Koirakuiskaaja Cesar Millan pois TV:stä
Koiran ehdoilla Vieras |
/ #264 Re: Re: Päänsärkyhän tästä tulee...07.02.2011 23:57#257: ärsyyntynyt - Re: Päänsärkyhän tästä tulee... Olen samaa mieltä, ehdottomasti kannattaa tutustua siihen miten koirat käyttäytyvät laumassa. Parhaita tutkimuksia koirien luonnollisesta käyttäytymisestä on saatu tutkimalla ja tarkkailemalla erilaisia villi- ja kyläkoiria, jotka vieläkin edustavat suurta osaa tällä pallolla elävistä koirista. Tässä yksi lainaus koskien koirien laumakäyttäytymistä tältä sivulta http://www.verkkotie.fi/koirat/johdanto.html: "Coppingerin teoksen Dogs - A Startling New Understanding of Canine Origin, Ajatuskululla on mullistavia seurauksia muun muassa koirankasvatukseen ja
Toinen erinomainen kirja koirien laumakäyttäytymisestä, tai pikemminkin sen puutteesta on Tuire Kaimion Koirien käyttäytyminen, tässä lainaus kirjan kuvauksesta Tuire Kaimion omilta sivuilta (http://www.tuirekaimio.com/):
"Koirien käyttäytyminen on erinomainen hakuteos kaikille, jotka haluavat perehtyä koiransa mielenliikkeisiin. Pitkällisen taustatyön tuloksena syntynyt kirja vastaa myös koira-alan ammattilaisten ja koirankouluttajien sekä kasvattajien tiedontarpeeseen.
Ja tässä vielä yksi tutkimus, johon on käytetty pohjana sekä tarhakoirien että villikoirien käyttäytymisestä tehtyjä havaintoja: http://elaintenhyvinvointikeskus.edublogs.org/2009/06/03/tutkimus-koirien-johtajuus-uskomus-vai-totuus/ Lyhennelmän alkuperäisestä tutkimuksesta on tehnyt Eläinten Hyvinvointikeskus, joka on "Helsingin yliopiston, Elintarviketurvallisuusvirasto Eviran ja Maa- ja metsätalousministeriön yhteinen kansallinen eläinten hyvinvoinnin asiantuntijaverkosto. EHK:n tehtävänä on edistää eläinten hyvinvoinnin tutkitun tiedon levittämistä ja tunnistaa omalta osaltaan kansallisia tutkimustarpeita. EHK toimii Helsingin yliopiston eläinlääketieteellisen tiedekunnan yhteydessä. Keskuksen toimintaa rahoittaa Maa- ja metsätalousministeriö." Tämä porukka ei siis menetä "bisnestään" vaikka Cesar Millan menestyisi kuinka, eikä sen rahoitus riipu Cesar Millanista vaan se rahoitetaan valtion budjetista, joten on melko turhaa kehitellä mitään salaliittoteorioita, että ne ovat vaan kateellisia kun Cesar Millan menestyy ja eivät halua menettää omaa työtään. Tämän elimen tehtävä on "edistää eläinten hyvinvoinnin tutkitun tiedon levittämistä". Eli, tässä lyhyt lainaus yllä viitatun tutkimuksen suomenkielisestä lyhennelmästä, kannattaa kuitenkin lukea koko artikkeli: "Bristolin yliopiston tutkijat tarkkailivat puoli vuotta koirien välisiä kontakteja koiratarhassa, ja analysoivat uudelleen villikoirien käyttäytymisestä aiemmin kerättyä aineistoa. Tutkijoiden mukaan koirien väliset suhteet perustuvat aiemmin opittuihin kokemuksiin, eivätkä toisten yksilöiden alistustarpeeseen. Koirilla ei ollut myöskään tarvetta säilyttää arvoasemansa laumassa, kuten usein väitetään."
|
|
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Sotiemme veteraanit linnanjuhliin 6.12.2024.
Haljastennokkaa ei saa myydä
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Ei pumppuvoimaloita Kemijärvelle
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Suomi ei saa luovuttaa tosiasiallista päätösvaltaa kansanterveydestään Maailman terveysjärjestölle / Finland får inte ge bort sin faktiska beslutsrätt angående folkhälsan till WHO
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Klaukkalan terveyskeskuksen palvelujen säilyttämisen puolesta
3055 Luotu: 27.04.2025
Työsuhde pyöräilyn verotusta ei saa muuttaa
849 Luotu: 01.05.2025
Vaadimme keskussairaalan palveluiden säilyvän Savonlinnassa lain sallimissa rajoissa
1653 Luotu: 22.03.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20321 Luotu: 20.03.2025
Ei lumenkaatopaikkaa Keskuspuistoon! Alue tulee säilyttää luonnolle, liikunnalle ja lapsille!
1436 Luotu: 10.12.2024
Suomenhevoselle liputuspäivä.
117 Luotu: 19.04.2025
Epäluottamuslause: Orpon hallituksen on erottava - Orpos regering måste avgå!
2482 Luotu: 15.07.2023
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
1238 Luotu: 19.01.2025
Loppu rasismille, yhdessä vahvempia!
254 Luotu: 17.03.2025
Pirkkalan virkistysmetsät säilytettävä
751 Luotu: 10.03.2025
Pelastetaan Pitkäjärvi ja Ilkon upeat kalliot
3381 Luotu: 10.09.2021
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
11297 Luotu: 03.02.2025
Välenojan matalan kynnyksen kuntouttavan työtoiminnan (A1) säilyttäminen Hyvinkäällä Keski-Uudenmaan hyvinvointialue
159 Luotu: 03.04.2025
Ehdotus käytännön potilastentin järjestämisen parantamiseksi ja lääkärin laillistamisprosessin nopeuttamiseksi Suomessa, EU-/ETA-alueen ulkopuolella koulutettujen lääkärien kohdalla
253 Luotu: 13.04.2025
Ehdotuksia EU- tai ETA-valtioiden ulkopuolella koulutettujen lääkärien laillistamisprosessin parantamiseksi Suomessa
240 Luotu: 13.04.2025
Ehdotus kielivaatimusten tasa-arvoistamiseksi – yhtäläiset vaatimukset EU- ja EU:n ulkopuolella koulutetuille lääkäreille
224 Luotu: 13.04.2025
Adressi Siilinjärven kirjastoauto Pikku-Marjan puolesta
502 Luotu: 01.04.2025
Säilytetään Santalan aarniometsä Hausjärvellä
11 Luotu: 29.04.2025
Pakkoruotsin poistaminen Suomen koulutusjärjestelmästä
27 Luotu: 25.04.2025
Tuuloksen päiväkodin siirto Tuuloksen koulun tiloihin on peruttava
644 Luotu: 13.03.2025