VAADIMME MUUTOSTA SUSIPOLITIIKKAAN: KANSALAISALOITE
Ota yhteyttä adressin tekijään
LUE MIELENKIINTOINEN ARTIKKELI:
”Pohjalainen totesi, että poistaminen ei ole poliisin oikeus, vaan se on velvollisuus, mikäli yksittäinen suurpeto aiheuttaa vaaraa ihmisille, eläimille tai liikenteelle.” .. ”Jos pihapiiristä löytyy aamulla suden jäljet, niistä pitää ilmoittaa poliisille. Jos susi päiväsaikaan ei väisty ja aiheuttaa suoraa uhkaa ihmiselle tai eläimille, poliisi voi Pohjalaisen mukaan toimia heti - päätös voi olla yhden puhelinsoiton päässä.” ... ”Oikeuskanslerin päätöksen mukaan poistopäätökseen ei tarvita suden hyökkäystä tai aikaisempaa tehtyä vahinkoa”
LUE TÄSTÄ LINKISTÄ LEHTILEIKE:
http://www.voittajakennel.com/savonsusilaumatpoliisinseurannassa.pdf
Ellei tuo tehoaisi, ottaisin tilanteen omiin käsineisiin.
Ampuisin nukutusnuolen otuksen lapaan, nostaisin peräkärryyn ja ajaisin kauas...
Ihme meuhkaamista
Ihmeellistä susivihan lietsontaa. Olen itärajan tuntumasta kotoisin, maanviljelijäperheestä, isäni metsästää. Ikinä ei ole meillä kotona susista mitään meuhkattu. Ainoat ongelmat mitä villieläimistä karjalle meidän tilalla on aiheutunut olivat villiintyneet koirat jotka repivät ulkona olleet vasikat. Ja nämä koirat nähtiin, eivät olleet susia.
Kun ihmisillä nyt on näin voimakkaat tunteet asiasta, niin toki on hyvä että keskustellaan, mutta keskusteluja lukemalla täällä mennään hyvin pitkälti tunnepohjalta, lietsotaan pelkoa ja vihaa, mikä ei palvele ketään.
Re: Ihme meuhkaamista
#1807: Leppä - Ihme meuhkaamista
Asiallisuutta ja fobiavapaata suhtautumista minäkin olen yrittänyt peräänkuuluttaa. Että jätettäis kaikki pelot ja vihat keskustelun ulkopuolelle. Molemmin puolin.
Re: Re: Ihme meuhkaamista
#1808: Eränkävijä - Re: Ihme meuhkaamista
Oisko kuitenkin parempi jos pysyisitte vain siellä omalla Salakaadot seis sivuillanne, niin ei tarvitsisi pahoittaa mieltään eriävien mielipiteitten vuoksi.
Re: Ihme meuhkaamista
#1807: Leppä - Ihme meuhkaamista
Niinpä juuri, pihoissa pyörivät "sudet" eivät olekaan puhtaita harmaasusia, vaan Venäjältä tulleita koirasusia, joissa on molempia piirteitä: tappamisen halu ja ihmispelon puuttuminen. Nuo kaksi edellämainittua seikkaa on tappavan vaarallinen yhtälö nykyään ihmisille ja lemmikkieläimille/talouseläimille.
Käsitykseni ja tietoni ihmissusien synnystä alkaa kehittyä, kun kuulee ihmisiä, jotka niin rakastavat tuota herttaista suden rietukkaa (Lue: koirasutta).
Re: Re: Ihme meuhkaamista
#1810: ei se mitään, vaikka väärässä oletkin - Re: Ihme meuhkaamista
samaa mieltä.olen siperian käyneenä sitä mieltä,että ne "jolkottelijat" ammuttaisi pois.toivoisin myös asiallisuutta teksteihin.ja ei muuta ko nappi ottaaan joka suselle!
Re: JOS HIRVI SAISI VALITA:
#1758: NYT RIITTÄÄ - projekti - JOS HIRVI SAISI VALITA:
Mites sitten metsästäjien koirat, kun ne hyökkäilevät laitumilla olevien kotieläinten, varsinkin lampaiden kimppuun, eivätkö ne aiheuta (tulonmenetysten lisäksi) kärsimystä??? Entäs ne sadat tai tuhannet eläimet, joita metsästäjät ampuessaan vain haavoittavat, eikö siinä ole mitään kärsimystä? Susi syö elääkseen, metsästäjä metsästää huvikseen, siinä se ero!
Miksi nimimerkki Nyt riittää-projekti koko ajan jankuttaa että asiattomat kommentit siivotaan, mutta silti täällä on näkyvillä ihan selkeitä laittomia sudentappo-ohjeita??? Eivätkö ne ole erittäin tuomittavia ja asiattomia kommentteja??? Jokainen vähänkään asiallinen ja lainkuuliainen metsästäjä vaatisi moiset kommentit heti poistettaviksi.
Tämä adressi olisi voinut saada laajempaa julkisuutta ja enemmän allekirjoituksia jos se olisi asiallinen ja totuuteen perustuva. Sen sijaan täällä harrastetaan erittäin läpinäkyvää susivihapropagandaa jolla yritetään kaikin keinoin saada ihmiset kuvittelemaan että susi on maailman kamalin peto.
Älkää allekirjoittako!
SUDEN VAARALLISUUDESTA IHMISELLE:
http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/susilauma-terrorisoi-karjalassa/art-1288445962039.html?ref=rss
Re: Re: Re: Ihme meuhkaamista
#1809: - Re: Re: Ihme meuhkaamista
En pahoita millään tavalla mieltäni pelon ja vihan sävyttämistä impulssikommenteista. Lähinnä ajattelen teidän uskottavuuttanne ja vakavasti otettavuuttanne. Enkä muuten ole missään salakaadot seis sivustolla ja täälläkin vain sen takia, että susiasiasta syntyisi asiallinen oikeutettu keskustelu solvaamisen sijaan. Toivon teidän rivijäsenten ottavan mallia johtajistanne ja kestävän asiallisen henkilöön kohdistuvasta solvauksesta vapaan kritiikin pillastumatta. Ystävällisin terveisin alkutuottaja
Re: Älkää allekirjoittako!
#1816: Cannabis_Sativa - Älkää allekirjoittako!
jos häyhä ei olisi lunta syönyt,taitaisit olla politrukin jälkeläine.HÄPEÄ NOITA KOMMENNTEJASI!
Salolainen, Karpelainen, Pulliainen, Tilasto
Kyllä on jo röyhkeys venäjän viranomaisia kohtaan huipussaan kansanedustajatasolla Suomessa, kun Venäläisiä TOTUUDENPUHUJIA täällä meidän omat totuuden VÄÄRISTELIJÄMME kutsuvat EPÄLUOTETTAVIKSI, siis MITÄ!
BLOGI SUDEN VAARALLISUUDESTA:
http://markolind.puheenvuoro.uusisuomi.fi/96198-susi-on-vaarallinen-ihmiselle-uhreiksi-joutuvia-maailmanlaajuisesti-l%C3%A4hes-p%C3%A4ivitt%C3%A4in#comment-1355124
Samoin asukkaiden puolesta,kun lapset saavat pelätä susia koti pihalla,koska sudet ovat siirtyneet jo asutuskeskuksiin.
HYI
| This discussion has been closed. |