Pro Koulukatu
Aamulehdessä julkaistu JN:n mielipidekirjoitus taustaksi
Vieras#1 Jan 26, 2015, 14:33
Ei kaukaloita isolle tekojäälle. Porissa ison tekojään alkuvuosina jääpallokentän toisessa päässä oli kaukalo, josta avattiin luukut, että saatiin 333,3 metrin pikaluistelurata käyttöön. Homma oli vaarallinen pikaluistelijoiden terveydelle - jos olisi täydessä vauhdissa kaatunut, niin olisi ajautnut päinkaukalon laitoja. Ratkaisu olikin, että tekojäätä jatkettiin toisesta päästä ja kaukalon ympärille tehtiin rakennus. Näin kaikki - pikaluistelijat, jääkiekkoilijat ja jääpalloilijat- olivat tyytyväisiä. Jos Pyynnikille rakennetaan iso tekojää pikaluistelijoita ja harrasteluistelijoita varten, niin olisi mahdollista jopa pelata jääpalloa.
Vieras#2 Jan 29, 2015, 12:56
Vihreät kannattavat, että taloja täyteen Seelake-ehdotuksen mukaan.
Vieras#3 Feb 14, 2015, 09:23
Kenttä ehdottomasti säilytettävä! Ilkka Mäkelä,
Koulukatu 16 syntymäosoite
Koulukatu 16 syntymäosoite
Vieras#4 Feb 19, 2015, 10:00
Re:
Hei,
myös minun I osoitteeni oli Koulukatu 16!
eli kahdeksan ensimmäisen vuoden muistot Koulukadun kentältä ja lähimetsästä ja nyt viimeisiä vuosia vietän taas samoissa maisemissa.
Päättäjien kannattaisi joskus Joulun aikaan käydä katsomassa mikä vilske kentällä (pimeä ja kolaamaton)on kun pikku tamperelaiset kokeilevat uusia luistimiaan!
Riitta Heikkinen