Koirakuiskaaja Cesar Millan pois TV:stä
Kommentoitu viesti
Että silleen |
#601 Ohjelmien sensurointi?15.01.2012 14:39Täällä vouhotetaan että meille ei näytetä kaikkia "kauheuksia" ja ohjelmia sensuroidaan suomessa. Mitäpä tähän sanoo LIV:n kanavapäällikkö Katja Santala: ”Leikkaamattomissa ohjelmissa on mukana tapauksia, joissa Millanille tulee koira, jonka omistaja käyttää koiralla Yhdysvalloissa laillista piikkipantaa. Useimmiten Millan jatkaa saman pannan käyttämistä, jota omistajakin käyttää. Hän ei siis itse kehota käyttämään piikkipantaa. Suomessa piikkipannat ovat kiellettyjä, ja silloin kun koulutettavalla koiralla on sellainen, koko kyseinen tapaus leikataan jaksosta kokonaan pois. Sama pätee niihin muutamaan tapaukseen, joissa Millan käyttää koiralla sähköimpulssipantaa. Jaksoista neljäsosaa on leikattu. Valtaosa poistetuista tapauksista on juuri piikkipantoja, jotka ovat siis omistajien – ei Cesarin laittamia. NIITÄ TAPAUKSIA,JOTKA SUOMESSA NÄYTETÄÄN,EI OLE EDITOITU LAINKAAN. Se ei olisi sisällön kannalta mielekästä eikä teknisesti mahdollista. ” |
Vastaukset
Aikaterine |
#602 Re: Ohjelmien sensurointi?2012-01-20 21:19:49#601: Että silleen - Ohjelmien sensurointi? Hämmästyin suunnattomasti , kun koira-ammattilaiset ovat jyrkästi käyneet Koirakuiskaajan Cesar Millania vastaan! Jos heidän esittämänsä väitteet vastustuksensa tueksi olisivat tosia, minulla olisi siinä tapauksessza ongelmia kuullun ja luetun - ja nähdyn ymmärtämisessä. Ei liene ensinnäkään Millanin syy, että hänen kotimaassaan ovat sallittuja sellaiset menetelmät, jotka meillä on kiellettyjä. Sen ei kuitenkaan pidä antaa hämätä. Pitää nähdä metsä puilta! Minulla on koira, ja olen siksi innoissani seurannut Koirakuiskaaja-ohjelmaa. Se on hyvin järkeen käypää koirapsykologiaa, ja olen soveltanut näkemääni onnistuneesti oman koirani kanssa. Ja huomannut itsessäni ja koirassani ja sen käyttäytymisessä asioita ihan uudella tavalla! Minulla on myös kolme Millanin kirjaa, joista Koirakuiskaajan olen lukenut alusta loppuun toistaiseksi. MItään häijyä ja väkivaltaista tai julmaa kohtelua en ole missään vaiheessa havainnut. Ja hänen tarhansa koirat eivät ole pelokkaita! Se kyllä koiran käytöksestä näkyisi hänen tullessaan paikalle. Entä "potku" lantioon. Herranen aika, jos kyseessä olisi potku, niin koira takuulla heilahtaisi, mutta niinhän ei tapahdu! Ja Millan korostaa koko ajan nimenomaan koiran psykologista oikein käsittelyä. Ja kieltää väkivallan. Eikä sitä ole! Hänen mieleenpainuvin repliikinsä minulle on ollut, että koiran voi kouluttaa tottelemaan ja käyttäytymään hyvin, mutta jos sitä ei kohdella, kuten koiraa, se voi olla stressikoira. Ja miten oma, laumanjohtajan rauhallisuus ja tyyneys ovat koiran kanssa elävän tärkein ominaisuus. Älkää siis edes harkitko ohjelman lopettamista! Ei adressille ja kunnia Koirakuiskaajalle! |
jls |
#620 Re: Ohjelmien sensuroinnista?2012-03-14 12:32:29#601: Että silleen - Ohjelmien sensurointi? Jenkeissä on eläinsuojelaki toinen kuin Suomessa, MUTTA on todella ihmeellistä, että kun saamme lukea lehdistä omistaja suivaantui koiraansa ja pudotti sen 5 kerroksen parvekkeelta tai omistaja tappoi koiransa kirveellä, omistaja hakkasi ja potki koiransa kuoliaaksi en juurikaan ole nähnyt lehtien lukijapalstoila puolustavia, tuomitsevia kirjoituksia. Melkein joka päivä on lehdissä jotain eläimiin kohdistuvia väkivalta tai tappamisuutisia. Kuka teistä addressin allekirjoittajista on valmis pistämään addressin liikkeelle ja vaatimaan kovempia rangaistuksia näille eläinten tappajille ja pahoinpitelijöille? Todennäköisesti aika harva, luulisin. Täläisiä addresseja en ole nähnyt liikkeellä. Mutta valmiita olette pistämään nimelle addressiin ko.ohjelman poistamiseen tv.stä. jossa en ole nähnyt pahoinpitelyä tappamisesta puhumattakaan. Ehkä olisi aika hoitaa ensin Suomen lait kuntoon ja ajantasalle koskien eläinrääkkäyksiä. Ei asiat Suomessa yhtään paremmin ole kuin USA.ssa. Tapaukset ovat erilaisia ehkä joskus, mutta on hyvä miettiä että joka päivä Suomessakin, omassa pienessä kotomaassanne tapahtuu koiriin ja muihin eläimiin kohdistuvia pahonpitelyijä ja tappoja. |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
45195 Luotu: 02.06.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10613 Luotu: 09.06.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
1702 Luotu: 12.06.2025
Älkää sahatko pois sitä kulttuurin oksaa, jolla me kaikki istumme ruotsinkielisessä Suomessa!
1453 Luotu: 16.06.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
815 Luotu: 14.06.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
716 Luotu: 12.06.2025
Porvoon kaupungin johdolta vaaditaan välitöntä muutosta Porvoon rakennusvalvonnan johtoon ja epäasialliseen toimintaan.
713 Luotu: 06.06.2025
Huumeneulojen vaihtopistettä ei tule sijoittaa Kivenlahteen
820 Luotu: 02.06.2025
Pysäytetään Inkoon terästehtaan suunnitelmat ympäristön pelastamiseksi! Stoppa stålverksplanerna i Ingå för att rädda miljön!
268 Luotu: 26.06.2025
Stop Kaskenlinnan ja Mäntymäen sairaaloiden henkilökunnan parkkimaksuille
227 Luotu: 18.06.2025
Ruotintien kunto ja kunnossapito paremmaksi
193 Luotu: 18.06.2025
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
181 Luotu: 13.06.2025
Työsuhde pyöräilyn verotusta ei saa muuttaa
1717 Luotu: 01.05.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20837 Luotu: 20.03.2025
URHEILUKESKUKSEN JA RYKMENTINPUISTON METSÄT UHAN ALLA
966 Luotu: 08.03.2024
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
177 Luotu: 30.05.2025
Pätevöitymiskoulutus yksityisen varhaiskasvatuksen työntekijöille
145 Luotu: 16.06.2025
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
937 Luotu: 07.02.2025
Työkyvyttömäksi todetut henkilöt irti TE-toimiston asiakkuudesta
132 Luotu: 30.06.2025
Uittamon Kannuskadun täydennysrakentamisen pysäyttäminen
132 Luotu: 05.06.2025