Sikatiloilla kuvanneet vapaiksi kaikista syytteistä!
Ota yhteyttä adressin tekijään
Miun ajatukseni
* Tällainen toiminta pitäisi nimenomaan palkita valtion taholta tai jonkin toisen tahon suunnasta, jossa tuodaan tietoa sikatiloilta ihmisten tietoon. Tietoisuus ja näkyvyys ovat avain parempaan yhteiskuntaan ja usein varmaan asiat, joita vaaditaan lain muokkaamiseksi parempaan suuntaan!
Palkitaan ja tuomitaan
Onko niin, että aktivismi on sallittua silloin kun se kohdistuu johonkin muuhun kuin meihin. Koska meidän länsimainen demokraattinen yhteiskuntamme on täydellinen, eivät kansalaiset täällä saa puuttua epäkohtiin?
Oikeus vai kohtuus
Sikafarmareiden korvausvaatimukset eivät ole tästä maailmasta. Jos sianlihan kulutus tilapäisesti laski videoiden vuoksi pitäisi tuottajien ostaa itselleen taskupeili ja käyttää sitä. Sikayrittäjät voisivat, jos pystyisivät, tehdä vastinevideon, jossa osoittaisivat asioiden tulleen korjatuksi. Vaan ehkäpä mitään ei olekaan korjattu kun sikafarmarit vaativat lainsäädännön muuttamista heille suotuisammaksi.
Sikafarmari Anttila, silloinen maa- ja metsätalousministeri lupasi muutoksia lainsäädäntöön. Niitä ei tietenkään tullut. Ehkä nyt tulee, sikojen tappioksi ja busineksen eduksi.
Vapauttava päätös kuvaamisesta.
Re: Oikeus vai kohtuus
Onhan ainakin sikaloiden valvontaa tehostettu viime- ja tämänvuoden aikana huomattavasti. Omassa sikalassani on tehty vuoden aikana kaksi yllätystarkastusta Eviran toimesta. Tarkastuksessa käydään läpi kymmeniä eri asioita sikalassa ja kirjanpidossa.
Yhteensä tarkastuksia on kahden vuoden aikana ollut normaalien neljä kertaa vuodessa tehtävien lisäksi kuusi muuta. Hyväksyn kyllä nämä yllätystarkastukset, mutta en yöllisiä elokuvajuhlia.
Ihminen on ihan hukassa!
Nämä kyseiset kuvat tuovat esiin kuinka mätä suomen maatalous oikeasti on. Onko oikein tehdä bisnestä toisen kustannuksella ja elämällä, eikö kaikkien elämä ole tasa-arvoinen? kuka saa päättää sen kuinka paljon joku kärsii? misssä moraali ja ihmisten sydän?
Re:
Kukahan/ketkä ovat luonneet hyvinvointivaltion? Millä toiminnoilla? Varmaankin suojelemalla toisen omaisuuksia ja niihin puuttumisilla. Niin näinhän se menee! Karjun Orgasmi voi kestää 20 minuuttia! Voi raukkaa. Emakot sen kun vaihtuu, joku raja tuohonkin pitäs varmaan saada!
Re:
Jätetään vaan nämä aktivistit tuomitsematta. Mutta miksi rajata toiminta sitten vaan heille? Jokainen joka haluaa tuoda omaa asiaansa tai täydellistä egoaan julkisuuteen niin ei kun vaan vapaaseen toimintaan.
Mikrokameranhan pystyy kiinnittämään huomaamatta vaatteisiin. Kuvauskohteita löytyy kodeista, kouluista, työpaikoilta, sairaalat, vanhainkodit, vankilat jne...Näistä jokaisesta varmaan löytyy hakemalla epäkohtia. Ei muuta kun kuvat nettiin ja Ylen a-studioon.
Kuviin liitetään vastuuhenkilön nimi ja osoite. Esim. asunnon omistaja, koulun johtaja, osaston ylilääkäri jne.. Tällätavoin saamme ihanan maailman.
Kansalaistottelemattomuus jääkin usein ainoaksi vaihtoehdoksi
Tapaushan on vastaava, kuin sekotaloyhtiön kyylä saisi tehdä kotietsintöjä ja ruumiilisiatarkastuksia kunniaalliselle lapsiperheen mukuloille, lastensuojeluun soiton uhalla. Epäilyksen lähteenä vaikkapa tilastollinen perheväkivalta ja vaikkapa 2kk vollottava vauva summattuna.
Videota ja bloggaamista.
Vaikka sen ei ehkä pitäisi, niin yleinen asenneilmapiiri vaikuttaa varmasti käsitykseen "oikeasta". Tällä hetkellä nää käsitykset eivät taida olla aktivistien puolella.
Akuliina Saarikosken blogipostaus: http://akuliinasaarikoski.puheenvuoro.uusisuomi.fi/86893-karsimys-kuuluu-elaintuotantoon
Tukivideo: http://vimeo.com/31171547
ei syytteitä heille!!
keräys
Ehkä jo nyt olisi hyvä olla keräys eli rahan määrällä osoittaisimme yhteisen voimamme. Kun korvausvaatimukset kaatuvat, varat voidaan käyttää syytettyjen valitsemaan kohteeseen.
| This discussion has been closed. |