Maahanmuuttajien tuet
Niko |
/ #1350 Re: Re: Ei ne nyt niin paljon saa...30.08.2013 14:42#1341: Terve vaan, mulla on hattu, jossa on kukka. - Re: Ei ne nyt niin paljon saa... "Sossun tuet"? Sosiaaliavustukset ovat AINA tarveharkintaisia, ja ensisijaisesti ne peritään takaisin, mikäli tähän on taloudellisesti mahdollisuus. Ihan samat avustukset samoissa olosuhteissa saa syntyperäinen suomenkielinen Suomen kansalainen, ns. valkoinen heteromies. Ennen turvapaikan myöntämistä? Et selvästikään ole perillä siitä, mitä maahanmuutaja tarkoittaa. Turvapaikka myönnetään pakolaisille, jotka hakevat humanitaarisista syistä turvapaikkaa. Turvapaikka on myös aina harkinnanvarainen, ja tarpeeksi painavien syiden tulee ylittyä, että turvapaikka voidaan myöntää. Esimerkkinä vuodelta 2007 (http://www.migri.fi/download/16727_Turvapaikkap_t_kset_Raportti.pdf) tilasto, josta ilmenee, että yli 60% turvapaikkahakemuksista päätyvät kielteiseen päätökseen. Maahanmuutajalla tarkoitetaan muun maan kansalaista, joka muuttaa Suomen valtion rajojen sisäpuolelle, esimerkiksi Saksasta tai Irakista. "Suomalaiset" saavat ihan samat avustukset, ja ovat lain edessä tasavertaisia. Ikävä kyllä esim. syntyperäisellä suomalaisella nyt sattuu olemaan työllistymisen suhteen aikamoinen etulyöntiasema, kiitos esim. PK-yritysten harjoittaman rasismin, ja tätä kautta esim. tarvehankitainen sosiaaliavustus on monen maahanmuutajan (vaikka kuinka haluaisi työllistä) kohdalla pakkorako. Tämä koko adressi on täysin naurettava, eikä pohjaudu mihinkään faktapohjaan. Jos jossain täysin absurdissa ulottuvuudessa tällä olisi mitään vaikutusta mihinkään, laskisi myös "suomalaisten" saamat tuet, koska kyseessä ovat täysin samat pykälät ja säännöt. Samalla koko adressi ja valtaosa sen kommenteista ilmentää nimenomaa sitä rasismia, jota Suomessa ilmenee eniten. Helppo se tietty on pelätä kaikkea, mistä ei tiedä yhtään mitään. Taikuudelta se tulikin joskus näytti. |
|
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Onni-palveluliikenne on säilytettävä Yli-Ii - Kiiminki välillä
502 Luotu: 20.08.2025
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
51123 Luotu: 02.06.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
21077 Luotu: 20.03.2025
Turvalliset koulumatkat oppilaille Mikkelissä - bussien ylitäytölle loppu!
77 Luotu: 12.08.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
873 Luotu: 14.06.2025
Virtasalmen kylätalon purkupäätöksen kumoaminen
469 Luotu: 22.05.2025
Adressi Hason vastikekorotuksia vastaan
1090 Luotu: 25.07.2025
Kyllä kehitykselle, Länsi-Uusimaa tarvitsee investointeja ja työpaikkoja! - Ja till utveckling, Västra Nyland behöver investeringar och arbetsplatser!
63 Luotu: 07.08.2025
Sinetän liikenneturvallisuuden parantaminen
174 Luotu: 03.08.2025
Vetoomus Taalintehtaan Alkon säilyttämiseksi - Petition för att bevara Alkon i Dalsbruk
950 Luotu: 17.07.2025
Koukkuniemenpuiston uimalaituri säilytettävä
403 Luotu: 21.07.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
11084 Luotu: 09.06.2025
STOP hanhien kokemalle väkivallalle!
174 Luotu: 09.08.2025
Säilytetään Santapankki virkistyskäytössä
746 Luotu: 04.05.2025
Kaivokselan vesitornin tulevaisuus ratkaistava kaavoituksessa
224 Luotu: 23.06.2025
Sopeutumisraha lakkautettava kansanedustajilta
55 Luotu: 22.07.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
773 Luotu: 12.06.2025
Pelastetaan Pitkäjärvi ja Ilkon upeat kalliot
3682 Luotu: 10.09.2021
Osallistuminen Suomen eroamiseen Euroopan Unionista - KLSP
247 Luotu: 29.07.2025
Ruotintien kunto ja kunnossapito paremmaksi
256 Luotu: 18.06.2025