Liikuntarajoitteisten autoilun & Invapaikkojen Parannus Adressi

Kommentoitu viesti

äiti
Vieras

#6 Lapselle invalupa

03.06.2010 23:06

Hei

Meillä on lapsella neurologinen vamma, josta syystä neurologi kirjoitti lausunnon INVA-lupaa varten. Hän käy kahdessa terapiassa viikossa, hänellä on lisäksi kuulon kanssa ongelmaa sekä muita muita ongelmia. Poliisilaitoksella sanottiin nyt että invalupia ollaan tiukentamassa ja näitä lupia ei anneta enää helposti.. ihmettelen että eihän kukaan neurologi kirjoita tuollaista lausuntoa jos ei tarvetta sille ole!!

Adressin laatijana voisit ottaa myös esille sen asian, että invalupa voi koskettaa aistihäiriöistä ihmistä, jolla on vaarallista kulkea pitkiä matkoja parkkipaikoilla. Kaikilla ei tarvitse olla apuvälinettä mutta perusteltu lääketieteellinen syy kuitenkin. Meillä haittaluokka on yli 12.

Vastaukset

T J
Adressin tekijä

#7 Re: Lapselle invalupa

2010-06-22 00:56:10

#6: äiti - Lapselle invalupa

Kiitos kun viestitit. Otan asian adressissa huomioon kun asiaa päästään lähettämään eteenpäin.

Kokemusta on
Vieras

#8 Re: Lapselle invalupa

2010-07-28 10:13:00

#6: äiti - Lapselle invalupa

Poliisilaitoksella ymmärretään ainoastaan sellainen lääkärintodistus jossa lukee selkeästi, että itsenäisen liikkumisen haita-aste on vähintään 11. Poliisi ei millään tavalla tulkitse muunlaisia lääkärintodistuksia. Tätä varten on olemassa ihan oma lomakkeensa.