Maahanmuuttajien tuet
Kommentoitu viesti
Vieras |
#1686 EI OLE VALTION VASTUU08.10.2013 12:12Maahanmuutto olisi kiellettävä, jos muuttaja ei kykene tulemaan omillaan toimeen. Viranomaisten olisi tarkastettava jokainen maahanmuuttaja, että heillä olisi Suomessa toimeentullakseen riittävä Suomenkielen taito ja riittävästi rahaa tai työpaikka eläkseen Suomessa sekä asunto. Lisäksi viranomaisten olisi varmistuttava maahanmuuttajan henkilöllisyydestä ja mahdollisesta rikosrekisteristä ulkomailla ja/tai Suomessa. Maahanmuutto tulisi ehdottomasti kieltää, jos maahanmuuttajalla ei jokin edellämainitsemistani asioista ole kunnossa, koska maahanmuutto on jokaiselle vapaaehtoista, eikä se ole edes valtion tai kuntien vastuulla. |
Vastaukset
Näin Virossa |
#1717 Re: EI OLE VALTION VASTUU2013-10-12 19:48:16#1686: - EI OLE VALTION VASTUU Viroon ei pääse asumaan, ellei todista tulojaan, millä elättää itsensä. Ns mamuja ei Virossa ole lainkaan, sillä he eivät pääse edes rajan yli. Tuttavani thaisyntyinen aviovaimo, joka oli suomen kansalainen ei päässyt edes Tallinnnan satamaa pidemmälle, sillä poliisi ja tullimiehet saattoivat hänet seuraavalla laivalla takaisin Helsinkiin. Virossa ei siis ole mamuja eikä sinne oteta myöskään mitään kiintiöpakolaisia. Tietojeni mukaan Tallinnassa asuu yksi USAlainen musta huippu-urheilija, joka on Viron maajoukkueessaa pelaamassa. Virolaisten mielestä heille riittää ne ongelmat, mitä venäläiset aiheuttavat maassa. Enemmästä ei ole väliä. Suomea ihmetelläänkin venäläisten nuoleskelusta, sillä Virossa on opittu kantapään kautta katkerasti, ettei maailmassa ole yhtään rehellistä venäläistä. Oma kokemukseni on sama, sillä kaikki rikokset, joitten uhriksi minä tai tuttavani on joutunut, on ollut aina venäläisen tekemä, ollaan missä Euroopan maassa hyvänsä. Samoin kaikki tuntemani venäläiset ovat rikollisia. Viimeksi, kun tilasin virolaisen siivoojan auttamaan itseäni, niin hän olikin vironvenäläinen. Lopputulos oli, että kaikki arvokas ja helposti rahaksi vaihdettava katosi. Eniten harmittaa paljon kuvia sisältänyt uudehko digikamera. Siinä meni iso joukko muistoja ryssän huomaan. Korut, rannekellot ym vastaava; kaikki kadonneet. Samoin yksi lompakko, missä oli pankkikoodikortit, muttei rahaa. Poliisi ei tee mitään, jos uhri on "rikas" suomalainen. Virossa ollaan vain tyytyväisiä, jos saadaan vierailta vietyä jotain, se on kaikki kotiinpäin. Poliisi ja oikeuslaitos suojelee venäläisiä ammattirikollisia. Muita rikollisia ei siedetä laikaan. Venäläiset kuluttavat varansa paikanpäällä, joten heistä ei ole haittaa, jos eivät varasta virolaisilta, vaan turisteilta. Onhan sekin yksi tapa tuottaa tuloja yhteiskunnalle. Suomessa sen sijaan suositaan ulkomaalaisia varkaita, jotka mm sosiaalipetoksin varastavat suomalaisten rahat ja vievät ne ulkomaille. Jopa oma hallintommekin varastaa kansalaisten rahat ja lahjoittavat ulkomaalaisille rikollisille. Suomessa onkin aivoton akkavalta, mitä Virossa ei ole. Siinä ero! |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Onni-palveluliikenne on säilytettävä Yli-Ii - Kiiminki välillä
502 Luotu: 20.08.2025
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
51123 Luotu: 02.06.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
21077 Luotu: 20.03.2025
Turvalliset koulumatkat oppilaille Mikkelissä - bussien ylitäytölle loppu!
77 Luotu: 12.08.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
873 Luotu: 14.06.2025
Virtasalmen kylätalon purkupäätöksen kumoaminen
469 Luotu: 22.05.2025
Adressi Hason vastikekorotuksia vastaan
1090 Luotu: 25.07.2025
Kyllä kehitykselle, Länsi-Uusimaa tarvitsee investointeja ja työpaikkoja! - Ja till utveckling, Västra Nyland behöver investeringar och arbetsplatser!
63 Luotu: 07.08.2025
Sinetän liikenneturvallisuuden parantaminen
174 Luotu: 03.08.2025
Vetoomus Taalintehtaan Alkon säilyttämiseksi - Petition för att bevara Alkon i Dalsbruk
950 Luotu: 17.07.2025
Koukkuniemenpuiston uimalaituri säilytettävä
403 Luotu: 21.07.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
11084 Luotu: 09.06.2025
STOP hanhien kokemalle väkivallalle!
174 Luotu: 09.08.2025
Säilytetään Santapankki virkistyskäytössä
746 Luotu: 04.05.2025
Kaivokselan vesitornin tulevaisuus ratkaistava kaavoituksessa
224 Luotu: 23.06.2025
Sopeutumisraha lakkautettava kansanedustajilta
55 Luotu: 22.07.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
773 Luotu: 12.06.2025
Pelastetaan Pitkäjärvi ja Ilkon upeat kalliot
3682 Luotu: 10.09.2021
Osallistuminen Suomen eroamiseen Euroopan Unionista - KLSP
247 Luotu: 29.07.2025
Ruotintien kunto ja kunnossapito paremmaksi
256 Luotu: 18.06.2025