Terhokodin puolesta -adressi

Allekirjoitukset, joissa on kommentti mukana

#41421

Jokainen ihminen tarvitsee mahdollisuuden hyvään ja ammattitaitoiseen saattohoitoon. Saattohoidossa olevat henkilöt ja heidän omaiset eivät jaksa taistella tämän hoidon puolesta vaikean elämäntilanteen vuoksi.

(Heinola, 20.09.2020)

#41432

Terhokotia tarvitaan!!!

(Tammisaari, 20.09.2020)

#41440

Ihmisyys tarvitsee inhimillisyyttä.

(Helsinki, 20.09.2020)

#41463

Terhokoti on tarpeellinen kaikille asiakkailleen, ja heidän omaisilleen sekä kaikille meille muille herättämään ymmärryksen elämän lyhyydestä. Asiakasmäärä on HUS:n käsissä. Terhokoti on ilman asiakkaita, jos sinne ei lähetetä potilaita lähetteillä. Maksusitoumus tietenkin maksaa. Kyse on yhteiskunnan valinnoista. Terhokoti takaa jokaiselle asiakkaalleen arvokkaat viimeiset ajat näiden ihmisarvoa kunnioittaen ja hoitaa samalla näiden läheisten sieluja. Jälkimmäinen asia mahdollistaa sen, että läheiset pystyvät jatkamaan elämäänsä ml. työelämäänsä. Tämän merkitystä ei pidä aliarvioida. Suomen hallituksen tavoitteena on työllisyyden nosto. Työllisyyden ylläpito on linjassa em. tavoitteen kanssa. Yleensä meillä jokaisella on opittavaa entisten asiakkaiden elämänkokemuksesta: harva Terhokodin asiakas on katunut sitä, että olisi viettänyt liian vähän aikaa työhuoneessaan/työstressiään potien.

(Porvoo, 20.09.2020)

#41475

Ystäväni sai viettää viimeiset päivänsä Terhokodissa ja se toi lohtua hänelle ja kaikille läheisilleen. Pelastakaa tämä osaaminen ja käytetään näitä palveluja aina tarvittaessa.

(Espoo, 20.09.2020)

#41486

Tämän hienon työn ei pitäisi olla bisnes. Ketä kiinnostaa tehdäänkö tappiota vai ei. Arvokas kuolema hyvällä hoidolla ei voi olla rahasta kiinni.

Olen sanaton kuinka järkyttävässä jamassa tämän maan terveydenhuollon inhimillisyys on.

(Helsinki, 20.09.2020)

#41489

Olen itse sairaanhoitaja ja työskennellyt saattohoito-osastolla sekä saattohopotilaiden parissa. Tiedän miten elintärkeää on ihmisen saada hyvä ja arvokas kuolema. Terhokoti on Suomen johtavin saattohoitoyksikkö. Tämä myös tarkoittaa sitä että hoitotyön tutkimus ja uudet hoitotyön käytännöt ovat ensimmäisenä Terhokodissa. Terhokodin symbolinen arvo myös näin korostuu. Tarvitsemme Terhokodin kaltaisia itsenäisiä yksiköitä vielä enemmän ympäri Suomea! Siis tarve on huutava! SIVISTYSVALTIOSSA emme voi missään nimessä lopettaa lähes ainoaa toimivaa saattohoitokotia! Jos te sen teette päättäjät, se on "kuolinisku" kaikelle saattohoidolle ympäri Suomea.

(Oripää, 20.09.2020)

#41491

Kunnioitusta rahansäästön sijaan

(Kerava, 20.09.2020)

#41496

Tämä ilmeisesti Helsingissä ainoa paikka,jossa todella sairaat saavat hyvän ja kauniin lähdön tästä maailmasta.
Toivon että paikka saadaan säilytettyä!

(Helsinki, 20.09.2020)

#41499

Voimia teille ihanille henkilökunnalle 🤗

(Helsinki, 20.09.2020)

#41517

Mun ihana äiti sai olla pirkanmaa hoitokodissa 1.5 kk. Oli mulle et äidille tärkee. Äiti toki kävi siel jo hyväkuntoisena vapaaehtoisena et muuten ryhmissä. Sosiaalityöntekijä kun oli. Ymmärsi tärkeyden wt tuntee ihmiset ennekö o huonona. Ja kiitos sielläki niiden vapaaehtoisten.

(Fiskars, 20.09.2020)

#41518

Tärkeä ja ainutlaatuinen paikka mistä olen kuullut vain hyviä kokemuksia. Taloudelliset syyt lakkauttamiseen eivät saa mennä inhimillisyyden edelle varsinkaan tällaisen paikan tapauksessa.

(Helsinki, 20.09.2020)

#41527

Kuolevan ihmisen ja hänen läheistensä kohtelu osoittavat inhimillisyytemme ja ihmisyytemme tason ja määrän. Kuolema on osa elämää ja elämää eletään kaikkina päivinä, kunnes kuolinpäivä koittaa. Terhokoti toimii niin kuin jokaisen palvelutalon, osaston, laitoksen tulisi toimia. Tulijoita lienee, koska jokainen meistä lähtee täältä.

(Akaa, 20.09.2020)

#41530

Terhokodista olisi hyvä hakea oppia myös julkisen puolen palliatiiviseen ja saattohoitoon. Siellä koko perhettä hoidetaan kokonaisvaltaisesti loistavalla ammattitaidolla

(Nurmijärvi, 20.09.2020)

#41539

Kohdistetaan ne vähät varat niille, jotka ovat heikompia! Oikea hyvinvointivaltio pitää huolta vammaisista, lapsista, nuorista ja vanhuksista!

(Helsinki, 20.09.2020)

#41555

Inhimillisyyttä ,pyydän 🙏

(Kotka, 20.09.2020)

#41562

Reilu vuosi sitten hyvästelin ystäväni Terhokodissa. Lohdutonta, mutta minut teki onnelliseksi se, kun ymmärsin miten hyvässä ja rakastavassa ympäristössä hän sai viettää viimeiset viikkonsa. Silloin ymmärsin miten arvokas ihmisen jokainen hetki on. Viimeinenkin. Älkää riistäkö sitä.

(Huittinen, 20.09.2020)

#41594

Tärkeitä palveluita ei pidä lopettaa! Niitä tulee tukea!

(Hämeenlinna, 20.09.2020)