VAADIMME UUSIA SUSITUTKIJOITA RKTL PALVELUKSEEN
Kommentoitu viesti
Pitää kuunnella ihmistä sillä paikalla! |
#70 Re: Lain noudattaminen on ihmiselle kunnia, laittomuus häpeä ja synti.02.04.2013 11:07#65: Esa Hankonen - Lain noudattaminen on ihmiselle kunnia, laittomuus häpeä ja synti. Ne on ihmisen tekemiä lakeja, ihmisten keksimistä tarpeista, eivät luonnonlakeja eivätkä Jumalalta tulleita. Metsästysrikoksiin tehdyt "törkeää metsästysrikosta" ja -rikkomuksia koskevat uudistukset olivat käytännössä vain väline jolla vivuttiin lisää virkoja ja rahaa erävalvontaan ja oletettuja rikoksia tutkiviin organisaatioihin, tilanteessa jossa ministeriöiden tuottavuusohjelmat ja yleisen rahatalouden tulevaisuusennusteet Suomessa ennakoivat entisten toimintojen uudelleenorganisointeja ja tyhjäkäynnillä toimivien orgaanien supistamisia. Ja samaa tarkoitusta palvelevat paljoudessaan "susi" -eli petotutkijoiden julkiset kannanotot petojen määrän hälyttävistä supistumisista ja syytökset salakaadoista yms. Ylläpidetään missiota ja lypsetään rahaa tuohon tyhjäntoimittamiseen, samaan aikaan kun eduskunta ja hallitus tekee leikkauslistoja ihmisille välttämättömien palvelujen karsimisesta, ja säätää uusia veroja ja veroluonteisia maksuja liukuhihnalta tässä maailman kovimmiten verotetussa maassa. Ei se ole mitään salametsästystä jos ihminen puolustaa itseään, perheenjäseniään tai omaisuuttaan. Omaisuudeksi tässä voidaan lukea myös kotieläimet, kuten koirat ja elinkeinonharjoittamiseen käytettävät hyötyeläimet. Tästä vahinkoeläinten poistamisesta vain lainvalmistelijat ovat ryhtyneet käyttämään termiä "salametsästys", ja näin osa kansasta tulkitsee sen väärin, syyllistäen metsästäjät; itsekkin olen metsästäjä, enkä kaihda päästämästä päiviltä vahinkoeläintä jonka poistamiseen virallinen järjestelmä ei kenties antaisi lupaa. Siltikään en koe millään muotoa olevani "salametsästäjä", sillä termillä on ihan eri tarkoitus ja merkitys minun aatemaailmassa.
|
Vastaukset
Esa Hankonen |
#74 Re: Re: Lain noudattaminen on ihmiselle kunnia, laittomuus häpeä ja synti.2013-04-02 17:10:14Mitä vikaa erävalvonnan lisäämisessä on? |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
45423 Luotu: 02.06.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10618 Luotu: 09.06.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
1719 Luotu: 12.06.2025
Älkää sahatko pois sitä kulttuurin oksaa, jolla me kaikki istumme ruotsinkielisessä Suomessa!
1459 Luotu: 16.06.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
821 Luotu: 14.06.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
723 Luotu: 12.06.2025
Porvoon kaupungin johdolta vaaditaan välitöntä muutosta Porvoon rakennusvalvonnan johtoon ja epäasialliseen toimintaan.
715 Luotu: 06.06.2025
Pysäytetään Inkoon terästehtaan suunnitelmat ympäristön pelastamiseksi! Stoppa stålverksplanerna i Ingå för att rädda miljön!
278 Luotu: 26.06.2025
Stop Kaskenlinnan ja Mäntymäen sairaaloiden henkilökunnan parkkimaksuille
239 Luotu: 18.06.2025
Ruotintien kunto ja kunnossapito paremmaksi
202 Luotu: 18.06.2025
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
193 Luotu: 13.06.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20848 Luotu: 20.03.2025
Huumeneulojen vaihtopistettä ei tule sijoittaa Kivenlahteen
820 Luotu: 02.06.2025
URHEILUKESKUKSEN JA RYKMENTINPUISTON METSÄT UHAN ALLA
966 Luotu: 08.03.2024
Työkyvyttömäksi todetut henkilöt irti TE-toimiston asiakkuudesta
149 Luotu: 30.06.2025
Pätevöitymiskoulutus yksityisen varhaiskasvatuksen työntekijöille
145 Luotu: 16.06.2025
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
177 Luotu: 30.05.2025
Vetoomus Koukkuniemen kirjaston säilyttämisen puolesta
133 Luotu: 30.06.2025
Kaivokselan vesitornin tulevaisuus ratkaistava kaavoituksessa
118 Luotu: 23.06.2025
Kankaanpään terveyskeskuksen hyvän asiakaspalvelun puolesta
118 Luotu: 18.06.2025