Tarvitsemme Vanhusasiavaltuutetun
Ota yhteyttä adressin tekijään
Tämä viestiketju on automaattisesti luotu adressista Tarvitsemme Vanhusasiavaltuutetun.
Vieras |
#2617.10.2013 07:23Yksi asia on varmaa... jos hengissä säilymme niin me jokainen vanhenemme! |
Vieras |
#2718.10.2013 11:45Vanhojen puolesta! |
Vieras |
#2819.10.2013 08:10ehdottoman tarpeellinen aloite! Toivottavasti allekirjoituksia kertyy paljon lisää. |
Vieras |
#2919.10.2013 12:13Koittakaa päättäjät muistaa, että teillä on itsellänne edessä sama tulevaisuus eli ette nuorennu tekään.Suosittelen kokeilemaan vaippaa jossa on 2-3litraa nestettä ja kulkea sen kanssa ulkona jos joku suostuu teidät sinne viemään! |
Vieras |
#30 Re:19.10.2013 12:14 |
Vieras |
#3122.10.2013 16:38Vanhukset on oikeesti avuttomia ja yksinäisiä. He tarvitsevat apua selviämiseen ja neuvoja kaikenlaisia tukia ja neuvoja saadakseen. Se on oikesti totta. Vanhemmiten tulee araksi , ujoksi , eristäytyneeksi,ei pysy ajan tasalla . Elämä on arvokas myös vanhuksille. Kiitos ja älkää unohtako heitä. |
Vieras |
#32 ikäihmiset ovat yhtä arvokkaita ja tärkeitä kuin lapset ja vauvatkin23.10.2013 12:11henkilökohtaisesti arvostan ja kunnioitan vanhempia ihmisiä suuresti ja sen vuoksi on todella vaikea käsittää sitä miksi ihmiset joutuvat kärsimään vanhetessaan asioista jotka niin pienellä vaivalla tai muutoksella voisi olla täysin toisin. oli kamalaa lukea useita vuosia sitten lehdestä miten vanhuksia sidotaan sänkyyn kiinni, ei pestä tarpeeksi eikä auteta wc-asioiden hoidossa vaan laitetaan vaipat mitä ei vaihdeta ja niin surullisen pitkä lista lisää kamalia asioita jotka eivät anna vanhuksen elää elämäänsä arvokkaasti loppuun. niistä uutisista ollaan paljon parannettu ja menty parempaan suuntaan mm.enemmän koti hoitoa ja muuta mikä mahdollistaa onnellisen vanhuuden omassa kodissa tai hoito kodissa. mm.näihin ikäviin asioihin olisi pystytty vaikuttamaan jo kauan sitten esim juuri vanhusasiavaltuutetulla. onneksi suunta on oikea ja paljon on parantunut menneestä ja vanhukset saavat moneen asiaan tukea ja apua, mutta nyt adressiin tuulta purjeisiin ja valtuutettua kehiin vaan.sori venahti kommentti vähän pitkäksi kun tunteet otti vähän vallan näppäimistöllä :) kiitos |
Vieras |
#3323.10.2013 12:38 D d. D d. E. D d. Dd d. Dd d. H. D d. D d. D. Dd. Dod. Dd tt. Odm asdti |
Vieras |
#3423.10.2013 13:05Vanhuksille ei ole riittävästi hoitajia.Äitini asuu pienryhmäkodissa sinne ei pääse sisään vieraat muulloin kun hoitaja on paikalla 11 ja 4 aikaan. Ei ole järjestetty ulkoilua,silloin kun hoitaja vie roskat niin vanhukset voi mennä mukaan. Ei ole minkäänlaista askartelua tai muuta ajanvietettä.Ei ole oikein ihmisarvoista elämää.Ovat kun koirat kopeissaan ruoka kyllä tuodaan.Ei ole hoitajien vika heitä on liian vähän.Toivottavasti kuolen jaloilleni ja vielä kun muisti jotenkin pelaa. |
Vieras |
#3514.03.2014 12:26Mieti tulevaisuuttasi! |
Vieras |
#3627.02.2015 17:44Vanhusasiavaltuutettu toivottavasti saadaan pian! On hyvin tarpeellinen! |
anneli |
#37 Re:09.09.2018 08:45Tähän on tultu nyt, kun Suomen nnykyiset päättäjät ja poliitikot ovat varsin nuoria, joilla ei ole enää edes aavistusta nyky-Suomen vanhuksien käymistä eloonjäämiskamppailuista. Tälle nykyiselle sukupolvelle Suomeamme sodissamme puolustaneet ja sodan jälkeen rakentaneet, nykyiset ikäihmiset, ovat vain taakka, joka on joutaa häivyttää jonnekin, näkymättömiin, kuulumattomiin. Mitä pikemmin heidät saadaan näännytettyä kuolleiksi, sitä enemmän jää rahaa nykynuorten - ja vähän iäkkäämpienkin nuorten omiin juttuihin ja nykyisten ja tulevien työtätekemättömien maahanmuuttajien elättämiseen. Tähän on tultu!
|
|
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
45452 Luotu: 02.06.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10620 Luotu: 09.06.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
1728 Luotu: 12.06.2025
Älkää sahatko pois sitä kulttuurin oksaa, jolla me kaikki istumme ruotsinkielisessä Suomessa!
1460 Luotu: 16.06.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
826 Luotu: 14.06.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
725 Luotu: 12.06.2025
Porvoon kaupungin johdolta vaaditaan välitöntä muutosta Porvoon rakennusvalvonnan johtoon ja epäasialliseen toimintaan.
715 Luotu: 06.06.2025
Pysäytetään Inkoon terästehtaan suunnitelmat ympäristön pelastamiseksi! Stoppa stålverksplanerna i Ingå för att rädda miljön!
281 Luotu: 26.06.2025
Stop Kaskenlinnan ja Mäntymäen sairaaloiden henkilökunnan parkkimaksuille
241 Luotu: 18.06.2025
Ruotintien kunto ja kunnossapito paremmaksi
207 Luotu: 18.06.2025
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
198 Luotu: 13.06.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20856 Luotu: 20.03.2025
Työkyvyttömäksi todetut henkilöt irti TE-toimiston asiakkuudesta
160 Luotu: 30.06.2025
URHEILUKESKUKSEN JA RYKMENTINPUISTON METSÄT UHAN ALLA
966 Luotu: 08.03.2024
Pätevöitymiskoulutus yksityisen varhaiskasvatuksen työntekijöille
147 Luotu: 16.06.2025
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
177 Luotu: 30.05.2025
Vetoomus Koukkuniemen kirjaston säilyttämisen puolesta
136 Luotu: 30.06.2025
Huumeneulojen vaihtopistettä ei tule sijoittaa Kivenlahteen
820 Luotu: 02.06.2025
Kaivokselan vesitornin tulevaisuus ratkaistava kaavoituksessa
119 Luotu: 23.06.2025
Kankaanpään terveyskeskuksen hyvän asiakaspalvelun puolesta
118 Luotu: 18.06.2025