Adressit.com

Juhannus palautettava oikealle paikalleen

Ota yhteyttä adressin tekijään

Kuisma Lappalainen#1 Jun 30, 2009, 06:37

Myös muita pyhiä pitäisi palauttaa

Presidentti Kekkonen siirsi vuonna 1973 useita pyhiä lähimpiin lauantaipäiviin. Juhannuksen oli siirtänyt jo hänen edeltäjänsä presidentti Paasikivi.

Juhannuksen oikea paikka on viikonpäiväriippumattomasti kesäkuun 24. päivä. Palauttaminen tuolle paikalle myös vähentäisi juhannusjuopottelua kun ihmiset tajuaisivat että juhannuksen jälkeen heti 25.6 joidenkuiden pitäisi mennä töihinsä. Nyt kun juhannus on aina lauantai ja seuraava päivä aina sunnuntai ja siten vapaapäivä, on juhannusjuopottelu riistäytynyt käsistä ja onnettomuustilastot ovat sen mukaisia. Joka juhannus joku hukkuu ja joku rattijuoppo jää juhannuksen paluuliikenteessä kiinni.

Onneksi Koivisto on sentään tajunnut palauttaa takaisin Kekkosen siirtämistä pyhistä loppiaisen (oikea ajankohta viikonpäiväriippumattomasti tammikuun 6., mutta vv. 1973-1991 se oli sitä seuraava lauantai) ja taivaaseenastumispäivän (oikea ajankohta 40 päivää pääsiäisen jälkeen oleva torstai, mutta vv. 1973-1991 se oli sitä edeltävänä lauantaina) ajankohdat, mutta helluntai (oikea ajankohta on nykyistä sunnuntaita seuraava päivä eli maanantaina) jäi palauttamatta.

Myöskään pyhäinpäivä, joka nykyisin Suomessa on siirtyvä pyhä ja aina lauantaina välillä 31.10.-6.11., ei oikeastaan pitäisi olla viikonpäivän mukaan siirtyvä vaan aina viikonpäivästä riippumatta marraskuun ensimmäisenä. Tätäkään Koivisto ei palauttanut takaisin vanhalle perinteiselle paikalleen palauttaessaan muita arkipyhiä pääasiassa Kekkosen jäljiltä.

Olisi korkea aika palauttaa takaisin alkuperäisille paikoilleen myös nämä yhä vielä tässä maassa väärään aikaan Koiviston kauden jälkeenkin vietettävät pyhät. Allekirjoitan tämän adressin mieluusti, ja helluntain ja pyhäinpäivän osalta kerään myös itse nimiä.
Jaakko Leinonen#2 Oct 06, 2009, 22:31
Palauttaisin:

-Kynttilänpäivä 2.2.
-Marian ilmestyspäivä 25.3.
-Kolmas ja neljäs pääsiäispäivä
-Toinen helluntaipäivä
-Juhannuspäivä 24.6
-Mikkelinpäivä ja kaikkien enkelien yhteinen päivä 29.9.
-Pyhäinmiestenpäivä 1.11.
-Apostoli Johanneksen päivä (3. joulupäivä 27.12.) ja viattomien lasten päivä (neljäs joulupäivä).
Vieras#3 Jun 14, 2011, 13:12
Laitetaan joulukin lähimpään viikonloppuun, niin siitäkään ei koidu arkipyhiä vietettäväksi/maksettavaksi.
Vieras#4 Jun 14, 2011, 18:51
Hieno juttu.
Jykä#5 Jun 14, 2011, 19:41
Muakaan ei huvittais tehä töitä.
raavasuu#6 Jun 15, 2011, 05:51

JOOO!

Miten ois sellaiset ommoo-lommoo-päivät jokamiehen oikeuksisksimutta vain päivin jotka alkaa T-kirjaimella eli tiistai torstai toissapäivänä ja tänään.
Matti#7 Jun 23, 2011, 16:02

Re: Myös muita pyhiä pitäisi palauttaa

#1: Kuisma Lappalainen - Myös muita pyhiä pitäisi palauttaa

Niin, juhannushan on alunperin muinaissuomalainen kesäpäivänseisauksen juhla, jolla ei todellisia kristillisiä peruja ole. Näin ollen juhannusta tulisi aina juhlia kesäpäivänseisauksena.

Vieras#8 Jun 23, 2011, 17:21

Re: Myös muita pyhiä pitäisi palauttaa

#1: Kuisma Lappalainen - Myös muita pyhiä pitäisi palauttaa

Helluntaipaivaa seuraava maanantai ei ole oikea helluntaipaiva, vaan toinen helluntaipaiva. Helluntai on todellakin sunnuntai. Monissa Euroopan maissa toinen helluntaipaiva on niin ikaan kansallinen lomapaiva.

Vieras#9 Nov 13, 2011, 09:57

Re: Re: Myös muita pyhiä pitäisi palauttaa

#8: - Re: Myös muita pyhiä pitäisi palauttaa

Ylimääräinen vapaapäivä silloin tällöin keskellä viikkoa olisi erittäin tärkeää myös työssä jaksamisen kannalta, koska pyhistä luopumisen seurauksena työviikot ovat muodostuneet uuvuttavan monotooniseksi loputtomaksi toistoksi.

Vieras#10 Nov 28, 2011, 00:04
Juhannus on juhlittava silloin kun se on kalenterissa. Jussin päivänä.
Tomi#11 Jul 18, 2013, 01:39
Johannes Kastajan päiväkin on samana päivänä.. Eli ns. "suomalainen juhannus" vaikka juhannus sellaisenaan on pakanallista alkuperää.
Vieras#12 May 18, 2014, 12:18
Näin Se on ja kuuluu olla.
Vieras#13 Jun 21, 2014, 09:37

jRe:

#3: -

Odota vaa kohta se tehdäänkin. Kato ku Eduskunta voi päättää milloin Jeesus syntyi

Vieras#14 Jun 22, 2014, 15:27
Ei siinä muuta kuin, että kuuluu sille päivälle.

This comment has been removed by the site administration.

Reason for the removal: spam

Vieras#16 Jun 16, 2015, 12:29
Oikea Juhannus on 24.06.
Vieras#17 Jun 21, 2015, 18:49
se kuuluu viettää 24.6