Avioliitto on naisen ja miehen välinen julkinen liitto
Kommentoitu viesti
Vieras |
#23076 Re: Avioliiton perimmäinen tarkoitus26.10.2013 12:36#23075: - Avioliiton perimmäinen tarkoitus "Mutta jos homoperheet tulevat saamaan oikeuden ottaa vapaasti vastaan heteroiden jälkeläisiä muokattavakseen .... katson tämän huolestuttavaksi käänteeksi yhteiskunnallisella tasolla." Luinko oikein huolesi, että homovanhemmat eivät iskostakaan lapsiin kaltaistesi taantumuksellisten ihmisten ennakkoluuloja siitä, mitä ihmisen pitää ja mitä ei pidä olla? Jos näin on, suosittelen homovanhempia ensisijaiksi adoptiolasten vanhemmiksi. "Lapset tarvitsevat .... myös selkeät roolimallit ja vanhemmat, joilla on selkeä henkilökohtainen identiteetti - myös sukupuolisessa merkityksessä" Nyt kun vielä esität näyttöön perustuvat todisteet siitä, että samaa sukupuolta olevien vanhempien lapsista tulee jollain lailla vajaita, koska heillä ei ole selkeitä isän/miehen ja äidin/naisen roolimalleja kotonaan. Ai, taisi jäädä esittämättä....? |
Vastaukset
Vieras |
#23080 Re: Re: Avioliiton perimmäinen tarkoitus2013-10-26 13:12:10#23076: - Re: Avioliiton perimmäinen tarkoitus Et lukenut oikein huoltani. Useimmat ihmiset täällä maapallolla ovat heteroperheen kasvatteja - myös homot - joten ensinnäkin homojen kasvattamista lapsista ei saa erityisen kattavaa (ja painokkaisiin tutkimuksiin riittävää) otantaa, ja toisaalta ongelman ydin ei siis ole homojen kasvattamiskyvyissä, vaan yleensä siinä ympäristössä, jossa lapset varttuvat. Homot eivät siis ole syy vaan seuraus. Mutta jos homoudesta tehdään yhteiskunnallinen standardi sen sijaan, että se on vain seksuaalisen suuntauksen ilmentymä, sillä tulee olemaan omat seurauksensa. Tätä ei ole tutkittu, eikä ole voitukaan, sillä tällaista tilaa ei vielä ole edes olemassa. Ongelma on siis edelleen - ja tulee olemaan - lasten kasvatuksessa yleensä ja niissä olosuhteissa, jossa sitä tehdään. Tämän päivän yhteiskunnassa on ilmennyt lisääntyvässä määrin vakavia identiteettipohjaisia ongelmia. Ihminen ei enää tunne todellista itseään. Väitän, että homous on yksi näistä ongelmista. "Ongelma" se on siinä merkityksessä, että mies ei koe olevansa mies, tai ei kykene kiinnittymään vastakkaiseen sukupuoleen - ja nainen vastaavasti. Vielä vakavampia seurauksia on koko yksilöidentiteetin hämärtymisellä, josta on huolestuttavan paljon esimerkkejä tämän päivän väestössä. Nämä syyt ovat johdettavissa ihmisyksilöiden varttumiseen ja sitä ohjaaviin olosuhteisiin, vanhempien henkiseen (jopa fyysiseen) poissaoloon ja yleiseen terveen moraalin ja elämän läsnäolon hälvenemiseen. Pelkäänpä, etteivät monet lukijoista edes enää tajua, mitä tällä tarkoitan, sen verran outoja olemme nykyään oman itsemme suhteen. Katsokaa ympärillenne, ja yrittäkää nähdä ihmisten identiteettinen ahdistus. Jokainen etsii itseään epätoivoisesti kaikenlaisista ulkoisista hahmoista ja roolimalleista, vääntävät itseään ja paloittelevat itseään saavuttaakseen hyväksyntää ja itseisarvoa, jota eivät koskaan ole tunteneet saavansa. Ihmiset tarttuvat jatkuvana virtana ohitse lipuviin identiteettimalleihin, muotioikkuihin, ideaaleihin, ismeihin, elämänohjeisiin, "seuraavat aikaansa" ja yrittävät olla jotakin tiettyä. Homoudestakin on tehty (tai ollaan ainakin kovasti tekemässä) tällainen "yhteiskunnallinen normi", joka antaa identiteettiä ja yhteenkuuluvuuden tunnetta, samoin kuin muistakin seksuaalisista erityispiirteistä ja käyttäytymismalleista. Ihminen on hukannut itsensä, ja sotkeentuu yhä enenevässä määrin vääristä suunnista etsimisen rimpuiluunsa.
|
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
45365 Luotu: 02.06.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10613 Luotu: 09.06.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
1712 Luotu: 12.06.2025
Älkää sahatko pois sitä kulttuurin oksaa, jolla me kaikki istumme ruotsinkielisessä Suomessa!
1457 Luotu: 16.06.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
817 Luotu: 14.06.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
716 Luotu: 12.06.2025
Porvoon kaupungin johdolta vaaditaan välitöntä muutosta Porvoon rakennusvalvonnan johtoon ja epäasialliseen toimintaan.
714 Luotu: 06.06.2025
Pysäytetään Inkoon terästehtaan suunnitelmat ympäristön pelastamiseksi! Stoppa stålverksplanerna i Ingå för att rädda miljön!
273 Luotu: 26.06.2025
Huumeneulojen vaihtopistettä ei tule sijoittaa Kivenlahteen
820 Luotu: 02.06.2025
Stop Kaskenlinnan ja Mäntymäen sairaaloiden henkilökunnan parkkimaksuille
235 Luotu: 18.06.2025
Ruotintien kunto ja kunnossapito paremmaksi
198 Luotu: 18.06.2025
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
186 Luotu: 13.06.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20838 Luotu: 20.03.2025
URHEILUKESKUKSEN JA RYKMENTINPUISTON METSÄT UHAN ALLA
966 Luotu: 08.03.2024
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
177 Luotu: 30.05.2025
Pätevöitymiskoulutus yksityisen varhaiskasvatuksen työntekijöille
145 Luotu: 16.06.2025
Työkyvyttömäksi todetut henkilöt irti TE-toimiston asiakkuudesta
139 Luotu: 30.06.2025
Uittamon Kannuskadun täydennysrakentamisen pysäyttäminen
132 Luotu: 05.06.2025
Työsuhde pyöräilyn verotusta ei saa muuttaa
1717 Luotu: 01.05.2025
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
938 Luotu: 07.02.2025