Pään peittäminen jumalanpalveluksessa rukoiltaessa ja profetoidessa!
Kommentoitu viesti
Juhana Lehmuskoski |
#262 Re: Re: Epäherätys -> väärä profetia01.04.2015 14:51#258: 1. Tim. 2:12 - Re: Epäherätys -> väärä profetia Nykyajan ongelma on juuri tämä eli vaimo ei peitä päätään ja näin häpäisee päänsä eli miehensä ja vihollisen enkelit saavat toimia ja siksi Suomenkin kristikunta on täysin eksytetty ja rukoukset ovat estyneet kuten Pietari kirjoittaa: etteivät teidän rukouksenne estyisi! Ristin Kansa –lehdessä tammikuussa 2011 oli seuraava vastaukseni Kysymyspalstalla: PÄÄN PEITTÄMINEN Suomalaisessa Raamatussamme 1 Kor. 11:10 kuuluu: ”Sentähden vaimon tulee pitää päässään vallanalaisuuden merkki enkelien tähden.” Joissakin muissa käännöksissä sanotaan asia toisin: ”Vaimon tulee pitää päässään vallan merkki enkelien tähden.” Tarkoittaako tämä kohta siis sitä, että ihminen on suurempi kuin enkelit ja siksi vaimoillakin on päässään vallan merkki, kun he peittävät päänsä? Miksi heidän pitää nimenomaan rukoillessa ja profetoidessa peittää päänsä (jae 5)?”
Nimimerkki E. S.
Vastaus: Toisistaan poikkeavat käännökset johtuvat alkukielen erikoisesta sanonnasta. Jae voitaisiin kääntää sanatarkasti seuraavasti: ”Siksi täytyy naisen valtaa pitää pään yläpuolella enkelien tähden.” On huomautettu, että jakeessa ei alkukielen mukaan mainita vallanalaisuutta. Tämän vuoksi on laadittu käännöksiä, joiden mukaan vaimoilla on päässään vallan merkki.
Vallanalaisuuden merkki On kuitenkin huomattava, että jakeessa ei mainita myöskään merkki-sanaa. Kerrotaan vain, että vaimojen pään yläpuolella on valta. Valta-sanalla viitataan aviomieheen. Tämä käy ilmi jakeista 7-9. Mies on Jumalan kuva ja kunnia, mutta vaimo on miehen kunnia. Mies ei ole alkuisin vaimosta vaan vaimo miehestä. Miestä ei luotu vaimoa varten vaan vaimo miestä varten. Pään päällä oleva valta tarkoittaa peitettä, jolla pää verhotaan (jakeet 5, 6, 13). Peite kuvaa profetoivan tai rukoilevan naisen aviomiestä. Kun tätä vertauskuvallista tekstiä käännetään suomen kielelle, se täytyy jotenkin selittää ymmärrettävästi. Tämän takia vuoden 1938 suomalaisessa käännöksessä on valittu selvä ja hyvä sanamuoto, kun se puhuu vallanalaisuuden merkistä. Tämä sanonta tuo hyvin esiin sen informaation, mitä jae pitää sisällään. Enkelien tähden Monet Raamatun lukijat hämmästelevät sitä, että vaimojen tulee peittää päänsä enkelien tähden. Herää kysymys, miten enkelit liittyvät tähän asiaan. On mahdollista, että kyseessä ovat langenneet enkelit. Ne vihaavat rukousta ja profetoimista ja pyrkivät tukahduttamaan sen. Miehellä ja naisella on erilainen sielunrakenne. Nainen on herkkä, ja vihollinen käy mielellään hänen kimppuunsa. Aviomies on kuitenkin luotu vaimolleen turvaksi.
Kun vaimo rukoilee tai profetoi pää peitettynä, vihollisen joukot näkevät vallanalaisuuden merkin. Ne ymmärtävät, että päästäkseen vaimoon käsiksi niiden tulee ensin käydä vaimoaan suojelevan aviomiehen kimppuun. Pään peittäminen rukoillessa ja profetoidessa on säädetty vaimon turvaksi. Aviovaimo, joka tunnustaa, että mies on vaimon ”pää”, kuten Raamattu asian ilmaisee, saa toimia Jumalan hänelle säätämässä suojassa ja turvassa. Juhana Lehmuskoski |
Vastaukset
Vieras |
#264 Re: Re: Re: Epäherätys -> väärä profetia2015-04-02 17:16:10#262: Juhana Lehmuskoski - Re: Re: Epäherätys -> väärä profetia On hyväksi havaittu pään peittävä rukoushuivi. Huivi on ajan saatossa jäänyt pois. Siis olisi hyvä ottaa uudestaan käyttöön. Kommentti Itä-Suomesta. Kirkkoon tms. mentäessä tai kotona hattu tai huivi päässä. |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Ei tuulivoimaloita Seitsemisen kansallispuiston rajalle
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Valiosauna osaksi Rovaniemeä
1526 Luotu: 08.09.2025
Ei tuulivoimaloita Seitsemisen kansallispuiston rajalle
1142 Luotu: 07.09.2025
Ei ampumaratahanketta Kokkolan Hanhinevalle
783 Luotu: 11.09.2025
Suomenhevoselle liputuspäivä.
1221 Luotu: 19.04.2025
Onni-palveluliikenne on säilytettävä Yli-Ii - Kiiminki välillä
502 Luotu: 20.08.2025
Kymintehtaan koulun Pilkan toimipisteen säilyttäminen
496 Luotu: 11.09.2025
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
51406 Luotu: 02.06.2025
Säilytetään Puistolan ja Tapulikaupungin kirjastot
384 Luotu: 07.09.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
21274 Luotu: 20.03.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
1020 Luotu: 12.06.2025
Haminalaisten lasten keskittäminen yhä suurempiin yksiköihin on loputtava!
237 Luotu: 07.09.2025
Kustavin Keskustametsän säilyttäminen
216 Luotu: 12.09.2025
Viialan koulun säilyttäminen!
215 Luotu: 11.09.2025
Ei tuulivoimaa Keuruun Lehmikorpeen
188 Luotu: 28.08.2025
Vetoomus Veho Salon toimipisteen säästämiseksi
175 Luotu: 29.08.2025
Sopeutumisraha lakkautettava kansanedustajilta
205 Luotu: 22.07.2025
LAITEVAPAATA KASVURAUHAA NURMIJÄRVELLE
161 Luotu: 14.09.2025
Maantien 468 peruskorjaus
153 Luotu: 14.09.2025
Kevyen liikenteen väylä Rasuasta Haavistoon ja edelleen Koskenpäälle
131 Luotu: 15.09.2025
Espoon sirkus- ja teatterikoulu Eskolle uudet tilat
118 Luotu: 15.09.2025