Avioliitto on naisen ja miehen välinen julkinen liitto
Kommentoitu viesti
Vieras |
#23422 Re: Re: Re: Tasa-arvo, erillisoikeudet, ihanteet ja propaganda29.10.2013 12:16#23409: - Re: Re: Tasa-arvo, erillisoikeudet, ihanteet ja propaganda Vastaan perusteellisemmin, kunhan kerkeän, mutta haluan kiinnittää huomiota muutamaan asiaan nyt heti. Minulla ei ole tarvetta "olla oikeassa", minulla on tarve viedä asioita eteenpäin rakentavaan suuntaan. Siksi olen valmis myös muuttamaan omaa käsitystäni ja näkemään asiat uudessa valossa, jos siihen on aihetta. Mainitsemasi "puolustukseni riisuminen laajassa kaaressa" on kuitenkin näköharha, mikä johtuu asioiden muuttuvasta painotuksesta pitkin minunkin osaltani jo pitkää keskustelua tällä palstalla. Ihan ensimmäisistä viesteistä alkaen (#21606 ->) perusajatukseni lienee luettavissa, ja samoissa asemissa olen edelleenkin. Olen edelleen huolissani yhteiskuntamme suunnasta, enkä ole kieltänyt sitä, että aivan liian moni lapsi kasvaa jos ei "kieroon" niin suuntaan, joka ei tue lapsen omia optimaalisia edellytyksiä ja tervettä kasvua. Minun mahdollisuuksieni rajoissa ei ole ratkaista, mikä osuus näissä on homoudella, mutta voin kuitenkin osaltani edellyttää, että tämä on tähdellistä selvittää, ennen kuin asian tiimoilta tehdään ratkaisuja. Hurmoshengen pohjalta (mitä koen homohypetyksen olevan) tai vääristellyn faktan pohjalta tehdyt päätökset eivät ole vastuuntuntoisia ratkaisuja. "Luonnollisuus" ei ole alkuunkaan kuulunut omiin motivointeihini, vaikka siitäkin olen jotakin kommentoinut. Tuohon aikuisuuden teemaan aion kuitenkin vielä palata, kunhan kerkeän. "Homojen tasa-arvoinen avioliitto ei ole erillisoikeus, sellainen olisi vaikkapa alaikäisten oikeus mennä naimisiin." Tuohon kuulisin mielelläni tarkempia perusteluja, mitkä eivät ole nykyhetken lakinäkemyksiin vaan konkreettiseen todellisuuteen perustuvia. Tarkoitan tällä esim. sitä, että "alaikäisyys" on käsitteenä veteen piirretty viiva. |
Vastaukset
Vieras |
#23423 Käsitteet hukassa2013-10-29 12:28:27#23422: - Re: Re: Re: Tasa-arvo, erillisoikeudet, ihanteet ja propaganda Hurmoshenkeä löytyy tasan tarkkaan vain uskonnollisten fanaatikkojen, joita useimmat tämän adressin allekirjoittajat lienevät, pään sisältä.
|
Vieras |
#23424 Paluu perinteisiin arvoihin2013-10-29 12:43:36#23422: - Re: Re: Re: Tasa-arvo, erillisoikeudet, ihanteet ja propaganda On tuomittava myös sellaiset hyppelehtivät hurmosliikkeet kuin naisasialiike ja Yhdysvaltain mustien kansalaisoikeusliike!
|
Vieras |
#23458 Re: Re: Re: Re: Tasa-arvo, erillisoikeudet, ihanteet ja propaganda2013-10-29 21:28:22#23422: - Re: Re: Re: Tasa-arvo, erillisoikeudet, ihanteet ja propaganda "Homojen tasa-arvoinen avioliitto ei ole erillisoikeus, sellainen olisi vaikkapa alaikäisten oikeus mennä naimisiin." Tuohon kuulisin mielelläni tarkempia perusteluja, mitkä eivät ole nykyhetken lakinäkemyksiin vaan konkreettiseen todellisuuteen perustuvia. Tarkoitan tällä esim. sitä, että "alaikäisyys" on käsitteenä veteen piirretty viiva." Lyhyesti: Alaikäisyydelle en ole asaintuntija oikeaa ikää määrittämään, mutta on selvää, että jotain ikää nuorempien lasten ei voida oedellyttää tekevän tämänkaltaisia ratkaisuja eikä toisaalta aikuisten heitä sellaiseen houkutella, olivatpa nämä sitten partnerin tai vanhempien roolissa. Sen sijaan homoilla ei tällaista rajaa ole käymäme keskustelun valossa. Tässä ero.
|
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Onni-palveluliikenne on säilytettävä Yli-Ii - Kiiminki välillä
418 Luotu: 20.08.2025
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
51109 Luotu: 02.06.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
21054 Luotu: 20.03.2025
Turvalliset koulumatkat oppilaille Mikkelissä - bussien ylitäytölle loppu!
77 Luotu: 12.08.2025
Kyllä kehitykselle, Länsi-Uusimaa tarvitsee investointeja ja työpaikkoja! - Ja till utveckling, Västra Nyland behöver investeringar och arbetsplatser!
58 Luotu: 07.08.2025
Adressi Hason vastikekorotuksia vastaan
1090 Luotu: 25.07.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
873 Luotu: 14.06.2025
STOP hanhien kokemalle väkivallalle!
174 Luotu: 09.08.2025
Virtasalmen kylätalon purkupäätöksen kumoaminen
467 Luotu: 22.05.2025
Linjamäen koulu osaksi Tuusulan kulttuurin verkkoa
276 Luotu: 10.07.2025
Koukkuniemenpuiston uimalaituri säilytettävä
403 Luotu: 21.07.2025
Sinetän liikenneturvallisuuden parantaminen
174 Luotu: 03.08.2025
Vetoomus Taalintehtaan Alkon säilyttämiseksi - Petition för att bevara Alkon i Dalsbruk
945 Luotu: 17.07.2025
Kaivokselan vesitornin tulevaisuus ratkaistava kaavoituksessa
223 Luotu: 23.06.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
11082 Luotu: 09.06.2025
Säilytetään Santapankki virkistyskäytössä
746 Luotu: 04.05.2025
Osallistuminen Suomen eroamiseen Euroopan Unionista - KLSP
244 Luotu: 29.07.2025
Jatkoaikaa Klemetskogin koulukiinteistölle!
316 Luotu: 03.07.2025
Sopeutumisraha lakkautettava kansanedustajilta
53 Luotu: 22.07.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
770 Luotu: 12.06.2025