Avioliitto on naisen ja miehen välinen julkinen liitto
Kommentoitu viesti
Vieras |
#23491 Re: Re: "Salajuoni" olikin vain jo aiemmin tutkittua julkista tietoa30.10.2013 12:21#23488: - Re: "Salajuoni" olikin vain jo aiemmin tutkittua julkista tietoa Ahvion kirja ei siis ole mitään "uutta ja ennen tuntematonta tutkimustietoa tuottava tutkimus, vaan suomalaiseen asiayhteyteen sovellettu ajankohtainen aatehistoriallinen yhteenveto jo aiemmin sekä akateemisesti tutkitusta että marxistien ja homoliikkeen omista lähteistä esille tuodusta."
Tämä tarkoittaa sitä, että Ahvio on koostanut pamflettinsa kääntämällä suomeksi sopivia katkelmia Yhdysvaltain republikaanien teekutsuliikettä lähellä olevien "tutkimusinstituuttien" propagandajulkaisuista ja liittämällä ne yhteen. Ahvio on käyttänyt mm. Alan Searsin ja Craig Ostenin teosta The Homosexual Agenda: Exposing the Pricipal Threat to Religious Freedom Today, jonka on julkaissut fundamentalistikritillinen B&H Books -kustantamo. Samaa tekniikkaa hyödyntäen Ahvio koosti aiemman vihkosensa Sukpuolineutraali avioliitto - miksi ei? Molemmat vihkoset on kustantanut saarnaaja Leo Mellerin kustannusyhtiö Kuva ja Sana. Meller kuuluu ensimmäisiin liikemiehiin, jotka toivat Suomeen amerikkalaismallisen uskonnollisuuden myyntikeinot. Ahvion sepusten, jotka ovat itse asiassa käännettyjä referaatteja, saama minimaalinen julkisuus osoittaa, ettei Suomi ole Yhdysvallat. Suomalaisten yleinen koulutustaso on korkeampi kuin yhdysvaltalaisilla, eikä uskonnollisesti perusteltu huuhaa mene Suomessa läpi.
|
Vastaukset
Vieras |
#23493 Re: Medialukutaito ja todellisuuden tulkinnat2013-10-30 12:48:35#23491: - Re: Re: "Salajuoni" olikin vain jo aiemmin tutkittua julkista tietoa Vaikka Piho ja ehkä Aihiokin vetoavat osaltaan uskonnollisiin perusteluihin näissä mielipiteissään, ei kuitenkaan päästä siitä, että olemassa olevat yleiset ajatukset "salaliittohankkeista" suurimmalta osin ovat ihan maallisella tasolla, ilman uskonnollisuuden häivääkään. Havaintoja näistä voi valveutunut henkilö tehdä ihan itsekin. Tietenkin uskonnolliset piirit näkevät yhteiskunnassa ilmiöitä siinä missä muutkin, ja tekevät omien premissiensä pohjalta niistä tulkintoja. Eri tulkitsijoiden lähtökohdat ja tulkinnat eivät kuitenkaan hälvennä sitä tosiseikkaa, että yhteiskunnassa tapahtuvat ilmiöt ovat jossakin muodossa todellisia. Ne tapahtuvat. On siis tärkeätä osata lukea eri ympäristöissä syntynyttä havainnointi- ja analyysimateriaalia kulloinkin oikeassa valossa, eikä tuomita tekstin informaatiota sen sisältämän arvo- tai ideologiasisällön pohjalta. Kaikkea ei jokaisesta erillisestä katsantokannasta tarvitse eikä ehkä pidäkään ainakaan pureksimatta uskoa, mutta asian perusydin sieltä on osattava poimia. Tämä onnistuu parhaiten siten, että tutustuu asiasta mahdollisimman moneen eri katsantokantaan, ja sen pohjalta tekee ihan omat johtopäätöksensä, eli tekee itselleen tavallaan synteesin siitä, mistä puhutaan. Se vaatii tietenkin omakohtaista työtä paljon enemmän kuin vain aamuisen sanomalehden lukaisemista tai iltauutisten seuraamista, mutta se on valitettavasti ainoa tapa saada mahdollisimman objektiivinen kuva maailman todellisista tapahtumista. |
Vieras |
#23525 Re: Re: Re: "Salajuoni" olikin vain jo aiemmin tutkittua julkista tietoa2013-10-30 17:15:58#23491: - Re: Re: "Salajuoni" olikin vain jo aiemmin tutkittua julkista tietoa Dosentti Juha Ahvion oivallisen hyvä yhteenveto (kirjassaan Miten tähän on tultu? Seksuaalivallankumouksen kulttuurimarxilaiset juuret) näkyy suunnattomasti ärsyttävän "homopiirejä". Mutta eihän se mikään ihme olekaan, kun ottaa huomioon sen että joku vielä rohkenee muistuttaa Seta-vetoisen homoliikkeen kulttuurimarxilaisista juurista, mikä on kuin punainen vaate homoaktivisteille. Kaikki mikä liittyy Ahvion terävään analyysiin ja yhteenvetoon on pyrittävä nopeasti lyttäämään huuhaaksi, jotta edes vähänkin saataisiin pelastettua sitä mitä vielä pelastettavissa on suomalaisen homoliikkeen taustoista ja tavoitteista. Asian varmistamiseksi pyritään vielä kaikin keinoin mustamaalaamaan Ahvion persoonaakin, mikä useissa kommenteissa on näkynyt katkeran ivallisena pilkkaamisena ja asiattomana vähättelynä. |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
45445 Luotu: 02.06.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10619 Luotu: 09.06.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
1724 Luotu: 12.06.2025
Älkää sahatko pois sitä kulttuurin oksaa, jolla me kaikki istumme ruotsinkielisessä Suomessa!
1460 Luotu: 16.06.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
821 Luotu: 14.06.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
725 Luotu: 12.06.2025
Porvoon kaupungin johdolta vaaditaan välitöntä muutosta Porvoon rakennusvalvonnan johtoon ja epäasialliseen toimintaan.
715 Luotu: 06.06.2025
Pysäytetään Inkoon terästehtaan suunnitelmat ympäristön pelastamiseksi! Stoppa stålverksplanerna i Ingå för att rädda miljön!
280 Luotu: 26.06.2025
Stop Kaskenlinnan ja Mäntymäen sairaaloiden henkilökunnan parkkimaksuille
241 Luotu: 18.06.2025
Ruotintien kunto ja kunnossapito paremmaksi
207 Luotu: 18.06.2025
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
196 Luotu: 13.06.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20853 Luotu: 20.03.2025
Työkyvyttömäksi todetut henkilöt irti TE-toimiston asiakkuudesta
158 Luotu: 30.06.2025
URHEILUKESKUKSEN JA RYKMENTINPUISTON METSÄT UHAN ALLA
966 Luotu: 08.03.2024
Pätevöitymiskoulutus yksityisen varhaiskasvatuksen työntekijöille
145 Luotu: 16.06.2025
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
177 Luotu: 30.05.2025
Huumeneulojen vaihtopistettä ei tule sijoittaa Kivenlahteen
820 Luotu: 02.06.2025
Vetoomus Koukkuniemen kirjaston säilyttämisen puolesta
136 Luotu: 30.06.2025
Kaivokselan vesitornin tulevaisuus ratkaistava kaavoituksessa
118 Luotu: 23.06.2025
Kankaanpään terveyskeskuksen hyvän asiakaspalvelun puolesta
118 Luotu: 18.06.2025