Suomalaisten ja Venäläisten parisuhteiden puolesta!
Vastauksena Venäjän toimintaan Ukrainan konfliktissa, Suomen tasavalta määräsi 29. syyskuuta asetuksen, joka rajoittaa Schengen-viisumien omaavien Venäjän kansalaisten rajanylitystä turismi tarkoituksin. Asetus pyrkii myös teettämään uusia viisumeita vain tietyille ihmisryhmille. Venäjältä Suomeen matkustavan viisumi myös hylätään ja otetaan pois voimasta, jos matkustajan tiedot eivät ole rajoitusten kategorioiden mukaisia.
Rajoitusten määrittelemät kategoriat Venäjältä Suomeen sallittavista ryhmistä sisältää nyt vain Suomen kansalaiset sekä vakituisesti Suomessa asuvan ulkomaalaisen perheenjäsenet (puolisot, vanhemmat, isovanhemmat, lapset, lapsenlapset ja parisuhteessa olevat). Päätös perustuu ulkomaalaislain 37 §:ään.
Vaatimuksemme on poistaa rajanylityksen ja viisumin myöntämisen ehdoista ne vaatimukset joiden mukaan parisuhteessa olevien tulee olla joko naimisissa, tai he olisivat asuneet kaksi vuotta samassa paikassa yhdessä. Haluamme sen sijaan palauttaa Covid-19 pandemian ajan rajoitusten määritelmän, jonka mukaan parisuhteessa olevat luokitellaan perheenjäseniksi. "Parisuhteet ovat naimisissa olevien tai avioliittoa muistuttavissa olosuhteissa elävien ihmisten välisiä suhteita sukupuolesta riippumatta. Myös avioparien väliset suhteet sisältyvät tähän kategoriaan, ottamatta huomioon kahden vuoden yhtäjaksoisen avoliiton vaatimusta. Pysyvä asuinpaikka eri maissa on sallitaan myös etäsuhteet” (https://raja.fi/maahantulon-rajoitukset#:~:text=Ven%C3%A4j%C3%A4n%20kansalaisten%20maahantulo%20sallitaan%2C%20mik%C3%A4li,oleva%20muu%20perheenj%C3%A4sen%20direktiivin%20mukaisesti).). Monesti lyhytaikaisten viisumien hankkijat eivät ole nuoria, eivätkä ole Suomen valtiolle turvallisuusriskejä. Rakkautta ei voi mitoittaa abstrakteilla lukemilla. Samalla vaadimme että Suomen valtio hellittäisi kriteereitä viisumien myöntämiseen suomalaisten kanssa parisuhteessa oleville venäläisille. Venäjän kansalaiset, joilla on parisuhde suomalaisen kanssa, eivät tuota Suomen valtiolle turvallisuusriskiä, sekä lisäksi tämä maahanpääsyn rajoitusten menettely loukkaa myös suomalaisten ihmisoikeuksia.
Hallitse allekirjoituksiasi
Etkö ole saanut vahvistussähköpostia vai haluatko poistaa allekirjoituksesi?
Hallitse allekirjoituksiasiJaa tämä adressi
Auta tätä adressia saamaan lisää allekirjoituksia.
Maksullinen mainonta
Kirjaudu sisään hallinnoidaksesi adressiasi. |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Ei energiapuuterminaalia Munittulaan!
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Sotiemme veteraanit linnanjuhliin 6.12.2024.
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
44968 Luotu: 02.06.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
1660 Luotu: 12.06.2025
Stop Kaskenlinnan ja Mäntymäen sairaaloiden henkilökunnan parkkimaksuille
215 Luotu: 18.06.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10603 Luotu: 09.06.2025
Vetoomus Koukkuniemen kirjaston säilyttämisen puolesta
99 Luotu: 30.06.2025
Ei mastoa Kuussalonpuistoon – puolustamme lähiluontoa ja asuinympäristöämme Kangasalla
94 Luotu: 26.06.2025
Suomussalmen Härkökankaan hautausmaan vanhat hautamuistomerkit ovat vaarassa
89 Luotu: 24.06.2025
Vetoomus Tjudan vanhan graniittisillan säilyttämiseksi
77 Luotu: 26.06.2025
Älkää sahatko pois sitä kulttuurin oksaa, jolla me kaikki istumme ruotsinkielisessä Suomessa!
1445 Luotu: 16.06.2025
Ruotintien kunto ja kunnossapito paremmaksi
184 Luotu: 18.06.2025
Kaivokselan vesitornin tulevaisuus ratkaistava kaavoituksessa
100 Luotu: 23.06.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
709 Luotu: 12.06.2025
Työkyvyttömäksi todetut henkilöt irti TE-toimiston asiakkuudesta
52 Luotu: 30.06.2025
Turvallisuutta hevos- ja eläintiloille – Metsästyslain suojaetäisyyttä on kasvatettava
46 Luotu: 27.06.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
814 Luotu: 14.06.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20836 Luotu: 20.03.2025
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
139 Luotu: 13.06.2025
Säilytetään Santapankki virkistyskäytössä
711 Luotu: 04.05.2025
Suomi ei saa luovuttaa tosiasiallista päätösvaltaa kansanterveydestään Maailman terveysjärjestölle / Finland får inte ge bort sin faktiska beslutsrätt angående folkhälsan till WHO
12682 Luotu: 25.08.2023
Kankaanpään terveyskeskuksen hyvän asiakaspalvelun puolesta
118 Luotu: 18.06.2025