Etelä-Helsingin joukkoliikenneyhteyksiä täytyy parantaa!
Allekirjoitukset, joissa on kommentti mukana
#210
Entiselle 25 reitille pikkubussiMarja Huhtaniemi (Helsinki, 14.04.2026)
#236
Bussit 20 ja 30 ovat välttämättömiä etelä-Hgissä asuville ja asioiville! Raitiovaunut eivät riitä korvaamaan näitä yhteyksiä. Kaipaan myös aiempaa linjaa 14 Hernesaareen..Marja Huttunen (Helsinki, 14.04.2026)
#264
Linjat 20 ja 30 ovat olennainen osa saavutettavuutta ja ympäristöystävällisyyttä eteläisissä kaupunginosissa.Riku Moisio (Helsinki, 14.04.2026)
#273
Bussit 20 ja 30 & 500 pitää säilyttää sellaisena kuten nyt!Tuula Turppo (Helsinki, 14.04.2026)
#286
Pieni palvelubussi edes kaksi kertaa tunnissa keskustaan.Merikadulla on jo valmis pysäkki!!
Oli suuri virhe lopettaa bussiyhteydet Merikadulta keskustaan
Leena Zogg (Helsinki, 14.04.2026)
#300
Ajatelkaa käytännöllisesti, ei teoreettisesti.Kiitos!
Liisa Malm (Helsinki, 15.04.2026)
#306
Bussilinjoja 20 ja 30 ei tulisi lopettaa. Asun Vihdissä ja käyn 6 päivänä viikossa töissä Viiskulmassa. Olen tietoisesti vähentänyt yksityisautoilua ja harkinnut jopa autosta luopumista hyvien ja helppojen bussiyhteyksien takia koti-työpaikka välillä. Uutinen harkinnasta lopettaa 20 ja 30 bussit tuli järkytyksenä. Linjat ovat aina täynnä kun niitä käytän- oli kellonaika mikä tahansa (klo 7:00-21:00 välillä jolloin itse normaalisti liikun). Ne myös vaikuttavat palvelevan todella laajaa asiakaskuntaa laajalta alueelta.Onko nyt niin että Helsinki toivoo lisää yksityisautoilua? Jos kulkeminen koti-työpaikka välillä hankaloituu bussilinjojen lakkauttamisen takia, täytyy ilmeisesti palata yksityisautoiluun. Eletään vuotta 2026 ja se tuntuu todella omituiselta ajatukselta.
Itse siis kuljen Helsinkiin Kehä III:n ulkopuolelta. Matka on siis pitkä. Ihmettelen että ovatko tällaiset harkinnat ja mahdolliset päätökset Helsingin kaupungin mielestä todella kannustimia työssäkäyville, opiskelijoille ja vanhuksille (joita esim Eiran alueella asuu paljon) joukkoliikenteen käyttöön?
Punavuori/Eira/Ullanlinna on muutenkin aluetta, joissa palveluita on vähennetty ja karsittu jatkuvasti-nyt vielä tämä.
Inka Jaarola (Vihti, 15.04.2026)
#309
Huoli lapsien/nuorten kulkemisesta harrastuksiin sekä mm.oppilaitoksiin tehdään mahdottomaksi supistamalla entisestään kulkuyhteyksiä. Kenen mielestä on kohtuullista seisottaa lapsia/nuoria yksin pitkin pysäkeitä vaihtoyhteyksillä. Lisäksi matka-ajat pitenee entisestään.Saara Blomberg (Helsinki, 15.04.2026)
#319
den kollektiva trafiken försämrades först genom att byta ut buss 17 till buss 24 och framförallt då buss 24 avslutades. Om bussarn 20 och 30 tas bort så MÅSTE vi få tillbaka den gamla linjen 14. Dock bäst att bibehålla linjerna 20 och 30Staffan Ringbom (Helsingfors, 15.04.2026)
#320
Käytän 20- ja 30 -linjan busseja päivittäin, pääsen niillä helposti myös pidemmälle Konalaan asti, joudun käydä sairaaloissa usein ja Meilahteen matka sujuu helposti, matka Kamppiin töihin kestää muutaman minuutin. Runkolinjan busseja ei saa lopettaa!! Myös etelä-Helsinki tarvitsee helppoa julkista liikennettä! Pelkkä YKSI ratikka ei riitä! Talvisin ratikat jumittavat lumihangessa eikä alueella silloin liikkuisi mitään?! Tämä on todella typerä päätös ja jättää ison osan Eirassa ja Ullanlinnassa asuvia ulkopuolelle. 20- ja 30 -bussit ovat tärkeät linjat.Bahar Tokat (Helsinki, 15.04.2026)
#324
Työkyvyttömyyseläkkeellä oleva MS-tautia sairastava tulee kaupungille vielä kalliiksi jos täytyy käyttää vammaispalvelun takseja kaikkeen kulkemiseen. Laivanvarustajankadulta on pitkä matka Tehtaankadulle ja paras linja 24 vietiin jo pois. Tuntuu, että ymmärrys puuttuu kokonaan.Tuija Saukkonen (Helsinki, 15.04.2026)
#327
Merikatua KamppiMerikatua Mannerheimintie
Siinä kaksi linjaa !
Marjatta Pekkala (Heksinni, 15.04.2026)
#338
Raitiovaunu liikenne jumissa esim jos auto parkeerrattu väärin tai sähkökatkos. Miten sitten pääse pois Eirasta?Marit Råman (Helsinki, 15.04.2026)
#342
Kaikilla helsinkiläisillä tulee olla oikeus sujuvaan joukkoliikenteeseen - asuinpaikasta riippumatta!Tuula Rissanen (Helsinki, 15.04.2026)
#345
Asukkaiden, kuntalaisten mielipiteitä, kannanottoja tulee ja pitää huomioida päätöksenteossa, niin että se ei jää kuuntelun tasolle. Vaikutukset tulee näkymään heikentyvänä palveluna ja saavutettavuutena.Jari Nikkilä (Helsinki, 15.04.2026)
#352
Ette voi yhtäaikaa nostaa yksityisautoilun hintaa (parkkimaksut/asukaspysäköinti)ja samalla heikentää julkisenliikenteen palveluja. Tämä ei käy päinsä.Tia Rantanen (Helsinki, 15.04.2026)
#355
Säilyttäkää nykyiset linjat.Carola Wictorsson (Helsinki, 15.04.2026)
#380
Linjat 20 ja 30 säilytettäväPirkko Hartola (Helsinki, 16.04.2026)