Avioliitto on naisen ja miehen välinen julkinen liitto
Vieras |
/ #23532 Re: Re: Tasa-arvo ja erillisoikeudet homosuhteen suhteen30.10.2013 18:22#23496: - Re: Tasa-arvo ja erillisoikeudet homosuhteen suhteen "Tämä on homoseksuaalisen suhteen suurin faktinen ero heteroseksuaaliseen suhteeseen, mitä suhteeseen lasten kasvatusyksikkönä tulee. He tarvitsevat lastensa saantiin ulkoista lähdettä. Tässä vaiheessa astuu ehdottomasti kuvaan myös lasten oikeudelliset - ja tasa-arvon - vaatimukset." Tilanne ei eroa mitenkään olennaisesti lapsettomuudesta kärsivien heteroparien tilanteesta. On myös yh-heteroäitejä, jotka hankkiutuvat raskaaksi. Heidän lastensa oikeuksien nimissä hjaluat varmaan estää heidän lastenhankkimishankkeensa...? "Rekisteröinti on suhdetasolla aivan tasa-arvoinen avioliittoinstituution kanssa............." Täällä on jo lukemattomat kerrat todettu, että erillinen instituutiostatus papereissa altistaa ihmiset syrjinnälle tässä vielä osin homovihamielisessä ympäristössämme. Tämä on huutavin epäkohta nykyisessä avioliittolainsäädännössämme. "Sen merkitys on siinä, että tasa-arvo on arvo, joka pakottaa tasa-arvoisen yhteiskunnan reagoimaan. " Niin, syytä onkin, viitaten edelliseen kohtaan. "Jos kehottaisitte heitä itse muuttamaan, se on kuin kehottaisi homoja muuttumaan heteroiksi." Väärin. On ihan eri asia valita asuinpaikka kuin omata seksuaalinen suuntautuminen. En tällä väitä, että kaikille olisi helppoa muuttaa paikasta toiseen. Lisäksi maalla olevaa infraa kehitetään koko ajan "tasa-arvoisempaan" suuntaan. On todella osin muuttuvaista se, mikä katsotaan tasa-arvoisuuden mitaksi. Yleisesti sellainen voisi olla kunakin hetkenä yhteiskunnan määrittelemät kansalaisen elämisen minimiraamit: Lämpö, valo, vesi, kulku- ja teleyhteydet, terveyspalvelut tietyn minimiajan sisältä tavoitettavissa jne..... Politiikka, niukkuuden jakaminen ja välimatkoihin liittyvät raa'at faktat ovat lähinnä syynä siihen, että täydellistä tasa-arvoisuutta ei tällä alueella tulla saavuttamaan varmaan koskaan. Tasa-arvokäsitys on muuttuvainen myös siksi, että laisäätäjät havahtuvat asioihin vähitellen. Tämä on ihan luonnollista, naisen tasa-arvoa tai lasten oikeuksia eivät aikanaan lainalaatijat ymmärtäneet olemassa oleviksi. Yhdysvaltain perustulain ylevien lausumien ei aluksi ollenkaan ajateltu koskevan mustia ja intiaaneja. Mutta kun tällainen oivallus, mikä nyt on esimerkiksi homojen suhteen tehty, ei ole syytä sen vaatimia muutoksia viivytellä kaikenkarvaisten uskonnollisten tai ennakkoluuloisten yhteiskunnallisten pelkotilojen takia. |
|
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
45443 Luotu: 02.06.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10619 Luotu: 09.06.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
1724 Luotu: 12.06.2025
Älkää sahatko pois sitä kulttuurin oksaa, jolla me kaikki istumme ruotsinkielisessä Suomessa!
1460 Luotu: 16.06.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
821 Luotu: 14.06.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
725 Luotu: 12.06.2025
Porvoon kaupungin johdolta vaaditaan välitöntä muutosta Porvoon rakennusvalvonnan johtoon ja epäasialliseen toimintaan.
715 Luotu: 06.06.2025
Pysäytetään Inkoon terästehtaan suunnitelmat ympäristön pelastamiseksi! Stoppa stålverksplanerna i Ingå för att rädda miljön!
280 Luotu: 26.06.2025
Stop Kaskenlinnan ja Mäntymäen sairaaloiden henkilökunnan parkkimaksuille
241 Luotu: 18.06.2025
Ruotintien kunto ja kunnossapito paremmaksi
207 Luotu: 18.06.2025
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
195 Luotu: 13.06.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20853 Luotu: 20.03.2025
Työkyvyttömäksi todetut henkilöt irti TE-toimiston asiakkuudesta
158 Luotu: 30.06.2025
URHEILUKESKUKSEN JA RYKMENTINPUISTON METSÄT UHAN ALLA
966 Luotu: 08.03.2024
Pätevöitymiskoulutus yksityisen varhaiskasvatuksen työntekijöille
145 Luotu: 16.06.2025
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
177 Luotu: 30.05.2025
Huumeneulojen vaihtopistettä ei tule sijoittaa Kivenlahteen
820 Luotu: 02.06.2025
Vetoomus Koukkuniemen kirjaston säilyttämisen puolesta
136 Luotu: 30.06.2025
Kaivokselan vesitornin tulevaisuus ratkaistava kaavoituksessa
118 Luotu: 23.06.2025
Kankaanpään terveyskeskuksen hyvän asiakaspalvelun puolesta
118 Luotu: 18.06.2025