Nyt riittää! Orpon hallituksen on erottava

Allekirjoitukset, joissa on kommentti mukana

#18401

Tehkää oikea päätös kerrankin ennen kuin Suomi on maailman kartalta pois

Sohny Lindeman (Vantaa, 24.03.2026)

#18409

Kyllä tämä on erittäin totta, nyt on kyseessä vain se että tilanne suomessa on järjistyttävä. Lapsiperheet joutuvat ahdinkoon ja perheet eron partaalle. Suomessa kuuluu saada asua rehellisesti kansalaisena hyvinvointivaltion määräämissä puitteissa kuten ennen. Ihmiset joutuvat eroamaan tulojen vuoksi lapser ei pääse harrastamaan ja köyhistä tehdään roskis tyykkäreitä ONKO TÄMÄ KANSAMME TARKOITUS ? Vai halutaanko että kansamme voi hyvin ja rikollisuus sekä valheellisuus vähentyy ?? Tätä menoa olemme ojassa pääedellä. nyt vaaleissa kädet pystyym kuinka me halutaan maamme hyvinvointivaltio takaisin samanlaisiin puitteisiin kuin se on ollut halutaan että perheet ja köyhät vli elää rauhassa ja tuet pitää ja kuuluu hyvinvointi valtioon koko ajan tiputetaan köyhiltä. Käsittämätöntä kansalaisilla työt uhkaa loppua vain siksi että varat ei riitä enää mihinkään... NYT HERÄTYS JA ALLEKIRJOTUKSIA!!!!!!

Minna Jokinine (Vantaa, 24.03.2026)

#18420

Orpo pois hallituksesta ja pikaisesti, hän ei ole tehnyt kuin tuhoa Suomelle ja Suomen kansalaisille vaikka Vaali mainos puheissaan toisin lupasi.. Suomi ei ole pitkään aikaan ollut menossa lama aikaan mutta näinä parina vuonna kun meillä on ollut hallituksessa Petteri Orpo niin hän on saannut meidät takaisin lama aikaan…

Rebecca Asp (Nastola, 24.03.2026)

#18426

Mielestäni nykyisen hallituksen kyky tasata taloutta on puutteellinen koska A) leikkaukset eivät ole parantaneet työllistymistä ja työllostymisen nousuun vaikuttavat myös muut tekijät, kuten yritystoimintojen kykyä palkata ja pitää yllä yrityatä.

Myös teollisuuden omavaraisuus on puutteellinen ja korkea verotus ei pitkälöä kaavalla ratkaise valtion taloutta.

Miska Holm (Pori, 24.03.2026)

#18435

Nyt orpon hallitus saa kaatua pihalle hallituksesta orpo vaan naureskeloo aitios ja purra sit haukkuu Kurvisen Anttia oon Antin tukihenkilö joten panis suunsa kiinni ja turpansa.pihalle koko hallitusterv Jaana kauhavalta.

Jaana katriina Jutils (Kauhava, 24.03.2026)

#18436

Kyllä halua

Jasmi Lindeman (Pälkäne, 24.03.2026)

#18445

Onhan tämä hallitus ihan oikea häpeä pilkku otetaan ja ryöstetään vanhat ja lapsiperheet niin että ovat ahdingossa ja kaikki tämä rasismi mitä heillä on ja tiukentavat muiden tuloja ja omia eivät raha juoksee vaan heillä ja muut kärsii

Sari Florin (Jyväskylä, 25.03.2026)

#18458

Ehdottomasti ajaavat köyhät perikatoon

Anja Lindgren (Uusikaupunki, 25.03.2026)

#18461

Pois viralta

Anita Lehmusta (anitalehmusta59@gmail.com, 25.03.2026)

#18483

Ette voi viedä romani kulttuurilta heille tärkeää vaatetusta

Meillä on oikeus saada omat kulttuuriin kuuluvat vaatteemme kelan tukemana

Maria Kenttämaa (Oulu, 27.03.2026)

#18486

Ettekö ymmärrä erota, sillä olette laittaneet Suomen elinkautistuomiolle !!!

Jaana Stenroth (Virrat, 28.03.2026)

#18496

Olen täysin samaa mieltä koska suomen talous on mennyt täysin pieleen työtymyys on lisääntynyt ja pieni tuoloiset kärsisi kaikista eniten

Unelma Lindgren (Turku, 30.03.2026)

#18510

Orpon hallitus on tosi törkeetä et vähäosasilta leikataan ja lapsi perheiltä mut rikkaat hyötyvät

Mertsi Roth (Lahti, 06.04.2026)

#18513

kyllä täysin samaa mieltä...maa jossa on aina tuettu lapsiperheitä ja köyhiä ja se on kantanut pitkälle mutta nykyään ihmiset valehtelevat jotta saavat tulonsa TÄMÄKÖ ON KANSAMME TAVOITE. KIRISTYKSIÅ JA KIRISTYKSIÄ HYI HÄPEÄ ALLEKIRJOTUKSIA ONNEKSI JA MEILLÄ PRESIDENTTI KUUNTELEE KANSAA JA TOIMII VIIPYMÄTTÄ JA NYT OLIS SE AIHE MIHIN KANNATTAA PUUTTUA. MEIDÄN MAA EI TARVITSE TUOLLAISTA HALLITUSTA JOKA MURTAA KANSMME VAAN HALLITUKSEN JOKA TUKEE JA VETÄÄ YHTÄ

Jasmin Reinikka (Vantaa, 09.04.2026)

#18536

Kekkonen oli oikeassa.. Älkää ikinä päästäkö Kokoomusta valtaan Suomessa, koska muuten ne tuhoavat koko Suomen!" Olette tuhonnut lasten ja nuorten tulevaisuuden

Torsti Tyni (Ranua, 23.04.2026)

#18539

Aivan liian kovaa oikeistopolitiikkaa. Ensimmäisenä on Purra poistuttava. Liian kiimainen tuputtamaan omaa ideologiaansa ja kertakaikkiaan liian isot saappaat noin vaativaan hommaan.

Katri-Meri Karttunen (Turtola, 24.04.2026)

#18546

Nyt menitte liian pitkälle kun koko ajan leikkaatte heikoimmilta ja suositte rikkaita. Vanhat ja muutkin sairaat kärsivät sairaina ilman hoitoa kun ei ole varaa lääkkeisiin ja hoitoihin. Useimmat heistä on sairaita raskaiden töiden takia ja olette verot ottaneet joka taholta. Teidän leikkauksienne takia romuttui myös pätkätyön kannattavuus ja kuka menee töihin jos siitä saa vain kipeät paikat ja matkat maksaa. Lisäksi elintason romahduksen seurauksen yritykset irtisanoivat tuhansia ihmisiä ja te aiheutitte niillä yli 100 000 työtöntä lisää. Ette mitään välitä ette samalla kodittomien määrä on noussut ja ruokajonoja on lopetettu. Tämä maa ei ole enää hyvinvointi valtio kuin rikkaimmille. Mutta törkein temppunne oli työllisyyden romuttamisen jälkeen nämä terveyden hoitoa koskevat leikkaukset joita ei kukaan hyväksy. Osalla on Työterveys huolto mutta suurimmalla osalla ei mitään kuin pieni eläke tai tuki. Hävetkää teinä en kestäisi katsoa kansalaisia silmiin enää. Mitään niin halveksuttavampaa ette voineet tehdä kuin nämä leikkaukset joita on kohdistettu pelkästään ihmisten terveyden tuhoamiseen ja haluatte että Suomen kansa kärsii teidän epäoikeudenmukaisien leikkausten takia vaikka ovat maksaneet ikänsä veroja. Tämä ei koske läheskään kaikkia ja on myös luusereita mutta suurin osa rehellisistä kansalaisista on näin tehneet ja te ette anna heille mitään arvoa. Teillä on Helsingissä ilmainen Terveyskeskus mutta muilla ei mitään. Koko päivän eläke monelta menee pelkästään jatkossa lääkärissä käyntiin mutta ei ole varaa mennä tutkimuksiin ja kuolleet eivät saa olla rauhassa. On tuhansia asioita joilla rikkailta voitaisiin ottaa enemmän mutta kohdistitte kaiken heikoimpiin. Sama kuin sairaalta lapselta olisitte vielä vieneet leivän palankin suusta. Hävetkää ja erotkaa..

Anne Joona (Sastamala, 25.04.2026)

#18553

Tämä hallitus ei ole tehty mitään hyvää Suomen eteen ja hallituksen pitäisi auttaa ihmisiä eikä satuttaa! Toivottavasti tämä kaatuu ja sadaan paljon parempi hallitus joka tekee asiat oikein.

Jonna Serttilä (jonnapurhonen35@gmail.com, 26.04.2026)

#18555

Hallituksen on erottava, tämä hallitus toimii kansaa vastaan

Sabina Heinonen (Helsinki, 26.04.2026)

#18558

Erotkaa!

Ari Rantala (Imatra, 26.04.2026)

#18562

Maan petturi ei kuulu hoitamaan kansan asioita. Hönet täytyy ciedä rikosoikeudelliseen vastuuseen rikoksistaan suomen kansaa ja perustuslakia vastaan

Jasmin Lehto (Helsinki, 27.04.2026)

#18570

Nykyhallituksessa ei ole ainuttakaan ISÄNMAALLISTA ministeriä.4336

KARI SINKKO (Pirkkala, 28.04.2026)

#18581

Ajattele.

Mika Turunen (Oulu, 01.05.2026)

#18590

Ajatta ihmiseen ennennäkettömään ahdistukseen ja nälkään

Satu Långström (Pudasjärvi, 07.05.2026)

#18598

Asioiden on muututtava.
Rahat ei riitä ruokaan eikä asumiseen.Töitä ei ole ja jatkuva velvoite hakea töitä on henkisesti raskasta.Eikä työn teko enää ole kannattavaa kun 300€ suojaosa poistui.
Elämä suomessa ei ole enää ihmisarvojen mukaista.

Ulla Laitinen (Joensuu, 11.05.2026)



Maksullinen mainonta

Adressit.com mainostaa tätä adressia 3000 henkilölle.

Lisätietoja…