VR:n hintoja laskettava tuntuvasti
Ota yhteyttä adressin tekijään
Tämä viestiketju on automaattisesti luotu adressista VR:n hintoja laskettava tuntuvasti.
Pitkänmatkalainen |
#1 Hassu homma ja hinnat alas03.03.2014 17:21On se hassua ku omalla autolla pääsee halavemmalla jopa yksin matkustaessa Tampereelta Rovaniemelle kuin VR:llä. Sitten vielä toitotetaan, että pitäisi käyttää enemmän julkisia :) |
pohdiskelija |
#2 Vaikutus linja-autoyrittäjiin..?04.03.2014 14:59Sinällään hyvä idea, erityisesti tuo "VR:n tulee panostaa tavallisten ihmisten matkustamiseen luksuspalveluiden kehittämisen sijaan". Toisaalta tässä ei ole pohdittu yhtään sitä, minkälainen vaikutus VR:n hintojen putoamisella olisi paikallisille linja-autoyrittäjille niillä seuduilla, joilla he kilpailevat VR:n kanssa. Ainakin nopea pudotus hinnoissa voisi olla kenties jopa kohtalokas joillekuille... vaikka enpähän minä niin tarkasti linja-autoyritysten kannattavuudesta tiedä. Mutta jotenkin hidas hintojen pudotus, johon linja-autoyrittäjät ehtisivät sopeutua (esim. alaa vaihtamalla), tuntuisi inhimillisemmältä kuin nopeat muutokset. |
Jaakko |
#315.03.2014 11:30Lukekaa adressi sivulla 3. Bilal Philips. |
pdi |
#428.03.2014 00:22Valtion omistamana yrityksen pitäisi tehdä nolla tulosta. Tai vaihtoehtoisesti käyttää pientä tulosta rataverkon ja kaluston kunnostamiseen. |
tarkennusta... |
#5 Re:31.03.2014 15:53Rataverkon kunnostamisessa ei ole VR:llä tekemistä. Liikennevirasto päättää annettavista määrärahoista kyseiseen toimintaan, ja suurin osa raideliikenteen hidasteluista johtuu nimenomaan rappeutuvasta rataverkostamme.
Niin.. ja VR on yritys eikä suinkaan valtion kustantama palvelu, jolla yritetään ajaa kumipyöräliikennettä alas. Se on yritys joka harjoittaa liiketoimintaa raideverkon eri osa-alueilla ja yritystoiminnan tavoitteita ovat muun muassa tulojen saavuttaminen. Entäs esimerkiksi Altia? Jännä ettei ketään kiinnosta toisen valtion omistaman yrityksen liikevoitot.
|
Vieras |
#607.09.2014 19:17Matkustan paljon junalla ja aina hinnat ovat tuntuneet kalliilta. Nyt sain VR:stä tarpeekseni, kun olin ostamassa lippua Kokkola-Seinäjoki välille viikon päähän. Edestakaiselle matkalle olisi tullut hintaa liki 100€! Miten tämä on mahdollista? Nyt joukolla barrikaadeille, jotta saadaan tähän jotain tolkkua. Huolestuttavaa että tällä menolla yksityisautoilu vain lisääntyy, vaikka suunnan pitäisi olla toinen. |
|
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
45621 Luotu: 02.06.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10627 Luotu: 09.06.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
1756 Luotu: 12.06.2025
Älkää sahatko pois sitä kulttuurin oksaa, jolla me kaikki istumme ruotsinkielisessä Suomessa!
1465 Luotu: 16.06.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
827 Luotu: 14.06.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
731 Luotu: 12.06.2025
Porvoon kaupungin johdolta vaaditaan välitöntä muutosta Porvoon rakennusvalvonnan johtoon ja epäasialliseen toimintaan.
716 Luotu: 06.06.2025
Vetoomus Koukkuniemen kirjaston säilyttämisen puolesta
332 Luotu: 30.06.2025
Pysäytetään Inkoon terästehtaan suunnitelmat ympäristön pelastamiseksi! Stoppa stålverksplanerna i Ingå för att rädda miljön!
283 Luotu: 26.06.2025
Stop Kaskenlinnan ja Mäntymäen sairaaloiden henkilökunnan parkkimaksuille
248 Luotu: 18.06.2025
Vaadimme keskussairaalan palveluiden säilyvän Savonlinnassa lain sallimissa rajoissa
2277 Luotu: 22.03.2025
Ruotintien kunto ja kunnossapito paremmaksi
220 Luotu: 18.06.2025
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
208 Luotu: 13.06.2025
Jatkoaikaa Klemetskogin koulukiinteistölle!
186 Luotu: 03.07.2025
Työkyvyttömäksi todetut henkilöt irti TE-toimiston asiakkuudesta
177 Luotu: 30.06.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20885 Luotu: 20.03.2025
Ei aurinkovoimalaa Pennala–Virenojan kylämaisemaan – vaadimme hankkeen keskeyttämistä
157 Luotu: 01.07.2025
Pätevöitymiskoulutus yksityisen varhaiskasvatuksen työntekijöille
148 Luotu: 16.06.2025
Kaivokselan vesitornin tulevaisuus ratkaistava kaavoituksessa
121 Luotu: 23.06.2025
Kankaanpään terveyskeskuksen hyvän asiakaspalvelun puolesta
120 Luotu: 18.06.2025