Adressit.com

Kouvolan kyläkoulujen puolesta!

Ota yhteyttä adressin tekijään

Vieras#1 May 14, 2014, 06:11
5 kilometrin päässä Ratulan koulusta Loviisan puolella, taistelemme Teutjärven koulun lakkautusta vastaan. Kouvola ei ole lämmennyt ajatukselle koulujen yhdistämisestä vielä mutta toivomme päättäjien kuuntelevan kyläläisiään. Yhdessä voimme tarjota turvallisen kouluympäristön ja turvata maaseudun elinkelpoisuuden, kaupunkien rajasta välittämättä!
Heidi Husu#2 May 14, 2014, 07:09

Hyvä Loviisa

#1: -

Hyvä loviisalaiset, että toitte tämän näkökulman esiin. Jos emme voi säilyttää Ratulassa kyläkoulua, miksi emme lähettäisi lapsia lähimpään kouluun Loviisan puolelle.

Ville Willström#3 May 14, 2014, 16:52

Re: Hyvä Loviisa

#2: Heidi Husu - Hyvä Loviisa

Jep, ajatustasolla erinomainen ajatus. Kaupungin valtuuston tasolla täysin mielenvikainen ja epätasa-arvoinen. Jotta oltaisiin reiluja kaikille, palvelut keskustaan jossa ne ovat tasavertaisisti kaikkien saatavilla. Justjoo.

Vieras#4 May 15, 2014, 16:39
Kyläkoulujen ja elävän maaseudun sekä taajamien puolesta
Vieras#5 May 20, 2014, 11:03
Lämpimät muistot Selänpään kansakouluta vv. 1956-1960
Vieras#6 May 20, 2014, 19:13

Allekirjoitukseni suurella sydämellä.

Vieras#7 May 21, 2014, 19:09
Kyläkoulujen puolesta.
Vieras#8 May 22, 2014, 21:39
Kukaan ei koskaan ole esittänyt todellisia sästöjä
koulujen lakkautuksista. Säästöjä ei luultavasti tulekkaan.
Säästöjä tulee vain jos kiinteistö myydään alle kahdessa vuodessa, ja opettajat irtisanotaan. Opettajien vähentäminen ei tunnu järkevältä nuorten oppimisen, ja aikuiseksi kasvamisen kannalta. Tämä vain aluksi. Paljon olisi sydämellä purnaamista, mutta jotain hyvääkin.
T.F
Jukkas#9 May 23, 2014, 17:45

Re: Kyläkoulujen puolesta

Monelle taitaa vielä tulla sanasta 'kyläkoulu' mieleen muutaman kymmenen oppilaan puinen idyllinen pikkukoulu, jossa on pönttöuunit luokkahuoneiden nurkissa ja veistoluokka toimii myös jumppasalina.

Lakkautusuhan alla olevat kyläkoulut eivät ole mitään pieniä kouluja - ne pienethän on lakkautettu jo ajat sitten. Nämä kyläkoulut ovat keskellä taajamia, niissä on nykyaikaiset opetusvälineet ja osa on isoja kivitaloja. Pitäisi varmaan käyttää termiä lähikoulu. Lähikoulu kuvastaisi juuri sitä missä koulu on. Lähellä oppilaita ja lähellä ihmisiä.

Kouvolan kaupungilla on rahaa. Sitä riittää esim. miljoonia toisarvoisiin katutöihin. Veturin liikkenneympyrään saatiin lisärahoitusta useita miljoonia erittäin nopealla aikataululla kun huomattiin, että suunnitelmat oli laskettu alakanttiin. Liikenneympyrä ja peruskoulu eivät paini samassa sarjassa, sen ymmärtää jokainen, mutta rahat tulevat samasta kirstusta. Rahaa siis on.

Koulujen lakkauttamista ei voi perustella säästöillä, eikä se sitä ole. Nämä kouluverkon supistamisaikeet ovat puhtaasti poliittista peliä. Kenen etua sillä ajetaan? Ei ainakaan yhdenkään kuntalaisen.

sari#10 May 23, 2014, 20:17
Juuri näin Jukkas! Nähdään lauantaina manskilla!
Juha#11 May 24, 2014, 04:37

Re: Re: Kyläkoulujen puolesta

#9: Jukkas - Re: Kyläkoulujen puolesta

Lähikoulu on todella hyvä määritelmä noille kouluille.

Omituista on todellakin se, ettei mistään tai keneltäkään saa tietoa todellisista luvuista joilla voitaisiin osoittaa mitä koulujen lakkauttamisilla on saavutettu tai mitä tulevaisuudessa saavutettaisiin. Tietoa ei heru virkamiehiltä puhumattakaan poliitikoista.

Kylien on nyt jyrähdettävä mielipiteensä niin, että se varmasti kuuluu!

 

 

Vieras#12 May 24, 2014, 06:25
Älkää pilatko Suomen koulujen mainetta maailmalla. Minäkin aina mainostan, että tärkeäpi on laatu kuin raha, siihen perustuu Suomen koulujen pätevyys!
Ulkomailla Suonen kouuja kehuva K:sta#13 May 24, 2014, 06:29

Laatu vai raha

Älkääpilatko Suomen koulujen ainetta ulkomailla. Minäkin aina mainostan, että Suomessa on laadulla enemmän merkitystä kuin rahalla!Nyt on menossa pahaan suutaan!
Keskittämistä vastaan#14 May 30, 2014, 18:55

Lähipalvelujen puolesta

Lähipalvelut, välittämisen läheisyhteisö ja alueiden Suomi ovat puolustamisen arvoisia asioita. Varsinkin nyt on terästäydyttää kun keskittävät poliittiset voimat, kok, sosialistit ja vihreät vyöryttävät Suomea vannoen suuryksiköiden, tuottavuuden ja leveiden hartioiden nimiin. Se on kausipolitiikkaa, joka on ktkaistava määrätietoisella vaalikäyttäytmisellä edukuntavaaleissa vuoden kuluttua. Alueiden Suomi on pelastettava
Vieras#15 Jun 04, 2014, 16:57
lapsen etu olisi jo aika ottaa huomioon. Tehdä asialle jotain suurten puheiden tilalla!