STOP Ortelan koulun lakkautukselle!

Runskilaisen äiti

/ #68 Re: Rimpelällä vakaa aikomus lakkauttaa Ortela

03.06.2014 20:15

#67: Suvi - Rimpelällä vakaa aikomus lakkauttaa Ortela

Olin myös paikalla Ruununmyllyllä ja jäi sellainen huono fiilis, että Rimpelä ja Karrimaa ovat jo hengessään päätöksensä tehneet. Enemmön tuntui olevan näennäistä kuulemista alueen asukkaiden ajatukset. Murheellista, jos näissäkin päätöksissä painaa vain raha (kovat arvot) ja inhimillisyyttä & lasten parasta (pehmeät arvot) ei huomioida. Koko kouluverkkouudistus on kokonaisuus, jota ei mielestäni voi pilkkoa siten, että pedagogisia asioita ja lasten hyvinvointia ei kunnolla huomioida. Paikalla olisi pitänyt olla laajempi "asiantuntijoiden" joukko kaupungilta (virkamiestaholta).

Ruununmyllyn koulun sisäilma-asiaan ei kyllä järkevää vastausta saanut. Se kuulostaa ja näyttää todelta, että kantakaupungin koulut ovat huonossa kunnossa. Remontit pitää hoitaa niin, että ei olla heti kohta taas remontoimassa samoja kohteita.

Älkää lakkauttako toimivaa pikkikoulua! Älkää liioin lyökö rahoiksi Ortelan koulun tontilla - sellainen fiilis jäi Rimpelän lipsautuksesta!!