Haluamme palkkatyötä, emme pakkotyötä!
Kommentoitu viesti
Vieras |
#3109.01.2014 09:07Ollaan menossa kohti Natsi-Saksan keskitysleirejä joissa luki "Arbeit Macht Frei" siis tarkoittaa Suomeksi, että "Työ tekee vapaaksi" ei kiitos. Vaan mielummin mersun autotehtaan rivimiehen palkkataso 5000 euroa/kk ja 7 tunnin työpäivä kaikille sekä irtisanomiskorvaukset pitemmistä työsuhteista 100000 euroa tai enemmän ammatista riippuen,kiitos etukäteen. |
Vastaukset
Vieras |
#60 Re:2014-01-13 11:55:28Aatu miehineen on jo haudassa, oli (ja on) niitä diktaattoreita muuallakin. Muuten, miksi sosiaalituet ja määräaikaisuuksien palkat maksetaan jälkikäteen ja vakien palkat etukäteen? Vai odotetaanko, että huono-osainen ehtisi kuolla tai ei muuten hoksaisi tai jaksaisi pientä tuloaan vaatia vai halutaanko saada vakityöntekijät tuntemaan itsensä suhteellisesti arvostetummiksi, vaikkei palkankorotuksia aina tulekaan? Rahan, työn ja EU-maahanmuuttaja-Suomen tulevaisuudesta emme tiedä. Ikääntyneillä, työttömillä tms pelottelu on sellaista kansanryhmää vastaan kiihottamista, että ei huomattaisi, että suuret rahat menevät johonkin ihan muuhun kuin kaikkien ihmisten vapauden ja hyvinvoinnin edistämiseen. Nykyisin joka puolella on entistä suuremmat tuloerot. Meillä eläminen ja esim terveydenhoito on kaikille kalliimpaa. Sota- ja pula-ajan filmeissä sentään sanottiin, että Suomi on vapaa maa!
|
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
45338 Luotu: 02.06.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10613 Luotu: 09.06.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
1709 Luotu: 12.06.2025
Älkää sahatko pois sitä kulttuurin oksaa, jolla me kaikki istumme ruotsinkielisessä Suomessa!
1456 Luotu: 16.06.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
816 Luotu: 14.06.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
716 Luotu: 12.06.2025
Porvoon kaupungin johdolta vaaditaan välitöntä muutosta Porvoon rakennusvalvonnan johtoon ja epäasialliseen toimintaan.
714 Luotu: 06.06.2025
Huumeneulojen vaihtopistettä ei tule sijoittaa Kivenlahteen
820 Luotu: 02.06.2025
Pysäytetään Inkoon terästehtaan suunnitelmat ympäristön pelastamiseksi! Stoppa stålverksplanerna i Ingå för att rädda miljön!
272 Luotu: 26.06.2025
Stop Kaskenlinnan ja Mäntymäen sairaaloiden henkilökunnan parkkimaksuille
232 Luotu: 18.06.2025
Ruotintien kunto ja kunnossapito paremmaksi
196 Luotu: 18.06.2025
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
184 Luotu: 13.06.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20838 Luotu: 20.03.2025
URHEILUKESKUKSEN JA RYKMENTINPUISTON METSÄT UHAN ALLA
966 Luotu: 08.03.2024
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
177 Luotu: 30.05.2025
Pätevöitymiskoulutus yksityisen varhaiskasvatuksen työntekijöille
145 Luotu: 16.06.2025
Työsuhde pyöräilyn verotusta ei saa muuttaa
1717 Luotu: 01.05.2025
Työkyvyttömäksi todetut henkilöt irti TE-toimiston asiakkuudesta
135 Luotu: 30.06.2025
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
937 Luotu: 07.02.2025
Uittamon Kannuskadun täydennysrakentamisen pysäyttäminen
132 Luotu: 05.06.2025