VAADIMME UUSIA SUSITUTKIJOITA RKTL PALVELUKSEEN
Kommentoitu viesti
Esa Hankonen |
#54 Ketä tilalle, Markoko?01.04.2013 16:25Sinänsä positiivista, että joku on huolissaan RKTL:n tutkijajatkumosta, jotta tutkimus ei sentään loppuisi, kun nykyinen tutkijakunta joskus eläkeputkeen siirtyy. Luojan kiitos uusien tutkijoiden nimittäminen ei kuitenkaan mene samalla tavalla miten punakartiin aikoinaan valittiin plutoonan päälliköt eli möykkäämällä ja CAPS LOCK päällä HUUTAMALLA. Siksi olisikin mielenkiintoista kuulla ja lukea adressin tekijän taholta, KUKA tai KETKÄ pitäisi valita nykyisten riistantutkijoiden tilalle. Ei suinkaan vain Marko Lind itse tai jos niin millä ansioilla? Aika harvassa taitaa tässä maassa olla ne henkilöt, jotka pystyvät nykyisten tutkijoiden saappaanmitat täyttämään, koska niihin hommiin tarvitaan vähän muutakin, kuin 6.0 keskiarvolla suoritettu peruskoulun päästötodistus, jota edes sitä ei taida adressin tekijältä edes löytyä. Olisi myös mielenkiintoista saada perusteet siihen mitä vaikutusta tutkijoiden vaihdolla olisi populaatiomääriin, koska kuitenkin tieteen ja tutkimuksen tekeminen vaatii pitäytymistä tosiasioissa. Puskista susimäärien huutelu ei sitä ole, jos ei niitä susia maastostakaan löydy yhtään sen enempää. Ja aika harmittomia sudet sitten kuitenkin viime kädessä ovat, jos niitä olisi vaikka se metsästäjäliiton taannoinen 350 yksilö tai 35 laumaa. Hirmu vähän vahinkoa ovat sikseen saaneet aikaan ja kas kummaa, nekin vain alueilla joissa RKTL on susia ilmoittanut olevan. Kun tuo 350 sutta jaetaan nyt Suomen kartalla alueille, joissa susia ei virallisesti tiedetä olevan, aika merkityksettömistä eläimistä vahinkojen aiheuttajina on sitten kuitenkaan kyse. Riistakeskus voisikin ensisijaisest myöntää lupansa juuri noille alueille, niin nähtäisiin paljonko sieltä susia tullaan kaatamaan ja tätä kautta saataisiin myös RKTL:n arviokartta näin ajan tasalle päivitettyä. |
Vastaukset
Marko Lind Adressin tekijä |
#55 KYLLÄ TYÖ TEKIJÄNSÄ LÖYTÄÄ; MYÖS SUSITUTKIMUSPUOLELLA2013-04-01 18:22:41#54: Esa Hankonen - Ketä tilalle, Markoko? Esa kirjoitti:
|
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Sotiemme veteraanit linnanjuhliin 6.12.2024.
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Ei pumppuvoimaloita Kemijärvelle
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Haljastennokkaa ei saa myydä
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Suomi ei saa luovuttaa tosiasiallista päätösvaltaa kansanterveydestään Maailman terveysjärjestölle / Finland får inte ge bort sin faktiska beslutsrätt angående folkhälsan till WHO
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Työsuhde pyöräilyn verotusta ei saa muuttaa
1443 Luotu: 01.05.2025
Klaukkalan terveyskeskuksen palvelujen säilyttämisen puolesta
3587 Luotu: 27.04.2025
Säilytetään Santapankki virkistyskäytössä
399 Luotu: 04.05.2025
Suomenhevoselle liputuspäivä.
436 Luotu: 19.04.2025
Vaadimme keskussairaalan palveluiden säilyvän Savonlinnassa lain sallimissa rajoissa
1821 Luotu: 22.03.2025
Ilotulitteet eivät kuulu Kolin kansallispuistoon
371 Luotu: 17.02.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20460 Luotu: 20.03.2025
Säilytetään Santalan aarniometsä Hausjärvellä
137 Luotu: 29.04.2025
Ei lumenkaatopaikkaa Keskuspuistoon! Alue tulee säilyttää luonnolle, liikunnalle ja lapsille!
1531 Luotu: 10.12.2024
Maunulan, Paloheinän ja Pihlajamäen terveysasemien puolesta
1868 Luotu: 09.05.2022
Muntterinkankaan tuulivoimahanketta Pielavedellä ei tule rakentaa
76 Luotu: 07.05.2025
Adressi Siilinjärven kirjastoauto Pikku-Marjan puolesta
559 Luotu: 01.04.2025
Itämeri EI ole akkuteollisuuden kaatopaikka
68606 Luotu: 15.02.2024
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
11343 Luotu: 03.02.2025
Tuuloksen päiväkodin siirto Tuuloksen koulun tiloihin on peruttava
686 Luotu: 13.03.2025
Epäluottamuslause: Orpon hallituksen on erottava - Orpos regering måste avgå!
2511 Luotu: 15.07.2023
Ei uraanikaivoksia Pohjois-Karjalaan
25 Luotu: 08.05.2025
Ei maksumuuria lasten ja nuorten pesäpalloon – PesisTV:n pakollisuus peruttava juniorisarjoissa
1857 Luotu: 10.04.2025
Pelastakaa Heinolan Niemelänranta, ei rakentamista
595 Luotu: 01.03.2023
Julkisen liikenteen hintoja täytyy laskea!
20 Luotu: 08.05.2025