Avioliitto on naisen ja miehen välinen julkinen liitto
Kommentoitu viesti
Vieras |
#22655 Re: Re: Ihan oikea lähtökohta lakialoitteelle...16.10.2013 20:20#22651: res.matr. - Re: Ihan oikea lähtökohta lakialoitteelle... Ai että takaisin luontoon apinoiden, kanien, sikojen ja lampaiden joukkoon! Me puhumme täällä homo sapiensista. Pitkät rimssunne saavat nyt kaipaamamme taustaa. |
Vastaukset
res.matr. |
#22664 Re: Re: Re: Ihan oikea lähtökohta lakialoitteelle...2013-10-16 22:54:19#22655: - Re: Re: Ihan oikea lähtökohta lakialoitteelle... Tuon ´sapiensin´perään voisi kyllä laittaa (monenkin teistä kohdalla) laittaa kysymysmerkin! ´Tietävää´tai ´viisastahan´ se latinaksi tarkoittaa. Tuo luontojuttukin ,on sekin täällä jo niin moneen kertaan käsitelty,siis millaista diversiteettiä siinäkin esiintyy. ( koiras, naaras, sukupuoli, lisääntyminen ,sukupuoliroolit, huolehtiminen jälkikasvusta, eri lajien keskuudessa, mitä vaihtelua näissä esiintyy jne...) Olette saaneet täällä jo SATOJA hyviä ja asiallisia vastauksia, joissa näitä kysymyksiä on valotettu monipuolisesti ja tarkasteltu yksityiskohtaisesti monesta näkökulmasta.Aina kun joku on vaivautunut kirjoittamaan pitkän ja täyttä asiaa esim. luonnosta sisältäneen kirjoituksen tai lainannut artikkelin ,jonka pohjalta olisi voitu tarkastelemaan väitteitä ja vastaväitteitä ja etsiä niihin vastauksia,niin millaista EDES keskustelua se on ´poikinut´. Mielenkiinto onkin silloin heti käännetty johonkin Sepeteuksen poikain isän nimen alkuperäiseen kirjoitusasuun tai johonkin Kuolleen meren kääröihin´tai Mooseksen lain tulkintoihin tms. juttuihin, joilla ei taaskaan ollut mitään yhteistä nimittäjää sen aiemmin kysytyn luontoaiheisen kysymyksen saaman , perinpohjaisesti kirjoitetun vastauksen kanssa! Ei, te ette puhu täällä ´homo sapiensista´,te puhutte täällä vain "pahoja ja paheellisia, huonoja, kelvottomia, turmeltuneita, syntisiä , saastaisia, hulluja ,sairaita,rikollisia,mielettömiä ,vääristeleviä.....kaiken kauniin ja ylevän turmelevia , kansakunnalle ja perheelle suurimman uhan muodostavia" jne .jne. jne . homoseksuaaleja ihmisiä VASTAAN . Mitään normaalia keskustelun logiikkaa siinä ei tarvitse noudattaa ,kaikki käy laatuun . Pääasia on vain se ,että muistaa (tavalla tai toisella)mollata ihmisiä heidän sukupuolisesta suuntautumisestaan ja suhtautua heihin epä-,tai peräti ´ali-ihmisinä´ , jotka eivät kuulu teidän muuten niin ryhdikkääseen ,moralisesti vahvaan yhtenäiseen ja virheettömään joukkoonne! Kunnon suomalaisiin, joille kaikki epäpyhä on vierasta ja jotka itseoikeutetusti halveksivat eniten maailmassa juuri homoseksuaaleja .Oikeastaan tärkein vaatimus joukkoonne kuulumiselle on vain tuo viimemainittu pääkohta. |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Ei energiapuuterminaalia Munittulaan!
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Ei pumppuvoimaloita Kemijärvelle
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Sotiemme veteraanit linnanjuhliin 6.12.2024.
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
42465 Luotu: 02.06.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10329 Luotu: 09.06.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
1013 Luotu: 12.06.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
652 Luotu: 14.06.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
570 Luotu: 12.06.2025
Pätevöitymiskoulutus yksityisen varhaiskasvatuksen työntekijöille
129 Luotu: 16.06.2025
Porvoon kaupungin johdolta vaaditaan välitöntä muutosta Porvoon rakennusvalvonnan johtoon ja epäasialliseen toimintaan.
646 Luotu: 06.06.2025
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
102 Luotu: 13.06.2025
Vakinaistetaan Askolan alakoulujen Kasvatusohjaajan virka
88 Luotu: 15.06.2025
Bussilinja Metsämaalle takaisin
55 Luotu: 12.06.2025
Ajantasainen ja luotettava viestintä lauttaliikenteen häiriötilanteissa
175 Luotu: 22.05.2025
Lastenosteopatian puolesta
802 Luotu: 21.05.2025
Huumeneulojen vaihtopistettä ei tule sijoittaa Kivenlahteen
820 Luotu: 02.06.2025
Kankaanpään terveyskeskuksen hyvän asiakaspalvelun puolesta
39 Luotu: 18.06.2025
Työsuhde pyöräilyn verotusta ei saa muuttaa
1698 Luotu: 01.05.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20798 Luotu: 20.03.2025
Länsi-Uudenmaan hyvinvointialueen kuljetuspalveluohje
49 Luotu: 09.06.2025
Säilytetään maksuton ruoka kuntouttavassa työtoiminnassa Tampereella ja laajennetaan se koko Pirkanmaalle!
1142 Luotu: 16.05.2025
Aso-asukkaita ei saa säätää vuokralaisiksi
2757 Luotu: 08.04.2024
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
167 Luotu: 30.05.2025