Nikotiiniannospussien myynti ja tuonti lailliseksi
"Enintään neljä milligrammaa nikotiinia sisältäviä tupakattomia nikotiinipusseja tarkastellaan lääkkeellisinä tuotteina, ei tupakkatuotteina, joten maahantuontiin sovelletaan lääkelakia eikä tupakkalakia. Tulkintatapa vaikuttaa siihen, paljonko hyödykettä saa tuoda maahan.
Suomeen saa tuoda ilman reseptiä tupakattomia nikotiinipusseja, jotka sisältävät enintään neljä milligrammaa nikotiinia, sitä vahvemmat vaativat reseptin."
Josko jo lopettaisimme tämän säännöillä pelleilemisen? Siinä ei ole järjen hiventä että maahan saa tuoda 1000g nuuskaa kalenterivuorokauden aikana mutta tupakatonta "nuuskaa" ei saa tuoda laisinkaan ilman reseptiä mikäli nikotiinipitoisuudet ovat yli 4mg/annospussi. Nuuskan pitoisuudet (Odens 22mg/g) ovat huomattavasti korkeammat kun tupakattomissa nikotiinipusseissa (Lyft slim/white 8 mg/g ) minkä lisäksi nuuska sisältää tupakkaa. Tässä olisi tapa saada Suomi savuttomaksi sekä saada nuuskaralli loppumaan. Lisätietoja tupakattomasta nuuskasta: https://nicokick.com/us/nicotine-pouches-2
Tämän verkkosivuston ylläpitäjän ilmoitusOlemme sulkeneet tämän adressin ja poistaneet allekirjoittajien henkilötiedot.Euroopan unionin yleiset tietosuoja-asetukset (GDPR) vaativat asianmukaisen syyn henkilökohtaisten tietojen tallentamiselle sekä vaativat, että tietoja säilytetään niin lyhyen aikaa kuin suinkin on mahdollista. |
Kirjaudu sisään hallinnoidaksesi adressiasi. |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Israel boikottiin Euroviisuissa 2026!
Ei tuulivoimaloita Seitsemisen kansallispuiston rajalle
Vaadimme muutosta Suomen Israel-politiikkaan YK:ssa
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Maantien 468 peruskorjaus
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
VETOOMUS ALEKSANTERIN TEATTERIN LAAJENNUSOSAN NYKYISEN TOIMINNAN SÄILYTTÄMISEN PUOLESTA
1519 Luotu: 15.10.2025
Pelastetaan Galleria Forum Box – Turvataan taiteen tulevaisuus Helsingissä vuoteen 2030 asti!
1311 Luotu: 17.10.2025
Juankosken Iivolan palvelukeskuksen asukaspaikkojen säilyttäminen
852 Luotu: 13.10.2025
Vetoomus Suomussalmen Syväjärvenkankaan ja Pitämänkankaan metsien puolesta
1428 Luotu: 11.10.2025
Säästetään Haukkalan lähteen metsä luonnontilaisena
617 Luotu: 15.10.2025
Tikkakosken terveysaseman lakkauttaminen
520 Luotu: 14.10.2025
Kivijärven hoivayksikkö Hopearannan sulkemisen vastustaminen
333 Luotu: 15.10.2025
VETOOMUS Suomen ja Venäjän hyvien naapurisuhteiden palauttamiseksi / PETITION för återupprättandet av god grannsämja / ОБРАЩЕНИЕ о восстановлении добрососедских отношений / PETITION for restoring good
2645 Luotu: 05.10.2025
Pelastetaan NUUKSION Pohjoinen Pirtti
325 Luotu: 13.10.2025
Kaltialan virkarikoksesta on suoritettava kattava esitutkinta
197 Luotu: 19.10.2025
Someron vuodeosastoa ei saa lopettaa
3161 Luotu: 03.10.2025
Vastusta Ääneniemen ranta-alueen vireillä olevaa kaavaa (Äänekoski)
255 Luotu: 05.10.2025
Ei energiajuomia alle 15-vuotiaille Mäntyharjulla
157 Luotu: 14.10.2025
Israel boikottiin Euroviisuissa 2026!
6411 Luotu: 22.09.2025
Yle Radio 1 muutokset peruttava
83 Luotu: 14.10.2025
Shiroi Senshi Yamato suomeksi
573 Luotu: 12.03.2023
PERUTAAN LEIKKAUKSET KAIKISTA KÖYHIMMILLE – NÄPIT IRTI TOIMEENTULOTUESTA
4407 Luotu: 22.09.2025
EI siirretä Ounaskosken leirintäaluetta - se on osa meitä, ei kaavamuutokselle!
786 Luotu: 04.10.2025
Osallistuminen Suomen eroamiseen Euroopan Unionista - KLSP
433 Luotu: 29.07.2025
Svenska Daghemmetin varhaiskasvatustoimintaa ei saa lakkauttaa / Den småbarnspedagogiska verksamheten vid Svenska Daghemmet får inte läggas ned
860 Luotu: 03.10.2025