Suomussalmen Härkökankaan hautausmaan vanhat hautamuistomerkit ovat vaarassa
Suomussalmen seurakunnan kirkkoneuvosto päätti kokouksessaan 17.6., että Härkökankaan hautausmaan vanhalta puolelta palautetaan seurakunnan haltuun 215 vanhaa hautaa, joille ei ole löytynyt haltijaa – tai maksajaa.
Tämä tarkoittaa sitä, että haudoilta poistetaan hautamuistomerkit ja haudat otetaan uudestaan käyttöön. Jo nyt hautausmaan aidan takana on poistettuja hautakiviä. Näky on surullinen. Pian niitä on siellä satoja. Onkohan varmaa, että kaikilla kaukana asuvilla omaisilla on tästä tietoa, vaikka haudoilla onkin ollut laput? Läheisen hauta voi olla tärkeä paikka, vaikka siellä ei usein pääsisikään käymään. Vielä surullisempaa on, jos omaisella ei ole varaa maksaa uutta hautasopimusta.
Seurakunnan päätöksenteko herättää kysymyksiä, joihin ei ole saatu vastauksia. Seurakunnalta on pyydetty useita kertoja selvitystä siitä, mihin vuoteen saakka ainaishautoja on myyty hautausmaan vanhalta puolelta, mutta tähän ei ole vastattu. Seurakunnan väitteen mukaan kaikki hautasopimukset ovat aina olleet 25 vuoden pituisia. Tämä ei pidä paikkaansa, vaan hautasopimuksia on tiedossa useamman mittaisia, 25, 40, 50 ja 100 vuottakin. On mahdollista, että osa nyt poistettavista haudoista on aikoinaan ostettu ainaishaudoiksi, mutta omaisilla ei ole tästä tietoa.
Hautausmaat ovat merkittävä osa maamme historiaa, kulttuuria ja esivanhempiemme arvostusta. Moni kotipaikkakunnalla lomaileva käy Härkökankaan hautausmaalla etenkin kesäisin etsimässä omaisten ja muidenkin suomussalmelaisten hautamuistomerkkejä. Myös suosittuun sukututkimusharrastukseen hautausmaavierailut ja hautojen valokuvaus kuuluvat tärkeänä osana. Hautakivien poistolla tuhotaan iso osa Suomussalmen ja paikkakunnan sukujen kulttuurihistoriaa.
Emme voi hyväksyä hautakivien poistoa ja sitä kautta edesmenneiden ihmisten unohtamista ja poispyyhkimistä. Kunnollista perustetta tälle ei ole. Tilanpuute ei ole Suomussalmella uskottava peruste.
Me allekirjoittaneet esitämme, että Suomussalmen seurakunta luopuu aikeistaan poistaa muistomerkit ja jättää Härkökankaan hautausmaan vanhanpuolen hautamuistomerkit ennalleen.
Meeri Timonen Ota yhteyttä adressin tekijään
Hallitse allekirjoituksiasi
Etkö ole saanut vahvistussähköpostia vai haluatko poistaa allekirjoituksesi?
Hallitse allekirjoituksiasiJaa tämä adressi
Auta tätä adressia saamaan lisää allekirjoituksia.
Maksullinen mainonta
Kirjaudu sisään hallinnoidaksesi adressiasi. |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Ei energiapuuterminaalia Munittulaan!
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Ei pumppuvoimaloita Kemijärvelle
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Sotiemme veteraanit linnanjuhliin 6.12.2024.
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
43963 Luotu: 02.06.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
1423 Luotu: 12.06.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10527 Luotu: 09.06.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
788 Luotu: 14.06.2025
Ruotintien kunto ja kunnossapito paremmaksi
140 Luotu: 18.06.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
663 Luotu: 12.06.2025
Kankaanpään terveyskeskuksen hyvän asiakaspalvelun puolesta
103 Luotu: 18.06.2025
Stop Kaskenlinnan ja Mäntymäen sairaaloiden henkilökunnan parkkimaksuille
79 Luotu: 18.06.2025
Kaivokselan vesitornin tulevaisuus ratkaistava kaavoituksessa
59 Luotu: 23.06.2025
Säilytetään Santapankki virkistyskäytössä
694 Luotu: 04.05.2025
Valtatie 2 moottoritieksi tai moottoriliikennetieksi
62 Luotu: 12.05.2025
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
127 Luotu: 13.06.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20821 Luotu: 20.03.2025
Porvoon kaupungin johdolta vaaditaan välitöntä muutosta Porvoon rakennusvalvonnan johtoon ja epäasialliseen toimintaan.
667 Luotu: 06.06.2025
Pätevöitymiskoulutus yksityisen varhaiskasvatuksen työntekijöille
143 Luotu: 16.06.2025
Kouvolaan ympärivuotinen rantalentopallohalli TikTokin ylijäämälämmöllä – maksimaalista hyötyä kaupungille!
25 Luotu: 17.06.2025
Työsuhde pyöräilyn verotusta ei saa muuttaa
1714 Luotu: 01.05.2025
Suomussalmen Härkökankaan hautausmaan vanhat hautamuistomerkit ovat vaarassa
19 Luotu: 24.06.2025
TNT ei kuulu metsään – turvataan luonto ja lähiasutus
179 Luotu: 06.04.2025
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
173 Luotu: 30.05.2025