Adressi Päivi Räsäsen erottamiseksi ministerinvirasta
Kommentoitu viesti
Vieras |
#1820.02.2012 12:51Räsäsen ehdotus on toki päiviräsäsmäinen huonosti perusteltu kukkahattuheitto, mutta ei tämän addressin argumentaatio siitä paljon paremmaksi pistä. Poliittiset päätökset tulee nimenomaan tehdä koko kansantalouden näkökulmasta. Jos jokaista toimialaa suojeltaisiin työpaikkojen säilymisen vuoksi kuten vaadit, jäisimme kehityksen kelkasta alta aikayksikön ja sekös vasta massatyöttömyyteen johtaisikin. |
Vastaukset
Valvottua juomista hyvässä seurassa |
#368 Re: Heikosti perusteltu?2012-02-20 22:52:51Jos verrataan tätä suomen yöklubien ja baarien meininkiä vaikka englantiin niin me ollaan se takapajula. Briteissä baarit voivat olla pitempään auki eikä siellä mitään häikkää sen enempää ole kuin täälläkään. Minusta tämä adressi oli eritääin hyvin perusteltu.
|
järki käteen |
#432 Re: #182012-02-20 23:35:34Kansantalouden näkökulmasta? Ministeri Räsäsellä ei ole mitään hajuakaan kansantaloudesta niinkuin ei tällä hetkellä monilla muuillakaan politikoilla joten tämä on hieman humoristinen ajatus vieras #18. Tässä ei ainoastaan suojella työpaikkoja vaan nimenomaan suojellaan kansantaloutta sekä sosiaalista yhteishyvää. Kehityksen kelkasta Suomi on jo jäänyt jälkeen ajat sitten eikä pysty kuromaan sitä kiinne moneen kymmeneen vuoteen, ei ainakaan näillä päätöksenteoilla. Massa työttömyys on jo alkanut ja nämähän on niitä sinun "kansantalouden" juttuja. Katsotaan lyhyellä tähtäimellä tulosta mutta ei osata katsoa mihin se johtaa, esimerkiksi verotuksen kiristäminen johtaa hintojen nousuun ja sitä taas seuraa inflaation kiihtyminen, ihan niinkuin tulee kiihtymään inflaatio kun diisel vero otetaan pois ja diisel poltto aine nousee hintaa 1,90 eur joka taas nostaa kuljetuskuluja joka taas nostaa hintaa joka osassa tuotetta / palvelua. Tämän sinä vieras #18 kuittaat varmaan hyvällä "kansantaloudella" ? |
Anon |
#823 Re:2012-02-21 10:45:20Hyvinhän tuossa addressissa selitettiin mitä kaikkia haittoja olisi siitä jos ravintolat menisi kahdelta kiinni. Muuta siis kuin sen vaikutus ravintola-alan työntekijöihin. |
-FIVE-O |
#847 Re:2012-02-21 11:02:27#18: - Kaikkihan sai alkunsa siitä, miten poliisin toimintaa saataisiin tehostettua niin että tulevien vuosien säästöt ja leikkaukset eivät kuormittaisi poliisin työtaakka ylitsepääsemättömäksi. Niinkuin kaikessa muussakin poliittisessa päättämisessä, raha ratkaisee. Koko kansantalouden kannalta Päivi Räsäsen ehdotus koituisi mitä todennäköisemmin valtiolle epäedullisemmaksi kuin nykyinen tilanne. Verotuloja jäisi saamatta niin tulo-, alkoholi- kuin arvonlisäverojen muodossa. Poliisin toimintaa saadaan tehostettua muilla keinoin, kuin vähentämällä yöpartioita, esim. sähköistämällä lupahakemuksia.
|
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Onni-palveluliikenne on säilytettävä Yli-Ii - Kiiminki välillä
502 Luotu: 20.08.2025
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
51180 Luotu: 02.06.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
21119 Luotu: 20.03.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
874 Luotu: 14.06.2025
Virtasalmen kylätalon purkupäätöksen kumoaminen
470 Luotu: 22.05.2025
Adressi Hason vastikekorotuksia vastaan
1095 Luotu: 25.07.2025
Kyllä kehitykselle, Länsi-Uusimaa tarvitsee investointeja ja työpaikkoja! - Ja till utveckling, Västra Nyland behöver investeringar och arbetsplatser!
64 Luotu: 07.08.2025
Sinetän liikenneturvallisuuden parantaminen
174 Luotu: 03.08.2025
Pelastetaan Pitkäjärvi ja Ilkon upeat kalliot
3695 Luotu: 10.09.2021
STOP hanhien kokemalle väkivallalle!
193 Luotu: 09.08.2025
Vetoomus Taalintehtaan Alkon säilyttämiseksi - Petition för att bevara Alkon i Dalsbruk
952 Luotu: 17.07.2025
Säilytetään Santapankki virkistyskäytössä
746 Luotu: 04.05.2025
Sopeutumisraha lakkautettava kansanedustajilta
57 Luotu: 22.07.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
774 Luotu: 12.06.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
11087 Luotu: 09.06.2025
Osallistuminen Suomen eroamiseen Euroopan Unionista - KLSP
253 Luotu: 29.07.2025
Koukkuniemenpuiston uimalaituri säilytettävä
403 Luotu: 21.07.2025
Pirkkalan ja Lempäälän välinen virkistysmetsä ja ekologinen käytävä tulee säilyttää sellaisena myös tulevaisuudessa.
11383 Luotu: 13.12.2020
Turvalliset koulumatkat oppilaille Mikkelissä - bussien ylitäytölle loppu!
79 Luotu: 12.08.2025
Luonnonuskoville virallinen uskonnollinen yhteisö ja turvattu uskonnonvapaus
146 Luotu: 19.05.2025