Langattomat laitteet pois Suomen kouluista ja päiväkodeista
Ota yhteyttä adressin tekijään
Re: Birgit Honkanen
Tämä on asiaton kommentti ja vielä nimimerkillä. Olen sähköyliherkkä, en käytä alkoholia, huumeita, tupakkaa enkä lääkkeitä enkä ole kaheli. Tästä adressista löytyy niin paljon faktatietoa, ettei kukaan voi sitä kiistää. Toivon, että ne jotka kommentoivat tälle sivulle laittavat nimensä ja kommentit pysyvät asiallisina. Terveisin Birgit Honkanen.
Ihmisistä, eläimistä ja luonnosta tulee pitää huolta.
Lasten suojeleminen on aikuisten tehtävä.
Faktatieto ihmisten subjektiivisista tuntemuksista ei todista sähkön ja ihmiskropan yhteyttä.
juuh
Itse olen diagnisoinut paperiherkkyyden. Saan tulostuspaperista punaisia läiskiä jalkoihin,käsiin ja sydämentykytyksiä.
Adressin alussa oli tyhjentävät selitykset, miksi langattomat laitteet ovat pahasta ihmisen terveydelle.
Vaikka koululaitoksen osalta onkin saatettu syyllistyä laiminlyönteihin, voidaan taholtamme kuitenkin todeta, että tietoyhteiskunta järkeistää käsitystämme kyseisestä asiakokonaisuudesta, mihin tavallaan liittyy myös hyvinvoivan yhteiskunnan rinnalle muodostuneita epäkohtia. Jopa säteily havainnollistaa hyvinvointimalliamme sekä liian vähäisiä tuotannollisia resursseja.
Ei jatkoon
Voisi kiinnittää huomiota tutkimusnäytön laatuun. On erittäin perusteellisin ja laajoin tutkimuksin jo moneen kertaan näytetty, että niitä vaikutuksia ei ole. Aallonpituus on suuri, eikä osu mihinkään, teho on aivan mitätön. Pätevää näyttöä toiseen suuntaan ei ole. Kaikenlaisia sivustoja kyllä. Hohhoijaa.
Täyttä kukkua...
Enemmän olisin huolissani auringon säteilystä, joka todistetusti aiheuttaa ihosyöpää.
Ennakkoluulottomasti
Olen käsittänyt lukemieni artikkelien perusteella että kaikki sähköyliherkkyydestä tehdyt sokkotutkimukset ovat osoittaneet etteivät oireet liity säteilyyn kuin ns. nocebo-mekanismin kautta.
Mielelläni kuulen parempaa tietoa jos sitä löytyy.
Sitte ku ootte laittanu lapsenne kouluun ilman puhelinta, saamme kuunnella itkua, kun 7 vuotiaalle Maijulle on kotimatkalla käynyt jotain, eikä hän ole pystynyt soittamaan apua. :)
www.järkevänajatuksenyliherkkyys.org On totta koska minulla on se.
Ainoa kerta kun pääsin järkevän ajatuksen yliherkkyyteni aiheuttamasta ihottumasta on se kun otin osaa sähköyliherkkien kokoukseen. Oireet pahenevat tieteellisissä tilaisuuksissa, mutta eivät esimerkiksi kaikkien oppilaitosten läheissydessä. Esimerkiksi Teologian Laitoksen kohdalla oireet helpottavat, samoin kirkoissa, synagoogissa ja moskeijoissa.
Solipsismi on poikaa!
Re: Täyttä skeidaa.
#14: Hörhöily aisoihin - Täyttä skeidaa.
Teollisuuden rahoituksesta riippumaton tutkimustieto osoittaa langattomista laitteista lähtevän säteilyn aiheuttavan terveysvaikutuksia huomattavasti alle Suomen turvarajojen. Runsas matkapuhelimen käyttö on mm. Hardellin ryhmän ja ranskalaisen CERENAT tutkimuksen osoittamissa tutkimuksissa osoitettu lisäävän aivosyövän riskiä. Israelissa matkapuhelimet ovat kiellettyjä kouluissa ja Ranskassa WLANit/WiFit päiväkodeissa.
Täysin selvästi tämä säteily kykenee muodostamaan DNA-vaurioita jo tavallisten langattomien laitteiden lähettämillä säteilytasoilla. Esim. Atasoyn tutkimukset. On myöhäistä rypistää, jos napsastaan pippelit pois.
BioInitiative 2012 raporttiin viitattiin mm. Versaillesin tuomioistuimessa kun määrättiin purkamaan matkapuhelinantenneja asutuksen läheltä ja todettiin ICNIRP raja-arvot vanhentuneiksi. Suomen viranomaiset vetoavat ICNIRP raja-arvoihin. Ne huomioivat vain lämpövaikutuksen. Nykylapsista tulee suuri osa jäämään lapsettomiksi ja saamaan kasvaimia.
Re: Ei jatkoon
#15: Ikurin maisteri - Ei jatkoon
Teollisuuden rahoituksesta riippumaton tutkimustieto osoittaa vakavia terveysvaikutuksia jo huomattavasti Suomen enimmäisarvoja alemmilla säteilytasoilla. bioinitiative.org/conclusions/
Re: Ennakkoluulottomasti
#17: Hitunen - Ennakkoluulottomasti
Lueppa tähän adressiin liittyviä viitteitä. Useat kansainväliset lääkärijärjestöt varoittavat langattomasta säteilystä.
Re: juuh
#8: TämäOntotta -> Mene www.paperiherkkyys.org - juuh
Minulla tulostimen käytön yhteydessä tulee magneettikenttää. Sekin voi laittaa sydämen tykyttämään.
Re:
Suurempi todennäköisyys on, että Maiju saa päänsärkyä, uupumusta tai yliaktiivisuutta langattomista laitteista lähtevästä säteilystä. Kai olette kertoneet Maijulle, että puhelinta ei tule koskaan laittaa korvalle eikä puhua julkisissa kulkuvälineissä ja säilyttää sitä laukussa vakavienkin terveysvaikutusten välttämiseksi.
| This discussion has been closed. |
This comment has been removed by the site administration.
Reason for the removal: spam