Vaadimme kansanäänestystä ydinvoimasta ja uraanikaivoshankkeista
Ota yhteyttä adressin tekijään
Re: Erittäin ajankohtainen asia...
#11: Ei lisää ydinvoimaa - Erittäin ajankohtainen asia...
Kyseessä oli metallisulatto, ja normaali teollisuusonnettomuus. Valitettava kyllä kerran tuli kuolonuhri ja loukkaantuneita, mutta ei liity mitenkään ydinvoimaan
Virheitä kuvauksessa
Leukemia tutkimus Saksassa ei ole tieteellisesti pätevä sillä otanta on aivan liian pieni. Lisäksi missään muussa maassa tuota kohoamaa ei ole havaittu. Olen tietoinen ainakin Suomessa, Ruotsissa, Iso-Britaaniassa ja Ranskassa tehdyistä selvityksistä missä ei mitään viitteitä lisääntyneistä Leukemia tapauksista löytynyt.
Talvivaaran uraanin talteenotto pienetäis ympäristö vaikutuksia kun nyt liekeneva uraani otettaisiin talteen sen sijaan että se päästetään kuonakasoihin. Mielestäni sivuvirroista tulisi uraani ottaa talteen aina kuin se on taloudellisesti järkevää. Siten erillisiä uraanikaivoksia tarvittaisi vähemmän, ja niiden mahdolliset ympäristö ongelmat jäisivät syntymättä.
Suomi ja Posiva ei ole ainoa loppusijoitusta suunnitteleva. Ruotsissa jätettiin rakennuslupa hakemus viime maaliskuussa ja toiminta alkaisi 2022. Ranskassa ollaan myös hyvin pitkällä loppusijoituksen suunnittelussa ja 2025 pitäisi aloittaa toiminta. Missään maassa ei oikeasti suunnitella ydinpolttoaineen viemistä loppusijoitettavaksi muihin maihin. Tämä on myös kiellettyä EU-lainsäädännön toimesta.
Itävalta äänesti ensimmäisenä
Pitkälle teollistunut alppimaa on pärjännyt hyvin ilman ydinjätteen tuotantoa, uusiutuvan energian teollisuus kukoistaa ja nollaenergiatalot ovat tätä päivää.
http://www.worldcrunch.com/austrias-1970s-era-ghost-plant-never-opened-now-global-symbol-nuclear-resistance/3367
Naisista n.80 % vastustaa uraanivoimaa
Suomessa on herätyksen aika,,,aika jossa palautetaan kansalle valta.
Parempaa emme olis voineet toivoa !
On hyvin vaarallista aliarvioita sekä halveksia kansaa,, mitätöitä sen mielipiteet
Ikäviä esimerkkejä olemme saaneet nähdä myös viimme päivinä,,,eikä tuo kansan sorto aikaisemmiltakaan ajoilta ole vierasta myöskään Suomalaisille .
pieni vähemmistö yrittää vääntää väkisin ihmisille sekä kaikelle elämälle
tuhoisaa uraanivoimaa;
Tämä alamaailman bisnes on tullut tiensä päähän , kiitos viisaille naisillimme !
Re: Virheitä kuvauksessa
#29: Faktat kohdalleen - Virheitä kuvauksessa
Hienoa, että jaksoit käydä näitä läpi. Itse en enää jaksanut.
Omituista, että nuo samat huuhaat tulevat aina vaan ja jatkuvasti esiin näissä "Minä en mistään mitään ymmärrä, mutta vastustan ydinvoimaa pamfleteissa."
Koko adressin perustelun voi kuitata että se on niin pielessä ettei se ole edes väärin. Pelkkään väärässä oloon tarvittaisiin paljon enemmän.
Re: Naisista n.80 % vastustaa uraanivoimaa
#32: - Naisista n.80 % vastustaa uraanivoimaa
No toriumvoimaa sitten eivät vastusta?
ihmisillRe:
Eikö Japanin ydinonnettomuus nyt ole jo opettanut, että ydinvoima on vaarallista?
http://henrilentonen.puheenvuoro.uusisuomi.fi/82765-fukushima-paivitys-119
Re:
Itsekunnioitukseni estää minua allekirjoittamasta tällaista soopaa.
Re: ihmisillRe:
Ei ole. Sen vaikutukset ympäristöön kalpenevat vaihtoehtoisten energiantuotantotapojen rinnalla.
Uuden sukupolven reaktorit, tulevista LFTR reaktoreista puhumattakaan, ovat kertaluokkia luotettavampia kuin PWR 1 reaktorit Fukushima I:ssä.
Mikäli Fukushima jotain opettaa, se opetta, että vanhentuneet reaktorit tulee nopeasti korvata uusilla. Muut opetukset ovat virhetulkintoja.
Re: En allekirjoita
Menkää muualle ne, jotka eivät allekirjoita tätä!! Olette ydinvoimalobbareita, joille maksetaan palkkaa häiriköinnistä!
Re: Re: ihmisillRe:
"Vanhentuneet reaktorit tulee nopeasti korvata uusilla". Maailma on täynnä täysin vanhentuneita reaktoreita. Ne vain vuotavat vuodesta toiseen. Niitä ei uusita, sillä ydinvoiman rakentaminen on jo kannattamatonta. Saksa teki hyvän, suorastaan loistavan ratkaisun. Toivottavasti pitää siitä kiinni.
Alamaailma puollustaa uraanivoimaa
Tietoa ON vaikka muille jakaa,,,syöpiä ,säteilyä, kuolemia,,,ydinvoima Sylkee
ilmaaan kolmenlaisia myrkkyjä kylvää,,,totuus on vierasta heille aina,,kun lahjonta
bisnes päälle painaa .siksi aina uraanivoima hylkää .,valheita he vain aina kylvää
Totuutta on vaikea peittää;;;vaikka kuinka valheita yrittää heittää.
Aika on ajanut ydinvoiman ohi
Citigroup uutisoi jo vuonna 2009, että ydinvoiman rakentaminen on kaupallisesti kannattamatonta. Pelotteena tässä näyttäisi toimivan Olkiluoto-3:n rakennustöiden ongelmat. Viivästys oli tuolloin jo massiivinen, samoin budjetin ylitys. Vuonna 2010 Areva menetti useita isoja reaktorikauppoja, USA:ssa ei edes mittavat valtiontuet riittäneet tekemään investointia kannattavaksi. https://www.citigroupgeo.com/pdf/SEU27102.pdf
Suomessa ydinvoiman kannattavuus perustuu pitkälti Mankala-periaatteen tuomaan veronkiertoetuun. Mankala-periaatteen laillisuutta on aiemmin testattu pariin otteeseen KHO:ssa, nyt EU-komissio tutkii sitä kilpailudirektiivin rikkomuksena. Pitäisiköhän Mankala-periaatteen kumoaminen liittää tähän adressiin?
Re: Re: Erittäin ajankohtainen asia...
#28: - Re: Erittäin ajankohtainen asia...
Odotamme siis, että MOX-polttoaineen sammumisen testaaminen onnistuu Arevalta Ranskassa. Sitä ne kuitenkin siellä tekivät, Ylen uutisten mukaan "testausta". Jos tämä ei sattunutkaan olemaan MOX testi, sitä siellä jokatapauksessa nyt testataan.. aseplutoniumia.
Ydinvoimaloiden aiheuttamasta lasten leukemiariskistä
Vaan miten tähän reagoitiin? Viranomaiset pyrkivät kiistämään tuloksen, ilmeisesti koska se saattaisi johtaa korvausvaatimuksiin? Suomessa STUK pyrki tekemään vastaavan tutkimuksen ja osoittamaan sillä että mitään riskiä ei ole. Tohtori Körblein syötti STUK:n "aineiston" omaan malliinsa, lopputuloksena oli "nollatutkimus": alle 200 hengen ryhmästä tutkittaessa virhemarginaali on moninkertainen tulokseen nähden. STUK turvaa siis säteilyä kansan haitallisilta vaikutuksilta eikä päinvastoin.
Körbleinin tutkimuksesta tarkemmin hänen omilla kotisivuillaan http://www.alfred-koerblein.de/cancer/english/index.htm
http://www.alfred-koerblein.de/cancer/english/index.htm
YDINLOBBARIT HERÄTYS!!!
Re: Ydinvoimaloiden aiheuttamasta lasten leukemiariskistä
#43: Alfa - Ydinvoimaloiden aiheuttamasta lasten leukemiariskistä
Jäit ottamatta huomioon sen, että kasvanut leukemiariski ei johtunut ydinvoimaloista. Kirjoitat niin sanottua muunneltua totuutta.
Re: Re: En allekirjoita
#38: joriitti.. - Re: En allekirjoita
Hohhoijjaa, etkö kestä eriäviä mielipiteitä?
Re: Re: Re: Erittäin ajankohtainen asia...
#42: sacre bleu - Re: Re: Erittäin ajankohtainen asia...
Hoh. Siellä sulatettiin matala-aktiivista metalliromua. Siitä onkuule asekelponen plutonium kaukana.
Re: Aika on ajanut ydinvoiman ohi
#41: Alfa - Aika on ajanut ydinvoiman ohi
Ranska tuottaa 80 % sähköstään ydinvoimalla. Tämän seurauksena Ranskan hiilidioksidipäästö ovat kehittyneet muuta länsimaailmaa edullisempaan suuntaan. Ydinvoima voi olla ja sen tulee olla merkittävä osa tulevaisuuden energiaratkaisua. Ei ole mitään syytä, minkä vuoksi tekniikkaa kehittämällä Ranskan temppua ei voitaisi toistaa globaalisti.
| This discussion has been closed. |
allekirjoitin...