Adressit.com

Energiajuomien myynti lapsille kiellettävä.

Ota yhteyttä adressin tekijään

Lapsi varttuu aikuiseksi.#1 Nov 17, 2011, 15:38

Energiajuomien myynti ? Mutta kun väkeviä juodaan myös.

"RYYPPY SURUUN JA OIKEIN PAHAAN KAKSIKIN."
Vieras#2 Nov 17, 2011, 16:46
Ehdottomasti kannattaa allekirjoittaa!!
Vieras#3 Nov 17, 2011, 22:46
ihan turhaa nuoret juo energia juomaa monet villiintyy paljon ...
Vieras#4 Nov 18, 2011, 16:31
Lisätkää suomen lähikauppa vastaanottajaksi
Vieras#5 Nov 18, 2011, 17:28

Re:

#4: -  

 Hyvä idea, näin teemme!

Esko Kovero#6 Nov 18, 2011, 23:13

Kaikki

KAIKKI ON KIELLETTÄVÄ! 5AATANA VÄLITTÖMÄSTI!
2. asteen ope#7 Nov 19, 2011, 13:07

Terkut luokkahuoneesta

Tulisipa vanhemmat+muut katsomaan kun 16 v. aloittaa oppitunnit aamusta energiajuomahuuruissa. 2 tuntia menee ennen kuin pystyy välttävästi edes keskittymään. Usakkallampa veikata, että moni on koulunsa joutunut keskeyttämään juuri tästä aineesta johtuen eikä syynä ole ollut mikään oppimisen vaikeus, miksi se sitten tulkitaan. Jos keskittymisen ja hahmottamisen vaikeus todetaan ylä-asteella eikä mitään vastaavaa häikkää ole ollut jo aiemmin, tölkki kädessä joka tauolla niin BLING BLING.
Vieras#8 Nov 24, 2011, 08:45
ne vois kieltää kaikilta!
Vieras#9 Nov 25, 2011, 08:59
Voisi lopettaa aikuisillekin. Uni ja hyvä ruoka tekee saman asian. Laitetaan reseptille niin voi käytää joka todella tarvitsee.
Lol#10 Nov 28, 2011, 02:37

Naurettavaa

no huhhuh, nyt on kyllä taas sellanen adressi jota ei vaan tajuu. Millä perusteella täällä sanotaan että energiajuomat olisi jotain ihme myrkkyä? Ensinnäkin niissä on kofeiinia yhden kahvikupin verran. Toiseksi ne kaikki lisäaineet ja muut "myrkyt" kofeiinin lisäksi on ihan normaaleja, niitä löytää vaikkapa kola pullosta.

On sama asia juoda kahvikuppi ja sen jälkeen limupullo, kuin juoda yksi energiajuoma. Sitäpaitsi syy siihen miksi nuoret näitä ostavat on niiden hinta. Energiajuomat voivat olla huomattavasti halvempia kuin limsat. Esimerkiksi Euroshopper energiajuoma maksaa noin euron, rodeo taas noin 1,20e. Aito ja hyvä limsapullo taas maksaa 1,90e! tämä 90snt ero saattaa tuntua pieneltä mutta lapsille se on omaisuus. (ainakin niille jotka eivät ole rikkaimmista perheistä).

En ole myöskään ikinä kuullut että minkään ikäinen lapsi olisi näihin juomiin kuollut. "On aivan sama juoko se 10-vuotias jonne sitä eessää vai se 15-vuotias mopojonne". Sitä paitsi pidän itsekin energiajuomista, ne maistuvat ihan hyvältä ja piristävät sopivasti opiskelemaan. Toivoo 18-vuotias opiskelija lännestä

Äiti koko sydämestään#11 Nov 28, 2011, 17:38

Re: Naurettavaa

#10: Lol - Naurettavaa 

 Luitko läpi adressissa olleet energiajuomien terveysvaikutukset? Jos käytät itse, oletko tutkituttanut maksasi? Suosittelen.

Trolol#12 Nov 28, 2011, 22:10

Re: Re: Naurettavaa

#11: Äiti koko sydämestään - Re: Naurettavaa

Voivotteli äiti kahvikupin ääressä. Suodatinkahvissa on 2,4 kertaa enemmän kofeiinia per litra kuin energiajuomissa. Guaranan sisältämä kofeiini on sisällytetty tähän. Tauriini taasen on ihan normaali aminohappo, eikä mikään myrkky. Sitten on niitä vitamiineja... mutta liika on liikaa. Mielestäni täyskiellossa ei ole mitään järkeä, enneminkin (kerta)ostojen määrää tulisi rajoittaa esim alle 15 vuotiailla.

ES-Jonne#13 Nov 29, 2011, 14:53

kukkahattutädit

voi omg ku me varmaa kuollaa tähä :0
ö...#14 Nov 29, 2011, 17:13

tuotanui

no on taas hirveetä aikuiset ryyppäää ja sitte aletaa sanoa et lapset ei saa juua muuta ku muumilimukkaa:D
Ihme prseilyä taas kukkahattutädeiltä..#15 Nov 29, 2011, 17:31

Re: tuotanui

#14: ö... - tuotanui

 

Aivan samaa mieltä. Täytyisikö meidän nuorten kerätä nimiä adressiin, että saataisiin alkoholijuomat pois kaupoista kokonaan, tai kiellettyä ne hiukankin ylipainoisilta? HERÄTKÄÄ! Elämä on paljon muutakin kuin opiskelua ja työntekoa. Ja äskeiseen viitaten, ei me nuoretkaan olla kieltämässä aikuisten alkoholinkäyttöä. Toki voitte myös nostaa juomien hintaa, mutta vanhempien rahoistahan se aina on pois, mistä muualta nuori muka rahaa saisi? Toinen vaihtoehto on limppareiden hinnan RAJU laskeminen, jolla saataisiin ihan jo rahallisista syistä energijuomien käyttö laskemaan.

Tämä on taas tätä kukkahattutätien ihme p*rseilyä.. Ja ei, en mielellään jaksa kuunnella teidän tätien ehdotuksia; "Juokaa lapset mansikka mehua, se on hyvää ja ravitsevaa" P*skanmarjat, samanlainen sokeripommihan siinä piilee, HAMPAATHAN SIINÄKIN KÄRSII JA TERVEYS? Haloo..

Tosin myös hiukan adressia puolustaen 10v penikat saisivat kuitenkin vähentää sitä energiajuomien litkimistä..

Suvaitsevaisuutta, kiitos!

 

E: Ja miettikääpä vielä uudelleen> Mistä nuoret saavat haltuunsa alkoholia? Ja jos joku ei tajunnut pointtiani,  saakoon miettiä sitä sitten vaikka illalla. Vinkkinä vain se että asia liittyy myös energiajuomiin, ja niiden haltuunsa saamiseen .. ;)

wou#16 Nov 29, 2011, 18:50
Jos totta puhutaan, niin se että energiajuomien myyntiä on rajoitettu 15 vuoden ikärajaan on okei, mutta että 18v? Menee jo vähän yli.. Itse olen 18-vuotias ja voin väittää ettei energiajuomat ole aiheuttanut mitään sen pahempaa kuin kahvikaan. Ylä-asteella meni 2-3 0,5L tölkkiä päivässä kun limun hinta alkoi olemaan nuorelle vähän liikaa, se haitta mikä siinä on niin yöunet saattaa mennä jos sitä nyt ennen nukkumaanmenoa juo, mutta ei se kehossa tuhoa aiheuta jos nyt et juo sitä sitten 50 tölkkiä päivässä..
Entinen nuori nykyinen vanhempi#17 Nov 29, 2011, 19:00

Hyvä kun keskustelua syntyy..

Kuten adressin otsikossa lukee tarkoitus on, että myynti kielletään LAPSILLE ( alle 15 v.) kuten valmistajatkin suosittelevat.
Osa meistä vanhemmista toivoo, että kauppaketjut noudattaisivat valmistajien itse antamia suosituksia, jotka perustuvat kuitenkin tutkimustietoihin juomien sisältämien ainesosien enimmäismäärien vaikutuksista lapsiin.Ymmärrettävästi nuoret kokeilevat rajojaan ja olen samaa mieltä siitä, että kyllä energiajuomia jatkossa saa, jos haluaa ja näkee vaivaa. Ja ihan varmasti osan lapsien ja nuorien elämässä on huomattavasti vaarallisempia aineita käytössä kuin energiajuomat.
Ja jos teitä nuoria häiritsee aikuisten alkoholin käyttö ja alkoholin myynti kaupoissa, joka onkin Suomessa varmasti suurempi ongelma ja vaarantaa vahvasti monien lasten sekä nuorten kasvua enemmän kuin energiajuomat, niin tehkää asiasta adressi. Uskon ett, se kerää vielä enemmän nimiä kuin tämä adressi ikinä ja varmasti moni meistä tämän adressin allekirjoirtaneiata vanhemmista allekirjoittaa myös sen.


kaupantäti#18 Nov 29, 2011, 21:58

Aikuisista se lähtee....

Älkää antako rahaa lapsillenne....tai jos annatte vaatikaa kuitti jokaisesta ostoksesta. Näin pystytte itse vahtimaan sitä energiajuoman litkimistä. Enemmän olisin huolissani nuorten pelaamisesta. hyvin monet nuoret panee rahansa pelikoneeseen. vaikkakin nykyään ovat k-18 niin kyllä ne sinne sen 2€ kolikon kerkiää laittamaan sisään ennen kuin myyjä sitä huomaa. Onneksi tähänkin on tulossa muutos parin vuoden sisällä ja sekin RAY:n puolelta
Vieras#19 Nov 30, 2011, 07:43
Ollaan hyvällä asialla. Valitettavan moni lapsi juo päivittäin energiaajuomaa ja aivan turhaan.
Osaksi sama ilmiö on myös urheilun puolella, ei energiajuomaa tarvitse juoda harjoittelun yhteydessä. Kyllä muut juomat ovat riittäviä.
Vieras#20 Nov 30, 2011, 14:28
Kaikki vaan kirjottaan alle...
Vieras#21 Nov 30, 2011, 20:48

Re: Hyvä kun keskustelua syntyy..

#17: Entinen nuori nykyinen vanhempi - Hyvä kun keskustelua syntyy..

Tuo adressi varmasti tehdäänkin vielä..

Ja sitten oli vielä;

"hyvin monet nuoret panee rahansa pelikoneeseen. vaikkakin nykyään ovat k-18 niin kyllä ne sinne sen 2€ kolikon kerkiää laittamaan sisään ennen kuin myyjä sitä huomaa. Onneksi tähänkin on tulossa muutos parin vuoden sisällä ja sekin RAY:n puolelta"

-Tämä kaupantäti ei liene koskaan elänyt nuoruutta? Mihin käytit ainoat markkasi joita sait? Taisivat sinulla mennä säästöpossun pohjalle, kun niin kiltti tyttö olit. Me kaikki emme kuitenkaan ole samanlaisia kuin sinä.

Kenkää taitaa puristaa juurikin siitä ettei teidän ikäluokallanne ollut mahdollisuutta edes limppariin, ja tätä täytyy nyt purkaa nuorisoon.

 

Ja lisäksi vielä; Puuttuisitte ensin vaikkapa nuorten alkoholinkäyttöön tiukemmalla kädellä. Alkoholihan tuottaa tunnetusti enemmän ongelmia kuin energiajuomat? Vai?

This comment has been removed by the person who wrote it.

Vieras#23 Dec 01, 2011, 08:29
Hienoa että aloite on tehty. Itse kyllä kieltäisin energiajuomat kaikilta. Aivan turhaa myrkkyä. Kahvista saa tarpeeksi piristystä jos sitä kaipaa.

This comment has been removed by the person who wrote it.

Marita Marttunen, Espoo#25 Dec 01, 2011, 11:36

Yleinen myyntikielto

Energia-juomien valmistus ja myynti pitäisi kieltää kokonaan. Voisiko ja uskaltaisiko Suomi kuulua valveutuneisiin ja edelläkävijöihin?