Länsimetron jatkohanke - Sammalvuoren tuhoaminen estettävä
Hannes Lampimäki Adressin tekijä |
/ #33 Re: Re: Asiaton kommentin poisto02.11.2014 20:42#8: asiantuntija - Re: Asiaton kommentin poisto On taas täysin arvotonta ampua puskasta nimettömänä. Halveksin syvästi. Tiedän kyllä kirjoittajan, joka tekee tätä myyräntyötään virka-ajallaan meidän veronmaksajien varoilla. 1. Väite 40-50 metrin syvyydestä vaihtelee riippuen siitä, milloin tämä satusetä väitteitään esittää. Välillä syvyys on 34 metriäkin. Nyt hän veti hatustaan tämän luvun. Mikään luku ei kuitenkaan pidä paikkaansa. HANKE TEHDÄÄN MITÄ SUURIMMASSA AVOLOUHOKSENA, koska tunnelia ei kaiveta laavakerroksen puolelta. Siihen tulee työtunneli, 2 hultorakennusta parkkipaikkoineen. 3 isoa ilmastointiaukkoa meluavine poistopuhaltimineen ja Kattilavuorentien vielä varapoistumistien. 2. Väite siitä, että adresin laatija olisi luonut kauhukuvaa melu-, pöly- ym. haitoista ei pidä paikkaansa. Asia selviää melupäätöksestä 14.8.2014 jossa haetaan TILAPÄISTÄ lupaa 100 kuorman murskeen ajoa päiväaikaan ja 50 kuorman ajamista yöaikaan, myös arkipyhisin. 3. Melupäätös 14.8.2014 ei ole lainvoimainen. Sitä on tehty määräajassa valitus Vaasan hallinto-oikeuteen, joka on moittinut Länsimetro Oy:n ja Espoon kaupungin toimia. Asia on menossa vielä Korkeimpaan hallinto-oikeuteen. 4. Lupa-asiat hankkeen osalta eivät ole alkuunkaan kohdallaan. ESimerkiksi YVA-selvitystä Sammalvuoren osalta ei ole tehty lainkaan. Lisäksi maanpäälliset rakenteet vaativat ympäristöluvat ja rakennusluvat. Näin kertovat oikeat adiantuntijat, myös Espoon kaupungin palveluksessa olevat virkamiehet. Espoossa on vielä rehellisiäkin virkamiehiä. 5. Täytyy olla taloudesta täysin tietämätön, jos väittää, että Länsimetro, puhumattakaan sen jatke, olisi edes jollakin tavalla kannattava. Ei taatusti ole. Raideliikenne ei ole tänä päivänä mikään vetovoimatekijä. 1800-luvulla olisi ehkä ollut. Yrityksistä tyhjentyvä Ruoholahti ja Keilaniemi ovat tästä hyviä esimerkkejä. Asunnot eivät mene kaupaksi, eikä uusia asuinrakennushankkeita juurikaan ole vireillä. Kaavoitetut tontitkin odottavat rakentamisen aloittamista.
|
|
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Haljastennokkaa ei saa myydä
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Ei pumppuvoimaloita Kemijärvelle
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Suomi ei saa luovuttaa tosiasiallista päätösvaltaa kansanterveydestään Maailman terveysjärjestölle / Finland får inte ge bort sin faktiska beslutsrätt angående folkhälsan till WHO
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Sotiemme veteraanit linnanjuhliin 6.12.2024.
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Työsuhde pyöräilyn verotusta ei saa muuttaa
1434 Luotu: 01.05.2025
Klaukkalan terveyskeskuksen palvelujen säilyttämisen puolesta
3522 Luotu: 27.04.2025
Säilytetään Santapankki virkistyskäytössä
399 Luotu: 04.05.2025
Suomenhevoselle liputuspäivä.
430 Luotu: 19.04.2025
Ilotulitteet eivät kuulu Kolin kansallispuistoon
371 Luotu: 17.02.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20453 Luotu: 20.03.2025
Säilytetään Santalan aarniometsä Hausjärvellä
131 Luotu: 29.04.2025
Vaadimme keskussairaalan palveluiden säilyvän Savonlinnassa lain sallimissa rajoissa
1751 Luotu: 22.03.2025
Ei lumenkaatopaikkaa Keskuspuistoon! Alue tulee säilyttää luonnolle, liikunnalle ja lapsille!
1515 Luotu: 10.12.2024
Maunulan, Paloheinän ja Pihlajamäen terveysasemien puolesta
1868 Luotu: 09.05.2022
Muntterinkankaan tuulivoimahanketta Pielavedellä ei tule rakentaa
70 Luotu: 07.05.2025
Adressi Siilinjärven kirjastoauto Pikku-Marjan puolesta
556 Luotu: 01.04.2025
Itämeri EI ole akkuteollisuuden kaatopaikka
68605 Luotu: 15.02.2024
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
11339 Luotu: 03.02.2025
Tuuloksen päiväkodin siirto Tuuloksen koulun tiloihin on peruttava
684 Luotu: 13.03.2025
Epäluottamuslause: Orpon hallituksen on erottava - Orpos regering måste avgå!
2507 Luotu: 15.07.2023
Ei maksumuuria lasten ja nuorten pesäpalloon – PesisTV:n pakollisuus peruttava juniorisarjoissa
1857 Luotu: 10.04.2025
Pelastakaa Heinolan Niemelänranta, ei rakentamista
595 Luotu: 01.03.2023
Ei uraanikaivoksia Pohjois-Karjalaan
22 Luotu: 08.05.2025
Julkisen liikenteen hintoja täytyy laskea!
19 Luotu: 08.05.2025