Adressit.com

EI UUDELLE ENERGIAVEROUUDISTUKSELLE

Ota yhteyttä adressin tekijään

Tämä viestiketju on automaattisesti luotu adressista EI UUDELLE ENERGIAVEROUUDISTUKSELLE.


#1 Kaikki veronkorotukset on estettävä

09.07.2010 22:25

Jos annamme periksi näille 7000€/kk tienaaville verenimijöille tänään on ne viemässä köyhän suusta viimeisenkin leivänpalan ja taas tarvitaan uusi vankila tai kaksi! Elleivät si tapa näitä jotka hermostuu jo ennen putkassa kuin on ja kävi niin monelle jo 1900 luvun alussa ja jatku viä 1970 luvulle ja viäki varmaan! Historia toistaa itseään on taas liian vähän ruokaa Suomessa Kun kaikkea ei tehdä kun sen saa halvemmalla ulkomailta! Omavaraisuutemme on Valtion toimesta tuhottu, Metsät raiskattu luonto saastutettu ja järvet kohta kaikki liejusia mutalammikoita! Tulevaisuuden maa.,hah haa

Liisa Kärki
Vieras

#2 Stop kaikelle veronkorotukselle

10.07.2010 09:17

Pienituloiset tulevat kärsimään paljon jos energiavero tulee voimaan. On paljon ihmisiä jotka ovat sillä liipalla että joutuvat hakemaan toimeentulotukea. Mikäli sen joutuvat tekemään kohonneiden asumiskustannusten vuoksi niin edessä on sosiaalitoimen määräämä pakkomuutto. Kaikki kun eivät saa asumistukea koska se lasketaan bruttotuloista joiden verotus voi olla maksukykyyn nähden korkea. Kustannukset jäävät valtaosin käyttäjän maksettaviksi ja vuokrat sen kuin kohoavat.

Adressin tekijä on poistanut tämän viestin (Näytä tarkemmat tiedot)

12.07.2010 12:17


Jouko Niemi
Vieras

#4 Biokaasu ja monopolit

12.07.2010 13:01

Keväällä 2010 biokaasulle suunniteltiin kannattamattomaksi tekevää energiaveroa, nyt käyttövoimaveroa. Biokaasulaitosten syöttötariffituki on mitoitettu vain maatilakokoluokkaa suuremmille laitoksille. Varsinainen syy on, että maatilakokoluokassa laitokset haastavat kahta mahtavaa monopolia: lannoitemonopoli ja liikennepolttoainemonopoli. Samalla suunnitellaan tukia monopolien huonommille liikennepolttoaineille.

eira kejonen
turku

#5 ei energiaverouudistukselle

08.08.2010 19:25

uusiutuvaa energiaa on tuettava, ei verotettava

KiNi
Vieras

#6 KeLa -maksut ja energiaverouudistus

07.09.2010 19:37

han periaatteesta täytyy sanoa EI uudelle enegiaverouudistukselle, koska se on suunniteltu paikkaamaan työnantajien KeLa-maksun poiston yhteydessä jäänyttä budjettialijäämää.

 

Näin ollen, jos se menee läpi eduskunnassa, niin jälleen suoritetaan noin 750 M euron tulonsiirto sijoittajille ja pörssikeinottelijoille.

 

Tästä syystä vankka EI!

Ertsu

#7

24.09.2012 18:29

Metaanissa on vain 1 hiiliatomi jokaista 4:ää vetyatomia kohti, joten suurin osa kaasuauton päästöistä on vesihöyryä.