09.07.2025)
#174
Klemetskogin koulusta saisi loistavat tilat harrastekäyttöön lapsille, nuorille ja aikuisille. Esimerkiksi Tuuspartio saisi tästä erinomaiset tilat metsän vierestä.Simo Tiainen (Tuusula, 09.07.2025)
#181
Klemetskogin koulukiinteistön kulttuurihistoriallinen kokonaisuus on säilytettävä, jotta nuoremmat sukupolvet voivat jatkossakin hyötyä arvokkaan ympäristön yli 100-vuotisesta perinteestä kehittyäkseen erinomaisen sijaintinsa ja tilojensa puitteissa koulutuksen, harrastusten ja kulttuurin parissa.Kim Zilliacus (Helsinki, 09.07.2025)
#187
Tuusulan paras kouluMarko Silfver (Tuusula, 09.07.2025)
#200
Nyt ”järki” käteen. 😉Hans Lehtelä (TUUSULA, 12.07.2025)