Tutkintapyyntö Kilpailuvirastolle SKL ry:n toiminnasta
Kommentoitu viesti
Vai vielä oikeuksia |
#113 Emme elä kasvattajien planeetalla28.11.2011 10:46>...kasvattajilla ei ole oikeuksia ollenkaan, ainoastaan velvollisuuksia! Mutta kasvattajathan ovat juuri ne, joiden ansiosta koko Kennelliitto pysyy pystyssä ja tekee voittoa! Mistä ihmeestä kasvattajat ovat keksineet, että heillä pitäisi muka olla jotain oikeuksia? Kasvattajan velvollisuus on olla perillä kaikista säännöistä ja määräyksistä, jotka kasvattamiseen liittyvät. Ensimmäisen kerran tuo vaatimus tulee esiin rekisterikirjassa: "Jos käytät koiraa siitokseen, ota ensin selvää pentujen rekisteröintiä koskevista rotukohtaisista määräyksistä." "Sääntöjä on liikaa" on aika kummallinen väite. Niitä on juuri niin paljon kuin lainsäädännön, FCI:n vaatimuksien, rotujärjestöjen toiveiden ja piittaamattomien kasvattajien aiheuttamien vahinkojen sekametelisoppa vaatii asetettavaksi. Jos lukutaito, ymmärrys ja nöyryys kysyä eivät riitä siihen, että tietää, mitä missäkin tilanteessa tarvitaan, on parempi olla kasvattamatta. Kennelliitossa on pitkälti toista sataa tuhatta jäsentä. Suuri enemmistö heistä ei tuota pennun pentua. Ilman heidän jäsenmaksujaan Kennelliiton toiminta nykymuodossaan ei olisi mahdollista. Kasvattajien sopisi muistaa se aina, kun tekee mieli esittää olevansa jotakin erinomaista ja vaatia jotakin perusteluilla, jotka eivät kestä lähempää tarkastelua. |
Vastaukset
ALL |
#114 Re: Emme elä kasvattajien planeetalla2011-11-28 11:01:04#113: Vai vielä oikeuksia - Emme elä kasvattajien planeetalla Ilman koirien kasvattajia ei olisi rotukoiria! Ei olisi Kennelliitolla ketään ei pentuja tuottavia jäseniäkään, tai sekarotuisten pentutehtailijöiden pentujen omistajia vaan! Heillä ei olisi rotukoiria! Ei olisi kenen kanssa harrastaa!
Tämä asenteesi kummastuttaa! Oletko yksi heistä, jotka ajttelevat että kasvattajan velvollisuus on tuottaa pentuja , mahdollisimman terveitä, halvalla ilman oikeuksia? Öööö... |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
45888 Luotu: 02.06.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
1883 Luotu: 12.06.2025
Ei kuntoportaita pulkkamäen tilalle Littoisten pururadalle.
129 Luotu: 10.07.2025
Vetoomus Taivassalon Ankkurin ja Poijun toiminnan turvaamiseksi
98 Luotu: 16.07.2025
Työkyvyttömäksi todetut henkilöt irti TE-toimiston asiakkuudesta
270 Luotu: 30.06.2025
Linjamäen koulu osaksi Tuusulan kulttuurin verkkoa
104 Luotu: 10.07.2025
Ei aurinkovoimalaa Pennala–Virenojan kylämaisemaan – vaadimme hankkeen keskeyttämistä
253 Luotu: 01.07.2025
Vaadimme keskussairaalan palveluiden säilyvän Savonlinnassa lain sallimissa rajoissa
2382 Luotu: 22.03.2025
Vetoomus Taalintehtaan Alkon säilyttämiseksi - Petition för att bevara Alkon i Dalsbruk
62 Luotu: 17.07.2025
Pysäytetään Inkoon terästehtaan suunnitelmat ympäristön pelastamiseksi! Stoppa stålverksplanerna i Ingå för att rädda miljön!
338 Luotu: 26.06.2025
Vetoomus Koukkuniemen kirjaston säilyttämisen puolesta
403 Luotu: 30.06.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20930 Luotu: 20.03.2025
Jatkoaikaa Klemetskogin koulukiinteistölle!
236 Luotu: 03.07.2025
Hämeenlinnan Ryhmäpuutarhan typistämistä vastaan
160 Luotu: 07.07.2025
Pelastetaan Pitkäjärvi ja Ilkon upeat kalliot
3618 Luotu: 10.09.2021
Kansalaisadressi Ei kaivosta Rautavaaralle
1034 Luotu: 13.12.2024
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10644 Luotu: 09.06.2025
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
224 Luotu: 13.06.2025
Ruotintien kunto ja kunnossapito paremmaksi
231 Luotu: 18.06.2025
Stop Kaskenlinnan ja Mäntymäen sairaaloiden henkilökunnan parkkimaksuille
258 Luotu: 18.06.2025