Maahanmuuttajien tuet
Edelleen hävettää |
/ #1077 Re: Sinä sosiaalipuolella vuosikymmeniä töitä tehnyt03.08.2013 21:18#1072: evakko eläkeläinen - Sinä sosiaalipuolella vuosikymmeniä töitä tehnyt Ihmetyttää miten jotkut kommentoijat kuvittelevat että mamut ja romanit saavat kaikkea mitä pyytävät ja että kaikki tuki on pois suomen köyhistä. Tasavertaisuus ja oikeudenmukaisuus on kuitenkin tärkeä jokaiselle sosiaalipuolella työskentelevälle ja takana on lainsäädäntö joka takaa tasavertaisuutta. Itse olen seurannut yli 25 vuotta sosiaalipuolen päätöksentekoa ja väitän että sen takia tiedän teitä paremmin miten asiat oikeasti ovat. Maahanmuuttajien tuki ei ole isompaa eivätkä maahanmuuttajat saa enemmän harkinnanvaraista tukea. Kyllä maahanmuuttajat joutuvat yhtä lailla kiertämään kirpputoreja. Kiusaatte vain itseänne turhaan kuin haluatte pitää kiinni teidän kuvitelmista että muilla menee paremmin, että suomalaiset virkamiehet haluavat tietoisesti suosia tiettyä ryhmiä ja että kaikki on pois jostain muusta ryhmästä. Täällä on ihan uskottomia tarinoita miten maahanmuuttajat saavat vaikka mitä, mutta tarinat ovat tarinoita ja todellisuus on jotain muuta. Toki on huijareita sekä maahanmuuttajien että myös kantasuomalaisten keskuudessa, mutta pitääkö leimata kaikkia maahanmuuttajia rosvoiksi sen takia että joku osannut hyödyntää syystemiä? Sillä logiikalla myös kantasuomalaisetkin ovat aikamoisia rosvoja. Pitäisiskö myös väittää että kaikki suomalaiset ovat laiskoja juoppoja ja rikollisia, koska esimerkiksi Ruotsiin muuttaneita päihdeongelmaisia suomalaisia ovat prosentuaalisesti enemmän sosiaalipuolen asiakkaina Ruotsissa sekä myös prosentuaalisesti enemmän vankeina Ruotsin vankiloissa (kuin ruotsalaiset väkilukua huomioiden). Eikös hysterian lietsominen jo riittäisi tällä kommentifoorumilla- |
|
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Ei energiapuuterminaalia Munittulaan!
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Sotiemme veteraanit linnanjuhliin 6.12.2024.
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
44708 Luotu: 02.06.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10575 Luotu: 09.06.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
1594 Luotu: 12.06.2025
Älkää sahatko pois sitä kulttuurin oksaa, jolla me kaikki istumme ruotsinkielisessä Suomessa!
1426 Luotu: 16.06.2025
Huumeneulojen vaihtopistettä ei tule sijoittaa Kivenlahteen
820 Luotu: 02.06.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
806 Luotu: 14.06.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
676 Luotu: 12.06.2025
Porvoon kaupungin johdolta vaaditaan välitöntä muutosta Porvoon rakennusvalvonnan johtoon ja epäasialliseen toimintaan.
674 Luotu: 06.06.2025
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
936 Luotu: 07.02.2025
Säilytetään maksuton ruoka kuntouttavassa työtoiminnassa Tampereella ja laajennetaan se koko Pirkanmaalle!
1149 Luotu: 16.05.2025
Vaadimme keskussairaalan palveluiden säilyvän Savonlinnassa lain sallimissa rajoissa
2082 Luotu: 22.03.2025
Stop Kaskenlinnan ja Mäntymäen sairaaloiden henkilökunnan parkkimaksuille
187 Luotu: 18.06.2025
Työsuhde pyöräilyn verotusta ei saa muuttaa
1716 Luotu: 01.05.2025
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
173 Luotu: 30.05.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20830 Luotu: 20.03.2025
Ruotintien kunto ja kunnossapito paremmaksi
163 Luotu: 18.06.2025
URHEILUKESKUKSEN JA RYKMENTINPUISTON METSÄT UHAN ALLA
966 Luotu: 08.03.2024
Pelastetaan Pitkäjärvi ja Ilkon upeat kalliot
3558 Luotu: 10.09.2021
Pätevöitymiskoulutus yksityisen varhaiskasvatuksen työntekijöille
145 Luotu: 16.06.2025
Adressi Siilinjärven kirjastoauto Pikku-Marjan puolesta
964 Luotu: 01.04.2025