Karkkilan löytöeläinten talteenottopaikka vaihtoon
Kommentoitu viesti
Vieras |
#1729.03.2013 08:08En ole lukenut kaikkia tiedotteita yms., mut onhan paikasta ilmoitettu Etelä-Suomen läänin aluehallintovirastoon, ja sieltä sit eläinsuojeluasioista vastaava taho? Varmaan on. |
Vastaukset
Maija Ankkuri |
#18 Re:2013-03-29 11:33:09Jos menet luet lehtijutun loppukappaleen, huomaat, että siinä on haastateltu läänineläinlääkäri Tapani Parviaista, joka löysi jo silloin ko. paikan toiminnasta epäkohtia. https://sites.google.com/site/animalprotectioncom/home/hymyn-juttu Löytöeläinten talteenottopaikat ovat hyvin pitkälle kunnan vastuulla. Suomen Löytöeläinapu on tosin valittanut kolmesta kunnasta lääniin (nykyinen aluehallintovirasto). Kahdella kunnalla ei ollut lainkaan kissoille talteenottopaikkaa, eikä kolmas ota löytöeläimiä viikonloppuisin (vieläkään). Siitäkin on valitettu, mutta ei mitään vaikutusta. |
Muutos eläinsuojelulakiin löytöeläintalojen vaatimusten määrittämiseksi. |
#66 Re: Ilmoitus lääniin2013-05-15 05:06:33Erään toisen, hoitokoiran, tappamisen kohdalla tästä on tehty ilmoitus lääniin. Ei kiinnostanut, ei ole kuulemma laitonta tappaa hoitoon tuotua koiraa. Tipsun elämä päättyi siihen, että hänet vietiin omistajan sairaalassa oloajaksi tuonne hoitoon. Kunnan eläinlääkäri lopetti, ilmeisesti näin oli, vaikka hän asian kielsikin. Tiedustelua ja asiasta hänelle perinpohjaisesti tehtyä selvitystä seuraavana päivänä tämä terve eläinlääkäri olikin odottamatta pitkällä sairaslomalla. Karkkila on pyytänyt tarjousta luotetulta hoitolalta, vaan asia ei ole kolmeen vuoteen edennyt siitä. Tämä Kytökarun kennelin omistaja väittää, Tipsun tapauksen tiimoilta, että hänellä on Kennelliiton kasvattajana oikeus estää sairaiden eläimien syntyminen ja hänen velvollisuutensa on ne tappaa. Hänen mielestään Tipsun ei olisi koskaan pitänyt antaa elää. Koira oli terve n. 6-vuotias, jolla oli vain alapurenta. Tipsu oli hermostuneena kiertänyt tämän naisen luona ollessaan ympyrää ja jahdannut häntäänsä, stressioire, jota koiran elämässä ikänsä viettäneet eivät olleet hänellä aiemmin nähneet. Karkkilan löytöeläintalon omistaja ihmetteli tätä tapaa minulle puhelinkeskustelussa. Tipsulle oli kolme uutta kotiehdokasta, tärkeämpää löytöeläintalon pitäjälle oli saada tappaa koira. Tämän hän ilmaisi minulle useaan otteeseen käydyissä puhelinkeskusteluissa. "Kun hän saa paperit käteensä koirasta, hän tappaa sen." Tehkää eläimille palvelus ja vaatikaa Karkkilaa lopettamaan NYT löytöeläintalon toiminta. Miksi tämä on n. 80-vuotiaan yksin asuvan naisen ammattina? |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
45583 Luotu: 02.06.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10627 Luotu: 09.06.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
1750 Luotu: 12.06.2025
Älkää sahatko pois sitä kulttuurin oksaa, jolla me kaikki istumme ruotsinkielisessä Suomessa!
1463 Luotu: 16.06.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
827 Luotu: 14.06.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
731 Luotu: 12.06.2025
Porvoon kaupungin johdolta vaaditaan välitöntä muutosta Porvoon rakennusvalvonnan johtoon ja epäasialliseen toimintaan.
715 Luotu: 06.06.2025
Vetoomus Koukkuniemen kirjaston säilyttämisen puolesta
313 Luotu: 30.06.2025
Pysäytetään Inkoon terästehtaan suunnitelmat ympäristön pelastamiseksi! Stoppa stålverksplanerna i Ingå för att rädda miljön!
283 Luotu: 26.06.2025
Stop Kaskenlinnan ja Mäntymäen sairaaloiden henkilökunnan parkkimaksuille
248 Luotu: 18.06.2025
Ruotintien kunto ja kunnossapito paremmaksi
218 Luotu: 18.06.2025
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
206 Luotu: 13.06.2025
Vaadimme keskussairaalan palveluiden säilyvän Savonlinnassa lain sallimissa rajoissa
2239 Luotu: 22.03.2025
Työkyvyttömäksi todetut henkilöt irti TE-toimiston asiakkuudesta
175 Luotu: 30.06.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20880 Luotu: 20.03.2025
Jatkoaikaa Klemetskogin koulukiinteistölle!
163 Luotu: 03.07.2025
Pätevöitymiskoulutus yksityisen varhaiskasvatuksen työntekijöille
147 Luotu: 16.06.2025
Ei aurinkovoimalaa Pennala–Virenojan kylämaisemaan – vaadimme hankkeen keskeyttämistä
124 Luotu: 01.07.2025
Kaivokselan vesitornin tulevaisuus ratkaistava kaavoituksessa
121 Luotu: 23.06.2025
Kankaanpään terveyskeskuksen hyvän asiakaspalvelun puolesta
119 Luotu: 18.06.2025