Turun "Kirjastosilta " Vanhan Suurtorin ja Vähätorin väliin
Ota yhteyttä adressin tekijään
Tarpeellisempi olisi silta Hirvensaloon!
Totta, kirajstosilta on tarpeeton
Rahat tärkeämpiin kohteisiin
Re: Turun Kirjastosilta
Olet oikeassa tehtailia Retting on lahjoittanut kirjaston ja se on Brahenkadun päässä siis Kirjastosilta entinen Pennisilta on saatava äkkiä paikalle. Kirkkosilta on ruuhkainen.
Rannan pyörätie pitäisi olla käytössä aina Ja kirpparit ym voi siirtää keskelle Vähätoria. Brahenkadulta pääsee mukavasti pyörällä vaikka l-auto, rautatieasemalle ja Logomoon mukavasti uutta pyörätietä pitkin. Turisteille ihaanteellinen ylikulku poissa liikeenteen vilinästä Suurtorille ja kirkolle
Re:
HEI TÄSSÄ TARVITAAN KAUPUNKILAISEN JÄRKEÄ JA NÄKEMYSTÄ
JOULUJULISTUS LAAJENNETTAVA VÄHÄTORILLE
Kuka lupasi miljoonan
Muistelkaapas nyt ihan tarkkaan, että eräs turkulainen lupasi maksaa miljoonan avustuksen, jos kaupunki rakentaa sillan tuohon Kauppiaskadun päähän. Nyt en muista kuka näistä rantatalojen omistajista se oli, mutta kuitenkin näin tapahtui.
Tämän aika moni varmasti muistaa.
Turkulaisena Aurajoen maisemaa suuresti suojella haluten.
Re: mitä vikaa...
jos uusi kevyenliikenteen silta olisi Kirkkosillan lähellä? kummallekin riittäisi liikennettä eikä iki-ihana kansallismaisema pilaantuisi, onhan Turun päättäjillä jo tarpeeksi luurankoja kaapeissaan, otettaisiin tämä ja tämän silta-asian syyt pois sieltä!
Re: niinpä niin,
mutta Turun kunnallispoliitikoilla ja gryndereillä näyttää edelleenkin olevan tai he ainakin luulevat että heillä on oikeus yhä edelleen tehdä mitä vaan, kauhistuttaa ajatella jos kulttuuripääkaupunkivuoden kuuluisin päätös kaupungissa tulee olemaan tämä öykkärimäinen rahan ja tiettyjen tahojen taloudellinen palvonta... yök! mikään ei muutu?
Re: jep, mutta...
... onko Kirjastosiltaa ajavien päissä maalaisjärkeä? Tuntuu siltä ettei järkeä ollenkaan. On vain vähän aikaa Turun kaupunkikuvaa tuhoavien purkujen kuvaaman elokuvan nostattamasta kohusta, mikä ihmeen kytkykauppa sitoo kunnalliset päättäjät uuteen kohuasiaan joka on aivan tarpeeton? pilkkanaurut saavat lähes kaikki puolueet, jotka tähän nykyiseen esitykseen sillan paikasta ovat sitoutuneet, kyllä kyllä, lehmänkauppojen Turku pysyy kartalla, kyllä ne nimet ja asiat vielä tulevat esiin, ne asiat jotka ovat tämänkin siltahankkeen taustalla. Koska ne seuraavat kunnallisvaalit taas olivatkaan?
Uusi silta tarpeeton!
#112: Sydän karrella - Re: jep, mutta...
En ymmärrä miksi kevyelle liikenteelle pitäisi rakentaa ollenkaan siltaa. Pyöräilijänä ja jalankulkijana en kaipaa sitä lainkaan. Vanhat reitit riittävät vallan hyvin!
Silta tarpeeton
Hieno idea
Aurajoen siltahankkeet tulevaisuuteen
Kaikki liikenevät eurot Hirvensalon uuteen siltaan
Eikä kansallismaisemaakaan sovi pilata epäkäytännöllisellä sillalla Kauppiaskadun kohdalla.
Mielestäni koko alue Auran sillalta Tuomiokirkkosillalle pitäisi suojella lisärakentamiselta vahvoin kaavamääräyksin. Ainutlaatuista kansallismaisemaa ei saa tärvellä!
Pekka Pitkänen teki jokin aika sitten TS:ssa mielipidesivulla mielestäni harkitsemisen arvoisen ehdotuksen: eli levennettäisiin Auran siltaa molemmilta puolilta kevyen liikenteen väylillä.
Jukka Mäkelä, Turku
Re: Uusikaan paikka ei hyvä
#1: Pujelomies - Uusikaan paikka ei hyvä
Olen samaa mieltä .Meillä on rahapula ja esim. vanhusten hoitoon olisi paljon tärkeämpää satsata.
Järkeä rahankäyttöön!!
| This discussion has been closed. |