Adressit.com

EI Tom of Finland -postimerkkiä Suomeen!

Ota yhteyttä adressin tekijään

meikä#576 Apr 23, 2014, 07:08

Loistavia, ihania postimerkkejä

Näillä tulee varmaan olemaan keräilyarvoa tulevaisuudessa. Hyvä Itella!
Taidetta parhaimmillaan.
Pave#577 Apr 23, 2014, 07:16
Monet aiheet Tom of Finlandissa ovat aivan sairaita. Jotkut kuvat käsittelevät esim. joukkoraiskausta, jossa yksi mies kuristaa toista miestä sillä aikaa, kun toinen käyttää tätä seksuaalisesti hyväkseen. Ei tälläistä törkyä postimerkkiin! Tämä on totta, eikä mikään vale!
Tomppa#578 Apr 23, 2014, 07:39

Obiurganti hominis

No herran tähden, onpa moralisoivaa porukkaa. Kuka teitä pakottaa ostamaan näitä postimerkkejä, häh? Alastomia naisia erilaisissa taideteoksissa on nähty vaikka kuinka paljon postimerkeissä, mutta nyt päätitte sitten suuttua. Tulkaa alas sieltä sen korkean hevosen selästä. Se kaataa teidät pian.
Vieras#579 Apr 23, 2014, 07:39
Muutaman % vähemmistö terrorisoi enemmistöä muka tasa-arvon nimissä,ja median avustuksella
Tomppa#580 Apr 23, 2014, 07:40

Re:

#577: Pave -

Voi kuule Pave, etkö ole huomannut että juuri ne kuvat eivät löydy kyseisistä postimerkeistä.

Vieras#581 Apr 23, 2014, 07:42

Re: Obiurganti hominis

#578: Tomppa - Obiurganti hominis

Tuleeko Itellaan eri tiski homoille ja terveille, vai miten normaali ihmisiä suojellaan tältä homopropagandalta?

suomentomppa#582 Apr 23, 2014, 07:44

jepjep

ei uskois et vieläkin löytyy näin paljon omaa seksuaalisuuttaan pelkääviä piilohomoja että tämmöinenkin adressi pitää kerätä...käyn kyl hakee paripakettia ja eka kortti lähtee putinille ja loput teidän pelkääjien lapsille et saadaan vähän väriä heidänkin seksuaalisuuteen...
Tomppa#583 Apr 23, 2014, 07:45

Re:

#579: -

Ai muutama prosentti? Mistä tiedät että sun oma mielipide on muka enemmistössä? Vastaus on; et tiedä. Oletat asioita Suomen kansasta mitkä eivät välttämättä pidä paikkansa.

Mainittakoon asia millä ei sinänsä ole asian kanssa tekemistä, mutta sukupuolineutraalin avioliittolain puolesta on jo yli puolet suomalaisista ihan virallisten mielipidetutkimusten mukaan. Silti eräät kehtaavat väittää että sitä ajaa "muutama prosentti".

Tomppa#584 Apr 23, 2014, 07:46

Re: Re: Obiurganti hominis

#581: - Re: Obiurganti hominis

Mitä? Pelkäätkö että se tarttuu postimerkeistä? Tiedän että homofobia on paranoiaa, mutta tuo on jo lapsellista.

Vieras#585 Apr 23, 2014, 08:00
No, eipä ookkaan ihme, jos ei Itellan paketit tahdo tulla millään ehjänä perille, jos siellä postimerkkiin kuvatut kaverit on "postipoikina"...

Ville#586 Apr 23, 2014, 08:00

Kiitos Itella

Kiitos tästä! Erittäin tervetullutta vaihtelua postimerkkivalikoimaanne. Uskon, että menevät kuin kuumille kiville. Ostan itse ainakin useamman arkin, jotta eivät lopu kesken!

Kiitos!
J#587 Apr 23, 2014, 09:29

Re: jepjep

#582: suomentomppa - jepjep

Tänne vaan oikein paljon saa lähettää näitä, että voin sitten polttaa ne kirjekuoret. Että oikein "väriä lasten seksuaalisuuteen"... mä en edes usko että noin sairasta voi sanoa tosissaan.

J#588 Apr 23, 2014, 09:33

Re: jepjep

#582: suomentomppa - jepjep

"omaa seksuaalisuuttaan pelkääviä piilohomoja" ei hyvää päivää, nyt tuli ainakin vuoden naurut. Mistä sä edes revit tollasta.

Ei mitään homoja vastaan mutta väärä aihe postimerkkiin#589 Apr 23, 2014, 09:37

Enpä usko

En ole homofoobikko mutta en sulata näitä postimerkkejä.
Miksi tälläisiä täytyy tehdä? Jotta annetaan Suomesta kuva maailmalle että Go homot ja natsismi on oikein - näinkin?
Jos katsoo tekijän muita kuvia, joita ei merkkeihin tietenkään tule, on katsottava väkivaltaista ( raiskaamista, kuristamista jne).
Tottakai tekijäkin alkaa kiinnostaa maailmalla. Uskallan väittää etteivät merkit tule koskaan myyntiin.
Vieras#590 Apr 23, 2014, 09:45

Re: SETA:n homoagenda

1. Homoudesta puhuttava kovaa ja usein mediassa eli tehotoisto (perinteinen manipulaation keino.)
2. Konservatiivisten kirkkojen katsannot muutettava ja tuettava homomyönteistä teologiaa.
3. Kirkkojen moraalinen arvovalta murennettava.
4. On vedottava tieteeseen ja julkiseen mielipiteeseen vaikka ilman perusteita.
5. Homojen on tietoisesti otettava uhrin asema vaikka ovat haastajia.
6. On vedottava kaikessa syrjintään samoin kuin metodisesti maahanmuuttajat rasismiin.
7. Homot on kuvattava positiivisesti.
8. Vastustajat on leimattava : Asiallisilla perusteilla ei väliä.
9. Homouden arvostelijat on saatettava huonoon valoon.
10. Homofobia ( sairaalloinen pelkotila= fobia ) propagandatermin käyttö. Sillä saadaan vastustaja leimattua erittäin syrjivällä tavalla. Vastustaja ei enää vakavasti otettava.
11. Perinteiset instituutiot on vallattava sisältäpäin: koulu, kirkko, media.

Tämä on hyvä muistaa ja pitää näkyvissä vaikka joka sivulla...

Vieras#591 Apr 23, 2014, 10:04
Meidän ei pidä omilla toimillamme vahingoittaa
omia Suomen kansalaisiamme. Me elämme Jumalan luomassa maailmassa, jossa on omat elämisen ohjeet. Siihen kuuluu aito lähimmäisestä välittäminen ei toisen häpäiseminen edes postimerkein.
res.matr.#592 Apr 23, 2014, 11:14

Kolmannen Valtakunnan "rappiotaiteen näyttelyynkö" ?

Typerä sensurointyrityksenne kääntyy lopulta itseään vastaa ja tulee muuttumaan pian enää sketsien ja vitsien aiheeksi.Tom on maailmankuulu taiteilija ja ennakkotilauksia on jo tuhansia ympäri maailmaa.Mitenkä sensuurinne muuten läpäisee esim. teos jossa Väinämöinen on veneessä ja Aino-neito järveen mielummin hukuttautumassa, kuin että olisi halunnut tulla Väinämöisen raiskaamaksi? Nythän meillä on sitten ihan passeli merkki käytettäväksi Venäjän postilähetyksiä varten! Kyllä Vitali Milanovia tulee kismittämään moisten merkkien tulva maahansa ,jossa on voimassa "homopropagandan kieltolaki"-eipä vaan hänenkään sanktiovaltansa (senkään perusteella) Suomeen asti ulotu heh,heh.... HEH, HEH, HEH
Eipäs bluffata#593 Apr 23, 2014, 11:45

Re: Re: Re: Re: Yhyy yhyy

#575: J - Re: Re: Re: Yhyy yhyy

"Ja Kalevalan vertaaminen tähän... huhheijaa. Jotakin sinulta on nyt jäänyt ymmärtämättä. Kuten kaikilta jotka tähän vetävät tuon neidonryöstön."

Kerro toki tarkemmin, mitä on muka jäänyt ymmärtämättä. Se, ettet kommentissasi kertonut mitä, vihjaa siitä ettei mitään olekaan jäänyt ymmärtämättä ja yrität vain bluffata, ettei tässä adressissa muka olisikaan kyse homofobiasta.

Kalevala-merkissä kuvataan alaston erittäin nuori nainen, jota vanha pervo äijä juuri yrittää raiskata, minkä seurauksena nuori nainen tappaa itsensä. Toki kyse on vanhasta kulttuurista, eikä Postin kannanotosta että tuollainen olisi nykypäivänä hyväksyttävää käytöstä, mutta näinhän se on Tom of Finlandinkin tapauksessa. Ja ToF on maailmalla paljon tunnetumpi kuin Kalevala.

Lisäksi postimerkkeihin tulevat ToF-kuvat ovat paljon kesympiä kuin tuo neidonraiskauspostimerkki. Yksi ero toki on: toisessa on kyseessä HETEROraiskaus, toisessa hyvin maltillinen HOMOerotiikka. Ja juuri tuo homous on se ongelma, kuten tämänkin palstan useimmista kommenteista raamatunlauseineen ja iljetys/kauhistus -herjoineen näemme.

Miksi nimimerkki J:n on niin vaikea myöntää, että tämä adressi on nimenomaan ja ennenkaikkea HOMOvastainen?

Vieras#594 Apr 23, 2014, 11:48
ei tarvita hulluutta enempää täs maas
kikka#595 Apr 23, 2014, 11:49

ei tarvita

enempää hulluutta tässä maassa
J#596 Apr 23, 2014, 12:05

Re: Kolmannen Valtakunnan "rappiotaiteen näyttelyynkö" ?

#592: res.matr. - Kolmannen Valtakunnan "rappiotaiteen näyttelyynkö" ?

Sensuuri on joskus tarpeellista. Niin nytkin näköjään. Eiköhän se ole tämä homovouhotus mistä vitsiä enempi väännetään. Maailmankuulu taitelija? No aika liioittelevaa. Kuten jo aiemmin olen maininnut, jos tähän pitää tuota Kalevalaa vetää ja verrata niin sitten on kyllä joku jäänyt ymmärtämättä. Homopropagandan kieltolaki pitäisi olla jonkunlainen täälläkin, koska tämä on nyt jo riistäytymässä käsistä. Mutta sitä tässä ihmettelen, että mistä sinä sen "tulvan" tuonne Venäjälle meinasit saada aikaan? Itsekö yksin oikein ajattelit keritä lähettelemään tulvaksi asti? Voi sun juttujasi.

J#597 Apr 23, 2014, 12:11

Re: Re: Re: Re: Re: Yhyy yhyy

#593: Eipäs bluffata - Re: Re: Re: Re: Yhyy yhyy

Niin, se on jäänyt ymmärtämättä että Kalevalassa sentään on Suomen omaa muinaiskulttuuria. Homouden esittely tällä tavalla ei sitä vissiin ole. Tietääkseni ainakaan. Kalevalan vertaaminen johonkin homotaitelijaan... ei hyvää päivää. Ja siinä neidonryöstössä ei sentään ole koko kuvaa zoomattu johonkin paljaaseen takapuoleen.

Ja tuo perustelu että juuri nämä postimerkkeihin tulevat kuvat olisivat jotenkin erityisen kesyjä ja siksi ok... no niin, ehkä nyt ei ole uskallettukaan laittaa sitä ToF:n "taiteen" räväkintä puolta siihen, mutta että yleensäkin oikein kunnioitetaan tuollaista, jonka töissä miehet toisiaan seksiakteissa kuristelee sun muuta... voi korkeakulttuuri sentään. Toisille näissä postimerkeissä se homous on ongelma, toisille seksuaalisuus yleensä. Joillekin ehkä molemmat. Niin, nyt vaihtuikin sana homovastaiseksi. No sitähän tämä adressi tavallaan on, sitä ei kukaan ole kieltänytkään. Fobiasta ja vihasta puhuin. Vastaisuus ei ole sama asia kuin viha.

Tulihan se J:nkin todellinen motiivi sieltä: Homot takaisin kaappiin!#598 Apr 23, 2014, 12:12

Re: Re: Kolmannen Valtakunnan "rappiotaiteen näyttelyynkö" ?

#596: J - Re: Kolmannen Valtakunnan "rappiotaiteen näyttelyynkö" ?

"Homopropagandan kieltolaki pitäisi olla jonkunlainen täälläkin"

MOT.

Vieras#599 Apr 23, 2014, 12:15

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Yhyy yhyy

#597: J - Re: Re: Re: Re: Re: Yhyy yhyy

Homovastaisuusko on ok??? Ei enää 2010-luvun Suomessa, luojankiitos!

J#600 Apr 23, 2014, 12:16

Re: Re: Re: Kolmannen Valtakunnan "rappiotaiteen näyttelyynkö" ?

#598: Tulihan se J:nkin todellinen motiivi sieltä: Homot takaisin kaappiin! - Re: Re: Kolmannen Valtakunnan "rappiotaiteen näyttelyynkö" ?

Minä en vaadi kaikkia homoja takaisin kaappiin. Siitä ei ole kysymys. On eri asia olla nätisti olemassa kuin vetää itsestään kauheaa propagandaa ja mainosta koko ajan. Koittakaa nyt ymmärtää edes lukemanne.




Hintavertailu.com
Sähkö, suoratoisto, musiikki ja äänikirjat — ilman kirjautumista
Aloita vertailu →
🎮
Selainpelit
Pasianssi, shakki, hertta, tammi ja lisää
Pelaa ilmaiseksi →
Selainpelit.fi