VANHAINKOTIEN PUOLESTA
Kommentoitu viesti
Omishoitaja Vieras |
#87 Re: Re: Varautumista vanhenemiseen12.10.2010 00:24#85: Vieras - Re: Varautumista vanhenemiseen Totta joka sana.. Kokeilkaas muutama kuukausi omaishoitajana niin ketä jaksaa! Omaishoitajalla kädet sidottuna jollakin naurettavalla palkalla.. n.10eur PÄIVÄ!!! Mikä säästö syntyy kun omaiset alkavat hoitamaan alipalkattuina! Menee siis niin että historia toistaa, kun vanhukset kotiutetaan, kuten aikoinana ei ollut vanhainkoteja. Omiashoidossa menee aikaa tunteja päivässä ja monikaan ei palkkatyötään repeä moiseen. Itse 24/7 omiashoitajana.
ja miksi vanhainkoteja sitten on olemassa, kun NIITÄ TARVITAAN!!!
|
Vastaukset
Vieras Vieras |
#88 Re: Re: Re: Varautumista vanhenemiseen2010-10-12 11:05:40#87: Omishoitaja - Re: Re: Varautumista vanhenemiseen No siinähän säästö syntyy, kun omaiset hoitavat itse omat läheisensä.Näinhän toimittiin ennen vanhaan, että lapset hoitivat äitinsä ja isänsä. Ne vanhat ihmiset joilla tähän ei ollut mahdollisuutta, laitettiin vanhainkotiin. Tänä päivänä jos hoidetaan omia äitejä tai isiä siihen liitetään aina raha. Itse en omaa vanhempiani tule laittamaan laitokseen ennenkuin on ihan pakko. Hoidan heidät itse, jota jo paljolti teenkin. Olen siis vanhuuden turva päivin ja öin. Pystyn lähtemään töistä kun puhelin soi.Kaikki työntekijät eivät tähän saa mahdollisuutta. Omaishoidontuki on niin pieni, että en vaivaudu edes moista hakemaan, koska kuitenkin olen vielä töissä päivät. Eli tuo 10 e /pv tarkoittaa sitä, että hoidettava henkilö tarvitse apua joissain päivittäisissä toiminnoissa vaikkapa aamu- ja iltatoimissa, ruokailussa, peseytymisessä sekä jonkin verran vaatii muuta hoitoa ja huolenpitoa. Eli huonokuntoisemman vanhuksen hoitaja saa pikkasen enemmän. Eli nyt kun hoidat omaistasi tuolla 10 e:lla per päivä, hoidettava ei ole täysin huono kuntoinen, joten nyt pitää olla tyytyväinen hoidettavan riittävästä omatoimisuudesta. Henkilö joilla ei ole mahdollisuuksia em. asioihin eli siihen että saa omaishoitajan tai siihen että joku lapsista hoitaa, hänen vuokseen on pidettävä kiinni Kajalakodin kaltaisista paikoista. Kajalakoti kuuluu ent. Pertteliin ja nykyiseen Saloon. Jos rahaa tarvitaan nostetaan vero%.
|
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
45432 Luotu: 02.06.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10619 Luotu: 09.06.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
1722 Luotu: 12.06.2025
Älkää sahatko pois sitä kulttuurin oksaa, jolla me kaikki istumme ruotsinkielisessä Suomessa!
1460 Luotu: 16.06.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
821 Luotu: 14.06.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
723 Luotu: 12.06.2025
Porvoon kaupungin johdolta vaaditaan välitöntä muutosta Porvoon rakennusvalvonnan johtoon ja epäasialliseen toimintaan.
715 Luotu: 06.06.2025
Pysäytetään Inkoon terästehtaan suunnitelmat ympäristön pelastamiseksi! Stoppa stålverksplanerna i Ingå för att rädda miljön!
280 Luotu: 26.06.2025
Stop Kaskenlinnan ja Mäntymäen sairaaloiden henkilökunnan parkkimaksuille
239 Luotu: 18.06.2025
Ruotintien kunto ja kunnossapito paremmaksi
207 Luotu: 18.06.2025
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
193 Luotu: 13.06.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20852 Luotu: 20.03.2025
URHEILUKESKUKSEN JA RYKMENTINPUISTON METSÄT UHAN ALLA
966 Luotu: 08.03.2024
Työkyvyttömäksi todetut henkilöt irti TE-toimiston asiakkuudesta
153 Luotu: 30.06.2025
Huumeneulojen vaihtopistettä ei tule sijoittaa Kivenlahteen
820 Luotu: 02.06.2025
Pätevöitymiskoulutus yksityisen varhaiskasvatuksen työntekijöille
145 Luotu: 16.06.2025
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
177 Luotu: 30.05.2025
Vetoomus Koukkuniemen kirjaston säilyttämisen puolesta
133 Luotu: 30.06.2025
Kaivokselan vesitornin tulevaisuus ratkaistava kaavoituksessa
118 Luotu: 23.06.2025
Kankaanpään terveyskeskuksen hyvän asiakaspalvelun puolesta
118 Luotu: 18.06.2025