Baltian valionarvot hyväksytyiksi suomen kennelliiton tietojärjestelmään
Ota yhteyttä adressin tekijään
Re: Oikeinkirjoitus
#1: Kielipoliisi - Oikeinkirjoitus
Vai että oikein kielipoliisi... No, voinet sitten korjata olellisen virheen tekstistäsi. Sana "Baltian" kirjoitetaan yhdellä t-kirjaimella, ei "Balttian" kahdella t:llä.
Okei :)
Voin pyytää jonkun äidinkielen tohtorin korjaamaan tämän tekstin :) Jos se nyt on näin vakava asia :) Minun mielestä on tärkeää, että asia menee perille...Ei se, miten on kirjoitettu.
Korjattu
Nyt on korjattu sanasta sanaan samalla tavalla kuin Kielipoliisin tekstissä. Balttia on kirjoitettu kylläkin yhdellä t:llä :)
| This discussion has been closed. |
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa.
Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman?
Muita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Tarjoamme ilmaisen sivutilan nettiadresseille. Käyttäjiemme luomiin adresseihin viitataan päivittäin tiedotusvälineissä, joten nettiadressi on tehokas väline, kun haluat saada asiallesi suuren yleisön ja päättäjien huomion.
Oikeinkirjoitus
Jos nyt adressin laatija kirjoittaisi alustuksen ihan alkajaisiksi KUNNON SUOMEN KIELELLÄ ja laittaisi oman nimensä alle sekä päivämäärän, jolloin adressi luovutetaan eteenpäin?
Tässä hieman korjailtuna..
"Tällä hetkellä Suomen Kennelliitto ei ole hyväksynyt tietojärjestelmäänsä Balttian muotovalion titteliä. Allekirjoitetaan yhdessä adressi, jotta Suomen Kennelliitto hyväksyisi Balttian muotovalion arvon Kennelliiton tietojärjestelmään.
Koira saa Balttian muotovalion tittelin, kun se on saavuttanut muotovalion arvot Virosta, Latviasta ja Liettuasta. Balttian muotovalion arvo on verrattavissa Pohjoismaiden muotovalio -arvoon."