Lagmansgårdenin koulukodin lakkauttamista vastaan / Nej till stängning av Lagmansgården
Ota yhteyttä adressin tekijään
Nu skall vi stå på oss!!!
Nu igen sparar dom på helt fel ställe, mera bort av ungdomar som är i stort behov av bl.a en trygg plats att bo på och ha chans att studera/ordna upp sina liv. Bedrövligt är ett lindrigt ord!!! Nu måste alla "stolar och bord" vändas upp och ner och det skall protesteras även från våra högre uppsatta politiker i nejden, till att börja med! KNYTNÄVARNA i borden nu och fixa detta ni tjänstemän som har någon som helst makt att använda!
AMEN!
Re: Nu skall vi stå på oss!!!
#27: FD Nattvakt på LMG - Nu skall vi stå på oss!!!
Precis! Vi delar detta och gör ALLT vi kan tills vi når resultat! Tack för din kommentar!
Raul
Politiker reagerar
http://online.osterbottenstidning.fi/Artikel/Visa/103458
Riksdagsledamot Peter Östman (KD) konstaterar att det är beklagligt att det gått på det här sättet.
- Problemet då det görs beslut om nedskärningar är att det inte alltid görs grundliga konsekvensbedömningar. Vad kostar det till exempel samhället om den här verksamheten på svenska inte finns, säger Östman.
Östman konstaterar att han inte hunnit sätta sig in i frågan i detalj och att en lösning eventuellt kunde vara att hitta en privat aktör som kunde ta över verksamheten
Svenska riksdagsgruppens ordförande Anna-Maja Henriksson anser att motiveringarna för en stängning av skolhemmet Lagmansgården i Pedersöre inte håller.
– Man använder fastighetsfrågan som ett svepskäl eftersom Pedersöre kommun har erbjudit sig att bygga nytt.
Att hänvisa till att det finns för få svenskspråkiga ungdomar håller inte heller. Lagmansgården fungerar ju också på finska, men är uttryckligen viktig för att man där kan garantera den svenska servicen för de unga, säger Henriksson i ett pressmeddelande.
– I ekonomiskt kärva tider är det viktigt att de beslut som fattas inte drabbar dem som är mest utsatta i samhället. Tyvärr verkar det nu som om regeringen vill fortsätta avveckla fungerande svenska strukturer, säger Henriksson.
Folktingets ordförande, riksdagsledamot Thomas Blomqvist (SFP) understryker att Lagmansgården har ett ansvarsområde som sträcker sig över hela Svenskfinland.– De unga ska kunna garanteras service, vård och omsorg på sitt modersmål oberoende av om det är svenska eller finska, säger Blomqvist.
Finlands svenska socialdemokraters viceordförande Anette Karlsson och Ålands lagtingsledamot Göte Winé är upprörda över planerna att köra ner Lagmansgården, det enda svenskspråkiga skolhemmet i Finland.
Det är inte ändamålsenligt att besluta stänga Lagmansgården utan klara besked om hur den svenskspråkiga skolhemsverksamheten ska ordnas i framtiden, anser Karlsson och Winé.
– Pengarna för det svenskspråkiga skolhemmet finns, om regeringen bara skulle ha vilja, säger Anette Karlsson. I längden blir det dyrt att inte ge unga det stöd och den utbildning de behöver, anser hon.
Winé anser att det är också viktigt att ett skolhem för svenskspråkiga finns i en svenskspråkig miljö för att eleverna skall känna sej trygga och bekväma i den kringservice som är nödvändig.
– Lagmansgården har den kunskap och erfarenhet som behövs och läggs den ner som det enda svenskspråkiga skolhemmet i Finland har de åländska ungdomarna inget alternativ i Finland, säger Winé.
.Till Lagmansgården kommer ungdomar från hela Svenskfinland. Plus att man tar emot finskspråkiga ungdomar. Skolhemmet samarbetar med myndigheter och familjerna. Målet är att unga ska känna sig trygga, få stöd och fostran samt att få den grundläggande utbildningen avklarad.
Text: Marcus Jansson
Varför?
Det är helt sjukt att lmg hotas stänga, det behöves. Mig har det hjälp massor, har ett bra liv idagensläge! Så jag hoppad det får vara kvar ännu i flere hundra år frammöver
Helt sjukt!
Ei voi käsittää että millä noi valtion herrat ajattelee kun pitää väkisin sulkea paikkoja!
Hienoa työtä tekevät siellä ja nuoret saa hyviä mahdollisuuksia elämäänsä!!!
Nej nej nej!!!
Tack alla!
Tack för allt stöd och alla kommentarer. Dela adressen vidare, jag har stark tro att vi lyckas!
Kiitos kaikesta tuesta ja kommenteistanne! Jakakaa adressia, uskon vahvasti että tässä onnistutaan!
Dagens öt:
Miksi sulkea koulu joka tarvitaa??
EI SAA SULKEA
asun tällä hetkellä lagmansgårdenissä ja voin sanoa että tämä on paras paikka minne nuoren voi sijoittaa kodin sijasta. tämä on ainutlaatuinen paikka tällaista ei ole muualla tämä on molempi kielinen ja täällä on myös mahdollisuus esim: ratsastaa, tutkia lagmansgårdenin museota jossa on vanhoja lagmansgårdeniin liittyviä esineitä ja sen ajan kouluun, ennen oli myös mahdollisuus hoitaa eläimiä, kissoja on vielä ja lagmansgården tarjoaa myös mahdollisuuden yksilöllisempään oppimiseen ja asumiseen kuin muut koulukodit. LAGMANSGÅRDENIA EI SAA SULKEA KÄYKÄÄ LIITTYMÄSSÄ TÄHÄ FACEBOOK RYHMÄÄN https://www.facebook.com/groups/500512650152081/?fref=ts
Ymmärtääkö nämä päättäjät että kyse on nuorista jotka tarvitsevat apua ja joille monille tämä apu on pelastus.itse en ole täällä paikassa ollut mutta muualla sijoitettuna ja se on ollut oman elämäni käännekohta!väärässä paikassa säästellään kun ajataan alas sellallaista joka palvelee pitkälle tulevaisuuteen. Paikka on kaikenlisäksi kaksikieline ja niitä lienee harvassa. Tämä on asia johon pitää panostaa ei pihistää!
Re: EI SAA SULKEA
#40: lauri kautonen - EI SAA SULKEA
Kiitos Lauri! Sanasi merkitsevät huomattavasti omiani enemmän, kiitos viestistäsi ja tsemppiä. Nähdään taas pian!
Raul
kyllä tän roskan voi puolestani sulkea. kunnon natsipaikka jumalan selän takana jossa lakeja sovelletaan oman mielen mukaan.
This comment has been removed by the author of the petition.
Reason for the removal: Asiaan kuulumaton kommentti. Adressin tarkoitus on kerätö nimiä henkilöiltä jotka katsovat että lagmansgårdenin toimintaa tulee jatkaa
Miksi adressin aloittaja poistaa viestejä joissa kerrotaan miten siellä LMG:ssä rikotaan lakia? etkö aikuinen kestä totuutta etkö hahahaaa xDDDD NOLO!!!!!
| This discussion has been closed. |
Re: Re: tuossa koulussa sain koulun käytyä ja sain sen kautta töitä ja vältin VANKILAN..t:Palomäki R
#25: - Re: tuossa koulussa sain koulun käytyä ja sain sen kautta töitä ja vältin VANKILAN..t:Palomäki Rober
Kiitos Robbe!
Raul