Kelan tulkkauspalvelun kilpailutus keskeytettävä
Allekirjoitukset, joissa on kommentti mukana
#2841
Monopoli asemassa Kelan on tunnettava vastuunsa sekä viittomakielisiä että tulkkeja kohtaan. Riittää että kunnan sosiaalitoimi on ylimielinen, kaipaamme ihmisarvoista kohtelua, kiitos!(Raisio, 27.05.2017)
#2917
Tarvi tulkki(Rovaniemi, 27.05.2017)
#2935
olen kaksoiskansalainen... USA/SUOMI. Lopetaka kaik tama yksityistaminen, privatizing services!!! Government services that are privatized then operate for profit, not for the benefit of citizens.... Dont make the same mistake as my other country USA... Capitalism run amock is a disaster! some services should be provided by government not the private sector,, basic rights etc are the purview of the government not private industry!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!(Alexandria, 27.05.2017)
#2953
Tulkkipalvelut ovat auttaneet puhevammaista, viittomakielistä poikaani jo kohta parin kymmenen vuoden ajan. Hartaasti toivon, että palvelu on jatkossakin yhtä hyvää, eikä kilpailuttaminen astu kuvioon, sillä se saattaisi heikentää palvelua.(Helsinki, 27.05.2017)
#2960
Tulkkia asiakkaiden kanssa käyttävänä tämä todella järkyttä.(Tampere, 27.05.2017)
#2966
Tulkkien avulla lapseni on pystynyt kommunikoimaan hyvän kaverinsa kanssa joka on viittomaan kielinen. On jo vähän oppinut itse myös viittomaan, mutta tulkkia tarvitsevat edelleen.(Kaarina, 27.05.2017)
#2982
Tärkeä asia(Turku, 27.05.2017)