Koirakuiskaaja Cesar Millan pois TV:stä
Kommentoitu viesti
Koiran ehdoilla Vieras |
#27811.02.2011 00:55Ja tässä vielä toinen loistava video, jossa Cesar Millan opettaa koiraa olemaan hyökkäämättä kanan kimppuun. http://www.youtube.com/watch?v=R4e2bPTujFU&feature=related Tämä video on hidastettu, jotta siinä näkyy selkeämmin mitä tapahtuu. Huomioitavia asioita: - Koira itse asiassa liikkuu poispäin Cesarista ja kanasta ja kohti ovea, ei katso Cesariin tai kanaan suoraan joten ei uhkaa niitä mitenkään - silti Cesar jahtaa koiraa uhkaavasti - Koiralla on häntä alhaalla, korvat hiukan takana ja keho suuntautunut poispäin Cesarista: nämä ovat kaikki rauhottavia eleitä, koira pelkää ja yrittää rauhoittaa tilannetta ja Cesaria, mutta Cesar Millan silti jatkaa "kouluttamistaan" - Koira myös lipoo nopeasti kirsuaan, mikä on myös rauhoittava ele - Kohdassa 0:14-0:15 Cesar käyttää "kosketusta" koiraan, huolimatta siitä että koira on yrittänyt eleillään kertoa olevansa pelokas ja ahdistunut. Kosketus jonka pitäisi ilmeisesti olla niin kevyt että se on vain hellä kosketus. Jos tarkkailee koiran oikeaa kylkeä, niin huomaa että "kosketus" onkin enemmän kova tökkäisy vasempaan kylkeen, niin kova että koiran oikea kylki hytkyy. Ei todellakaan mikään hipaisu, ja tuntui varmasti koirasta vähintäänkin epämiellyttävältä. - Tragikoomisin kohta on se, että tilanne on myös kanan näkökulmasta niin pelottava että se päästää munan matkalla. Cesar Millan sai siis peloteltua sekä koiran että kanan tällä kerralla. |
Vastaukset
Vieras Vieras |
#287 Re:2011-02-13 12:59:06Koiralla on tilanteessa neljä vaihtoehtoa: hyökkääminen, pakeneminen, vältteleminen ja alistuminen. Koiran tulisi olla rauhalisen alistunut ja tässä tapauksessa hyväksyä kana laumaansa, ei syödä sitä. Siksi sen pitää alistua tianteessa, pakenemista ei sallita. Koiran lipominen edeltää monesti hyökkäystä, toki voi olla rauhoittumisenkin ele, mutta onko koira mielestäsi rauhalinen? EI, mutta Cesar saa hänestä rauhallisen :)!
Ai että kanako munii vain ollessaan peloissaan, WHAT? Hupaisaa kerrassaan :) |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Onni-palveluliikenne on säilytettävä Yli-Ii - Kiiminki välillä
502 Luotu: 20.08.2025
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
51123 Luotu: 02.06.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
21077 Luotu: 20.03.2025
Turvalliset koulumatkat oppilaille Mikkelissä - bussien ylitäytölle loppu!
77 Luotu: 12.08.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
873 Luotu: 14.06.2025
Adressi Hason vastikekorotuksia vastaan
1090 Luotu: 25.07.2025
Virtasalmen kylätalon purkupäätöksen kumoaminen
468 Luotu: 22.05.2025
Kyllä kehitykselle, Länsi-Uusimaa tarvitsee investointeja ja työpaikkoja! - Ja till utveckling, Västra Nyland behöver investeringar och arbetsplatser!
63 Luotu: 07.08.2025
Sinetän liikenneturvallisuuden parantaminen
174 Luotu: 03.08.2025
Vetoomus Taalintehtaan Alkon säilyttämiseksi - Petition för att bevara Alkon i Dalsbruk
950 Luotu: 17.07.2025
Koukkuniemenpuiston uimalaituri säilytettävä
403 Luotu: 21.07.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
11084 Luotu: 09.06.2025
STOP hanhien kokemalle väkivallalle!
174 Luotu: 09.08.2025
Säilytetään Santapankki virkistyskäytössä
746 Luotu: 04.05.2025
Kaivokselan vesitornin tulevaisuus ratkaistava kaavoituksessa
224 Luotu: 23.06.2025
Sopeutumisraha lakkautettava kansanedustajilta
55 Luotu: 22.07.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
773 Luotu: 12.06.2025
Pelastetaan Pitkäjärvi ja Ilkon upeat kalliot
3682 Luotu: 10.09.2021
Osallistuminen Suomen eroamiseen Euroopan Unionista - KLSP
247 Luotu: 29.07.2025
Linjamäen koulu osaksi Tuusulan kulttuurin verkkoa
277 Luotu: 10.07.2025