Vaadimme kansanäänestystä ydinvoimasta ja uraanikaivoshankkeista
Kommentoitu viesti
alle kirjoittanut |
#911 mitäpäs tässä jankkaamaan13.06.2012 23:20Aina silloin tällöin putkahtelee ydinvoiman vastustamista vastustavia argumentteja tällekin palstalle, mutta ei pidä hätkähtää , sillä ne on yleensä poimittu jostakin valmiina ja valmiiksi ajateltuina, sitä varten on olemassa "pro nuclear think tank" ajatushautomoita sekä yksittäisiä lobbareita blogeineen, niillä ei ole pula rahasta...ja rahasta ne valistustyötä tekevätkin, toisin kuin vastapuoli. Näihin yleensä loputtomasti toistettuihin väitteisiin löytyy myös valmiita vasta-argumentteja ja tässä yksi klassikko vuodelta 1981,muutama vuosi Harrisburgin jälkeen...vastaajana eräs John Gofman. |
Vastaukset
PauliJ |
#914 Re: mitäpäs tässä jankkaamaan2012-06-14 10:44:01#911: alle kirjoittanut - mitäpäs tässä jankkaamaan Luulen, että olet väärässä tälle palstalle kirjoittavien "ydinvoiman vastustajien vastustajien" identiteetin suhteen. Pidän erittäin epätodennäköisenä, että ydinvoima-alan toimijat viestisivät tällaista kanavaa käyttäen. Todennäköisempää on, että täällä kirjoittavat yksityishenkilöt, jotka ovat aiheesta kiinnostuneet, mutta joiden näkemykset ovat päinvastaisia kuin omasi. Miksi sitten ydinvoima-alan toimijan ei kannata kirjoittaa tänne? Syy on selvä. He häviävät tässä väittelyssä aina. Jos tällä tai tämän kaltaisella palstalla tyrmää minkä tahansa virheellisen argumentin, se itse asiassa antaa tukea tuolle virheelliselle argumentille. Asioihin perehtymätön lukija jää nimittäin aprikoimaan argumentteja ikäänkuin samanarvoisina. Täysin perättömät ydinvoiman vastaiset argumentit saavat arvovaltaa, kun lukija ajattelee "että täytyy siinä jotain olla jos sitä noin vastustetaan". |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Suomi ei saa luovuttaa tosiasiallista päätösvaltaa kansanterveydestään Maailman terveysjärjestölle / Finland får inte ge bort sin faktiska beslutsrätt angående folkhälsan till WHO
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Haljastennokkaa ei saa myydä
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Sotiemme veteraanit linnanjuhliin 6.12.2024.
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Ei energiapuuterminaalia Munittulaan!
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Ei pumppuvoimaloita Kemijärvelle
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Säilytetään maksuton ruoka kuntouttavassa työtoiminnassa Tampereella ja laajennetaan se koko Pirkanmaalle!
1037 Luotu: 16.05.2025
Virtasalmen kylätalon purkupäätöksen kumoaminen
390 Luotu: 22.05.2025
Namninsamling för hälsosäkra undervisningsutrymmen för Ekenäs högstadieskola
194 Luotu: 25.05.2025
Suojellaan Pispalan rakennusperintöä – perinteinen rakentaminen on sallittava asemakaavassa
752 Luotu: 16.05.2025
Vaadimme keskussairaalan palveluiden säilyvän Savonlinnassa lain sallimissa rajoissa
2031 Luotu: 22.03.2025
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
774 Luotu: 07.02.2025
Säilytetään Santapankki virkistyskäytössä
624 Luotu: 04.05.2025
Ei energiapuuterminaalia Munittulaan!
620 Luotu: 13.05.2025
Loppu rasismille, yhdessä vahvempia!
565 Luotu: 17.03.2025
Adressi Siilinjärven kirjastoauto Pikku-Marjan puolesta
860 Luotu: 01.04.2025
Adressi Viikinrannan ja Pornaistenniemen luonnon turvaamiseksi
495 Luotu: 20.03.2025
Lastenosteopatian puolesta
717 Luotu: 21.05.2025
Pelastetaan Pitkäjärvi ja Ilkon upeat kalliot
3478 Luotu: 10.09.2021
Kemikaalilennot keskeytettävä välittömästi, siksi aikaa, että kansalle tehdään täydellinen tietopaketti aiheesta ja järjestetään tilaisuus kysyä tästä asiasta!
1620 Luotu: 23.09.2023
Huolen ilmaus aluehallitukselle Kuhmon arviointi- ja kuntoutusyksikön toiminnasta / vuodeosaston tarpeesta
776 Luotu: 18.05.2025
Ilotulitteet eivät kuulu Kolin kansallispuistoon
438 Luotu: 17.02.2025
Pirkkalan virkistysmetsät säilytettävä
809 Luotu: 10.03.2025
Skeittipuisto Viialaan
391 Luotu: 11.05.2025
Luonnonuskoville virallinen uskonnollinen yhteisö ja turvattu uskonnonvapaus
117 Luotu: 19.05.2025
Pirkkalan ja Lempäälän välinen virkistysmetsä ja ekologinen käytävä tulee säilyttää sellaisena myös tulevaisuudessa.
11316 Luotu: 13.12.2020