Vetoomus HIFKn toimistolle ja johdolle vääränlaisen fanikulttuurin kitkemiseksi
Tällä adressilla me HIFK:n kannattajat ja fanit vetoamme ko. rakkaan seuran johtoon ja toimistoon, jotta vääränlainen fanikulttuuri saadaan kitkettyä Nordikselta ja Mega/fanimatkoilta pois. Raskauttavia tekijöitä vetoomukseen on paljon. Alatyylinen kielenkäyttö (kiroilu ja huorittelu), vastustajan aloittajaksi kutsumalle henkilölle buuaaminen, savupommien tuominen vieraspeliin (Turku), paikkojen tuhoaminen ja rikkominen, uhkailu ja jopa väkivalta niille, jotka asiasta häiriköille mainitsevat.
Nämä asiat eivät kuulu mihinkään urheiluun eikä minkään joukkueen kannattamiseen. Eikä myöskään se, että vieraspelissä (edelleen Turku) on Karhuryhmä/poliisit mellakkavarusteissa turvaamassa muiden katsojien pelinautinnon.
Nämä huligaanit pilaavat myös aitojen kannattajien ja fanien maineen. Kohta ei tällainen em. kannattaja uskalla kulkea rakkaan seuran asuste (paita, huivi, pipo, tms) päällään, kun koko joukko leimaantuu näihin häiriköihin. Jo nyt on leimaantuminen tapahtunut.
Peleissä käy paljon lapsiperheitä, jolloin nämä "Infernot" näyttävät paitsi erittäin huonoa esimerkkiä, mutta vaarantavat kaikki katsojat savupommeineen.
Vetoamme siis HIFK:n toimistoon, että näille häiriköille asetetaan porttikielto Nordikselle sekä fanien Megamatkoille. Varmasti on nimet ja naamat tiedossa Fan clubilla.
Nämä mustapaidat eivät ole hallilla urheilun, jääkiekon eikä seuran vuoksi. He ovat siellä aiheuttamassa hämmennystä, häiriköimässä, rikkomassa paikkoja ja liimaamassa tarrojaan sinne tänne.
Jari Toikkanen Ota yhteyttä adressin tekijään
Hallitse allekirjoituksiasi
Etkö ole saanut vahvistussähköpostia vai haluatko poistaa allekirjoituksesi?
Hallitse allekirjoituksiasiJaa tämä adressi
Auta tätä adressia saamaan lisää allekirjoituksia.
Maksullinen mainonta
Kirjaudu sisään hallinnoidaksesi adressiasi. |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Sotiemme veteraanit linnanjuhliin 6.12.2024.
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Suomi ei saa luovuttaa tosiasiallista päätösvaltaa kansanterveydestään Maailman terveysjärjestölle / Finland får inte ge bort sin faktiska beslutsrätt angående folkhälsan till WHO
Lääkärin ja hoitajan vastaanotto säilytettävä Vähässäkyrössä
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
4987 Luotu: 05.02.2025
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
6012 Luotu: 03.02.2025
Epäluottamuslause: Orpon hallituksen on erottava - Orpos regering måste avgå!
2166 Luotu: 15.07.2023
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
1590 Luotu: 24.11.2024
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
392 Luotu: 07.02.2025
Tornionjoen kalastussäännön muutostarpeet vuodelle 2025
340 Luotu: 07.02.2025
Vetoomus Jokelan koulun puolesta
311 Luotu: 10.02.2025
Ei aurinkovoimalaa Lopen Vojakkalaan Kalattomannummelle ja Kyläntaustanmaalle
302 Luotu: 10.02.2025
Jalkapallohalli Naantaliin
1403 Luotu: 21.01.2025
Vetoomus HIFKn toimistolle ja johdolle vääränlaisen fanikulttuurin kitkemiseksi
237 Luotu: 03.02.2025
Ei pumppuvoimaloita Kemijärvelle
977 Luotu: 14.01.2025
Pelastetaan Kuggomin puuvenekoulu
718 Luotu: 31.01.2025
Ei tuulivoimaa Vaalan Haarasuonkankaalle
100 Luotu: 07.02.2025
Mahdollisuus jatkaa filosofian aineopintoja sekä kestävyysopintoja Itä-Suomen yliopistossa on turvattava
241 Luotu: 22.01.2025
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
101837 Luotu: 27.09.2024
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
575 Luotu: 28.01.2025
Vetoomus moottoripyöräkerhojen kieltämistä vastaan.
2889 Luotu: 01.12.2024
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
1099 Luotu: 19.01.2025
Ikäihmisten kuntouttava päivätoiminta Hämeenkyrössä tulee taata jatkossakin
610 Luotu: 22.01.2025
Vetoomus Ylelle: Israel boikottiin Euroviisuissa!
11270 Luotu: 24.01.2024