Hallituksen valtiontuki myös Ajoksen sataman ruoppaukseen
Sipilän hallituksen päätös osoittaa rahat vain Oulun sataman syväruoppaukseen unohtaen Kemi-Tornio alue aiheuttaa selkeän kilpailun vääristymisen Oulun ja Ajoksen sataman välillä. Nykypäätöksellä Lapin tavaravirtaa pakko-ohjataan Ouluun, ja näin vaikutetaan koko maakunnan elinvoimaisuuteen heikentävästi.
Mika Riipi (Maakuntajohtaja/Lapin liitto), Timo Rautajoki (Toimitusjohtaja/Lapin kauppakamari), Jaakko Rantsi (Toimitusjohtaja/Kemin satama) ja Tero Nissinen (Kaupunginjohtaja/Kemi) ovat kirjoittaneet asiasta tarkkemman julkilausuman, jossa he vaativat myös Ajoksen sataman ruoppausta. Julkilausuma ja Kaleva 28.4.2017
Torniolainen kansanedustaja Katri Kulmuni (kesk) vaatii Sipilän hallitukselta valmistautumista Kemin sataman syventämiseksi tässä, ja myös Lapin Sosialidemokraattinen Piiri julkilausumassaan paheksuu Sipilän hallituksen päätöstä osoittaa rahat vain Oulun sataman syväruoppaukseen unohtaen Kemin ja Tornion tässä.
Kilpailun vääristymisen välttämiseksi vaadimme hallitukselta myös Kemin Ajoksen väylän syventämistä. Hanke voidaan toteuttaa kustannustehokkaasti Oulun väylän syventämisen yhteydessä. Kemi-Tornion meriliikenteen volyymit ovat 5 miljoonaa tonnia, joka on enemmän kuin Oulun sataman nykyiset tavaravirrat. Oheisen vaatimuksen perusteella voidaan varmistaa satamien yhtäläiset kilpailumahdollisuudet. Mikäli edellä esitettyyn vaatimukseen ei suostuta, niin mielestämme hankkeen valmistelu ja siihen liittyvä aineisto on syytä käydä läpi huolellisesti. Oleellista on selvittää, että onko viranomainen toiminut hankkeen valmistelussa asianmukaisesti ja onko hankkeen valmistelusta esitetty riittävät tiedot hallituksen päätöksenteon tueksi (lainaus Riipi et. al.)
Pekka Tiitinen Ota yhteyttä adressin tekijään
Tämän verkkosivuston ylläpitäjän ilmoitusOlemme sulkeneet tämän adressin ja poistaneet allekirjoittajien henkilötiedot.Euroopan unionin yleiset tietosuoja-asetukset (GDPR) vaativat asianmukaisen syyn henkilökohtaisten tietojen tallentamiselle sekä vaativat, että tietoja säilytetään niin lyhyen aikaa kuin suinkin on mahdollista. |
Kirjaudu sisään hallinnoidaksesi adressiasi. |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
45919 Luotu: 02.06.2025
Vetoomus Taalintehtaan Alkon säilyttämiseksi - Petition för att bevara Alkon i Dalsbruk
211 Luotu: 17.07.2025
Vetoomus Taivassalon Ankkurin ja Poijun toiminnan turvaamiseksi
134 Luotu: 16.07.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
1883 Luotu: 12.06.2025
Työkyvyttömäksi todetut henkilöt irti TE-toimiston asiakkuudesta
288 Luotu: 30.06.2025
Hämeenlinnan Ryhmäpuutarhan typistämistä vastaan
244 Luotu: 07.07.2025
Linjamäen koulu osaksi Tuusulan kulttuurin verkkoa
108 Luotu: 10.07.2025
Ei aurinkovoimalaa Pennala–Virenojan kylämaisemaan – vaadimme hankkeen keskeyttämistä
258 Luotu: 01.07.2025
Vaadimme keskussairaalan palveluiden säilyvän Savonlinnassa lain sallimissa rajoissa
2383 Luotu: 22.03.2025
Pysäytetään Inkoon terästehtaan suunnitelmat ympäristön pelastamiseksi! Stoppa stålverksplanerna i Ingå för att rädda miljön!
339 Luotu: 26.06.2025
Jatkoaikaa Klemetskogin koulukiinteistölle!
240 Luotu: 03.07.2025
Vetoomus Koukkuniemen kirjaston säilyttämisen puolesta
409 Luotu: 30.06.2025
Ei kuntoportaita pulkkamäen tilalle Littoisten pururadalle.
130 Luotu: 10.07.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20935 Luotu: 20.03.2025
Pelastetaan Pitkäjärvi ja Ilkon upeat kalliot
3626 Luotu: 10.09.2021
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10651 Luotu: 09.06.2025
Kansalaisadressi Ei kaivosta Rautavaaralle
1036 Luotu: 13.12.2024
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
746 Luotu: 12.06.2025
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
228 Luotu: 13.06.2025
Ruotintien kunto ja kunnossapito paremmaksi
233 Luotu: 18.06.2025