Länsimetron jatkohanke - Sammalvuoren tuhoaminen estettävä
Kommentoitu viesti
Toinen Etelä-Espoon asukas |
#149 Re: Re: Suurin osa adressin allekirjoittajista on espoolaisia !10.05.2015 17:38#146: Etelä-Espoon asukas - Re: Suurin osa adressin allekirjoittajista on espoolaisia ! Odotellaan nyt rauhassa, mitä mieltä Suomen uusi Hallitus on asiasta, antaako hankkeeseen rahaa vai ei. Siinäpä sitten on ihan sama, onko hankkeen vastustaja ,kannattaja, etelä- tai pohjois-espoolainen, jos rahaa ei myönnetä. Taitaa Suomessa olla talous vähän tiukalla nykyään. Muuallakin kuin Espoossa. Eipä Sammalvuoressa näytä vielä muuta tapahtuneen kuin tien rakentamista. |
Vastaukset
Vieras |
#162 Re: Re: Re: Suurin osa adressin allekirjoittajista on espoolaisia !2015-05-27 04:01:34#149: Toinen Etelä-Espoon asukas - Re: Re: Suurin osa adressin allekirjoittajista on espoolaisia ! Uudella hallituksella ei ole sanottavaa Länsimetron jatkeeseen koska rahoitus on jo kunnossa ja työt vauhdilla käynnissä. Myös adressin allekirjoittajat ja metron vastustajat pääsevät ajelemaan metrolla ihan pian. Onneksi tällaisella adressilla ei ole mitään merkitystä kuin ehkä sen laatijan turhautuneisuuden purkamiseen. Kunnallishallinnossakin kun vallitsee edustuksellinen demokratia ja metrokin on saanut myönteisen päätöksen kunnan valtuustolta. Ei siinä mutinat ja kiukuttelut auta jos päätös ei miellytä. Adressi on lähtökohtaisesti väärä ja tarkoitushakuinen ja sen perusteluissa sekä laatijansa lukuisissa eri nimimerkeillä laadituissa mielipiteissä on annettu väärää tietoa, että Sammalvuori tuhoutuisi tämän varikon johdosta. Varikon ollessa useita kymmeniä metrejä syvällä ei olemassa olevaa metsään ole tarvinnut koskea kuin hyvin pieneltä osin paljon laajemman alueen säilyessä toistaiseksi ennallaan. |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
45366 Luotu: 02.06.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10613 Luotu: 09.06.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
1712 Luotu: 12.06.2025
Älkää sahatko pois sitä kulttuurin oksaa, jolla me kaikki istumme ruotsinkielisessä Suomessa!
1457 Luotu: 16.06.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
817 Luotu: 14.06.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
716 Luotu: 12.06.2025
Porvoon kaupungin johdolta vaaditaan välitöntä muutosta Porvoon rakennusvalvonnan johtoon ja epäasialliseen toimintaan.
714 Luotu: 06.06.2025
Pysäytetään Inkoon terästehtaan suunnitelmat ympäristön pelastamiseksi! Stoppa stålverksplanerna i Ingå för att rädda miljön!
274 Luotu: 26.06.2025
Huumeneulojen vaihtopistettä ei tule sijoittaa Kivenlahteen
820 Luotu: 02.06.2025
Stop Kaskenlinnan ja Mäntymäen sairaaloiden henkilökunnan parkkimaksuille
235 Luotu: 18.06.2025
Ruotintien kunto ja kunnossapito paremmaksi
198 Luotu: 18.06.2025
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
186 Luotu: 13.06.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20838 Luotu: 20.03.2025
URHEILUKESKUKSEN JA RYKMENTINPUISTON METSÄT UHAN ALLA
966 Luotu: 08.03.2024
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
177 Luotu: 30.05.2025
Pätevöitymiskoulutus yksityisen varhaiskasvatuksen työntekijöille
145 Luotu: 16.06.2025
Työkyvyttömäksi todetut henkilöt irti TE-toimiston asiakkuudesta
139 Luotu: 30.06.2025
Uittamon Kannuskadun täydennysrakentamisen pysäyttäminen
132 Luotu: 05.06.2025
Työsuhde pyöräilyn verotusta ei saa muuttaa
1717 Luotu: 01.05.2025
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
938 Luotu: 07.02.2025